Türkiye Birinciliği tesadüf değil! BTÜ’den paydaşlara ziyaret

Türkiye Birinciliği tesadüf değil! BTÜ’den paydaşlara ziyaret

  • Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) TÜBİTAK 2244-Sanayi Doktora Programı desteğinde 23 proje ile Türkiye birincisi olmasının ardından sanayi firmalarına ve paydaşlarına ziyaretlerini hız kesmeden sürdürüyor. 

TÜBİTAK, 2018 yılından itibaren destek programları kapsamına aldığı “2244 Sanayi Doktora Programı” ile üniversite-sanayi işbirliğini arttırarak firmalarda çalışacak doktora öğrencilerine burs, sanayiye ise istihdam desteği sağlıyor. Bünyesindeki Bursa Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. (Bursatto) ve Üniversite Sanayi İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSİGEM) vasıtasıyla sanayi ile hâlihazırda çok sayıda proje yürüten BTÜ, başvurusu kabul edilen 23 Sanayi Doktora projesi ile Türkiye birincisi olarak sanayi işbirliği ve Ar-Ge konusundaki çalışmalarını taçlandırmış oldu.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, öğretim üyeleri ile birlikte gerçekleştirilen ziyaretlerde firma yetkililerine; BTÜ’nün gelişim süreci, sanayi işbirliği projeleri, Ar-Ge yatırımları ve BTÜ öğrencilerinin hazırlandıkları TEKNOFEST teknoloji yarışmaları hakkında bilgi aktardı.

Bütçesinin %18.43’ünü Ar-Ge çalışmalarına aktararak bu alanda devlet üniversiteleri arasında Türkiye ikincisi olduklarını hatırlatan Rektör Karademir şunları söyledi:

“Bir aydan daha kısa sürede TOFAŞ, Ermaksan Makine, Olimpum, Ünver Group, Destek Otomotiv, Sazcılar Otomotiv, Berteks, Unimak Makine, Karsan Otomotiv, Yeşilova Holding, MRS Kağıt, Sözal Kimya, FKT Koltuk, Bursa Çimento, Meha Otomotiv, Harput Holding, Ermetal, EPSA Yalıtım, MUSİAD, Uludağ OSB,  Osmangazi Belediyesi, Doğtaş, İşbir Yatak, Varaka Kağıt, Borçelik, Huss Engineering, Maysan Mando ve çok değerli yerel basın kuruluşlarımızı ziyaret ettik. Üniversite-Sanayi-Kamu işbirliğini ne pahasına olursa olsun sağlam ve sürdürülebilir şekilde tesis etmek milli ve vatani bir görevdir. Proje imzaladığımız firmalarımıza ve çok değerli hocalarımıza, bu imzanın bir namus ve onur sözü olduğunu, kesinlikle başarılı bir süreci beraber yönetmemiz gerektiğini vurguluyoruz. 10. Yılını kutlayan genç üniversitemiz çok kuvvetli ve kararlı adımlarla ilerliyor ve ülkemizin hizmetinde çalışıyor. Tüm BTÜ ailesi ve çok değerli paydaşlarımıza kalpten teşekkürlerimi sunarım.”

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar