Sürücü: ‘Eğitimcilere maraba muamelesinden kaçınılmalı’

Sürücü: ‘Eğitimcilere maraba muamelesinden kaçınılmalı’

ÖĞ-DER Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü Türkiye’de eğitimin siyasete, devlet ideolojisine ya da kişisel egolara sürekli kurban edilmeye devam edildiğini savunarak, eğitimin sorunları ile eğitimcinin sorunlarının ayrı ayrı ele alınması durumunda zaten gömleğin ilk düğmesinin yanlış iliklenmiş olacağını vurguladı. Sürücü, “Ama ilk düğmeyi yanlış ilikledik diye gömleği giymekten vazgeçecek değiliz, çünkü gömleksiz bu işin olmayacağı aşikârdır. Bırakın farklı iktidarların millî eğitim bakanlarını, aynı iktidara mensup her yeni bakan bir önceki bakanın uygulamalarını ortadan kaldıracak, izini silecek icraatlara kalkışmaktadır” dedi.

“LAFA GELİNCE MANGALDA KÜL KALMIYOR AMA…”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmene ve idarecilere maraba muamelesi yapmaması gerektiğini belirten Genel Başkan Hamdi  Sürücü yaptığı yazılı açıklamada, “20.000 öğretmenin ataması kesinleşmiş ama lafa gelince mangalda kül bırakmayan, twitırda etkinlik yapmada ustalaşan bakanlığımız teknolojiyle kimin nerede kiminle görüştüğünün hangi sitelere bile girip çıktığının tespit edildiği bu çağda hala elektronik ortamda ya da bir mektupla bile işe başlatabileceği bu öğretmenlerine kötü bir hoş geldin diyerek, onları aç ve susuz bekletmeyi çok normal görmektedir. Kararnamesi çıktığı halde başlatılmayan bu öğretmenler e-devlet üzerinden tebliğ tebellüğ yaptırılarak görevlerine başlamalı, maaşlarını almalıdır. Unutulmasın onlar da birer insan ve ihtiyaçları var” dedi

Sürücü sözlerini şöyle sürsürdü:

“Bir diğer sıkıntı da, okullara ara verilmesiyle ders ücretlerinin ödenmesi konusunda. Ücretli öğretmen ve usta öğreticilerin ücretlerinin ödeneceği belirtildiği halde burada da bir kısım eğitimciler unutuldu.  Problemli bir genelgeyle ücretli öğretmenlere ‘yazın ders olursa o zaman ücretsiz çalışacaksanız’ denilerek kerim devlet anlayışımıza uygun olmayan bir tavır gösterilmiştir. 2 Milyon öğretmenin maaşını ödeyen bu devlete sayıları 190.000 civarında olduğu söylenen ücretli ve usta öğreticilerin, üstelik bir de asgari ücretten daha düşük aldıkları maaşları mı dert oldu ki, böylesine insafsızca bir maddeyle sevinçleri kursaklarında bırakılıyor?”

“DYK KURSU ÖĞRETMENLERİNE DE ÜCRET YOK”

Sürücü devlet okullarında açılan DYK kursunda çalışan ücretli öğretmenlerin de bu ücretlerini alamayacaklarını kaydederek şunları söyledi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  SON DAKİKA! Selçuk Açıkladı: Okullar 30 Nisan'a kadar tatil

“Hafta içi ya da sonu DYK kurslarında derse giren ücretli öğretmenlerin ücretleri ödenmeli, bu sorun mutlaka giderilmelidir. Usta öğreticilerde ise kapanan ama açılması planlanan modüller üzerinden eğitimlerini yapacaklarken, bu modüllerin açılıp açılmayacağı bakanlıktan gelen bir yazıya bakmaktadır. Halk eğitim merkezlerindeki idareciler bakanlıktan gelecek yazıya göre modül açarak bakanlığın onaylamasını bekleyeceklerdir. Bakanlık bu konuda acilen adım atıp modüllerin açılması gerektiğini yazıyla bildirmelidir. Bu ve bunun gibi konularla ilgili yeni bir genelge daha yayınlanarak bu sorunlar düzeltilmeli eğitimciler korona virüsüne kurban edilmemelidir.”

Milli Eğitim’de İnsan kaynakları yönetiminin tam bir facia olduğunu savunan Hamdi Sürücü, sözleşmeliden ücretli ve kadrolu öğretmen ayrımına kadar birçok yanlışın altında imzası olan insan kaynakları yönetiminin yanlış kararlar aldığını, bu kararlar STK ve eğitim sendikalarının baskısıyla düzeltilince de tekdir yerine teşekkür beklediklerini vurguladı.

Problem üreten değil problem çözen bir yönetim anlayışının oluşturulmasını beklediklerini kaydeden Sürücü sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakanlığımızın tutarsız politikaları sonucunda geldiğimiz şu noktada sosyal ve ekonomik sıkıntısının varlığı herkesçe bilinen bir gerçek olmasına rağmen, öğretmenlerimiz bırakın ekonomik açıdan kaybettiklerini, kaybettiği itibarının iadesi için mücadele vermektedir. Maalesef en son yanlışlıkta YKS sınav tarihinde yaşadık. LGS konusunda sınavın 20 Haziran’a ertelenmesi doğru ve güzel bir adımdı. Okulda eğitim alamayan yavrularımız belki bu uzayan sürede eksiklerini telafi edebilir inşallah ama aynı şeyi açıklanan YKS sınav tarihi için söylememiz zor. Temmuza erteleneceği belirtilen ve kamuoyunun da bu yönde beklentiye girdiği bu günlerde YKS sınavlarının Haziranda yapılacağının söylenmesi bizce yanlış bir karar. Bu karar çocukların psikolojisini olumsuz etkiler. Gençler için sınava ne kadar çok mühlet verilirse hazırlanmaları o kadar iyi olurdu, hatta bu konuda özel okullar bile telafi eğitimlerini yapmaları için yeterli zaman kalmadığını belirterek kararın yanlışlığını bizlere şikâyet ediyor. YKS sınav tarihindeki ileri geri vites devlet okulundaki öğrencileri bırakın büyük bir ciddiyetle uzaktan eğitimi sürdüren özel okul öğrencilerini bile çaresiz bırakmış durumda. Devlet okulları ise uzaktan eğitimi gerek velilerin ekonomik şartları gerekse EBA’nın alt yapısının yetersiz olması sebebiyle sağlıklı yapamamaktadır. EBA’ da canlı adı verilen dersleri işkence seansına çeviren bu uygulamayla ilgili öğretmen arkadaşlarımız ve velilerimizden de birçok şikâyet alıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ek öğretmen atama branş ve kontenjan dağılımı

Bunlar da ilginizi çekebilir:

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar