Tayfun ÇAVUŞOĞLU
Tayfun  ÇAVUŞOĞLU
SRC-ODY-ÜDY kurslarıyla ilgili TÜMEDEF açıklaması
  • 14 Ağustos 2018 Salı
  • +
  • -

Tayfun ÇAVUŞOĞLU /
12 Ağustos 2018 tarihinde Eğitim Radyosu’nda yayınlanan “Eyvah Eyvah! SRC-ODY-ÜDY Kurslarına Bir Dokun, Bin Ah işit!” başlıklı yazımla ilgili olarak, kısa adı TÜMEDEF olan Tüm Eğitim Dernekleri Federasyonu Başkanı Talat Yıldız imzalı bir değerlendirme geldi. Yazımda söz edilen hususların TÜMEDEF ile bir ilgisi olmamakla birlikte, konuyla direkt ilgili MEB bürokratlarının cevap vermekte tereddüt geçirmiş olabileceğini ve TÜMEDEF’in de onlar adına iyi niyetli bir kolaylık üretmeyi hedeflediğini düşünerek, bu açıklamayı “cevap hakkına saygı” çerçevesinde ve virgülüne dokunmaksızın aşağıda veriyorum.

TÜMEDEF’TEN AÇIKLAMA
“1- Ulaştırma Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan devir protokolüne göre Ulaştırma Bakanlığından gelen tüm kurumlara 01.07.2018 tarihine kadar dönüşüm için süre verilmiş ve bu kurumlar Milli Eğitim bakanlığının istediği tüm standartları sağlayarak ve gerekli güvenlik soruşturması yapılarak milli eğitim bakanlığınca yeniden ruhsatlandırılmıştır.
2- Ulaştırma Bakanlığınca Milli Eğitim Bakanlığına Devri yapılan kurum sayısı 350 Eğitim Merkezi ve 2 Şubeden oluşmaktadır. 350 eğitim merkezi ve eğitim merkezinin şubesi olarak kayıtlı 2 kuruma Ulaştırma Bakanlığınca 5 Yıllık yetki belgesi verilmiş olup toplam devir yapılan kurum sayısı 352’dir. Ulaştırma bakanlığından gelen liste doğrultusunda kurum açılışlarına izin verilmiş olup, bu iki kurum ile ilgili ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır.
3- 2017 yılından itibaren SRC-ODY-ÜDY Sınavları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılmakta olup bu sınavlar teori ve uygulama sınavı olarak iki aşamalı olarak yapılmakta ve tüm sınav için kursiyerden toplam 80 TL Sınav ücreti alınmaktadır. 2018 yılı için Sınav harçlarında her hangi bir değişiklik yapılmamış olup, Ayrıca bu sınavlar kursiyerlerin kayıtlı olduğu ilçe merkezlerinde ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapılmaktadır.
4- Sınav soruları; Milli Eğitim Bakanlığı ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan komisyonlarca hazırlanmış olup ortak bir havuz oluşturulmuştur. Kursiyerlerin sınav başarısı % 70 civarındadır. Bu sınavlardaki tüm görevlendirmeler sınavı yapacak ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerince yapılmakta olup Genel Müdürlük ve Daire Başkanlığın bu görevlendirmelerde bir tasarrufu yoktur. Daire Başkanları bu güne kadar hiçbir SRC-ODY-ÜDY sınavında görev almamıştır.”

BİRKAÇ KÜÇÜK NOKTA VAR
Bu açıklama an itibarıyla benim için yeterlidir. Açıklamadaki 1 ve 2. maddelerden anlıyoruz ki, tüm standartları sağladıkları denetlemelerle ortaya konmuş kurumlara güvenlik soruşturması da yapılmış, MEB tarafından ruhsatlandırılmışlar. Şube olan 2 kurum da dahil edilerek, 352 kuruma ruhsat verilmiş. Bilgi için teşekkürler…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Özel Öğretim Kursları 2020'de ne olacak?

Daire başkanlarının bordrosu (ister döner sermayeden, ister devletten aldığı maaş, ilave ücretler, harcırahlar vb) konusunda TÜMEDEF’in bir dahli herhalde yoktur, olamaz. TÜMEDEF’in “Daire Başkanları bugüne kadar hiçbir SRC-ODY-ÜDY sınavında görev almamıştır” cümlesini açıklamaya ekleyerek, daire başkanlarına sahip çıkması da ayrıca takdiri şayan bir durum.

Ancak bazı soru işaretlerinin henüz kalkmadığını da fark etmişsinizdir.
Şoförlerden Ulaştırma Bakanlığı döneminde 40 TL olan SRC-ODY-ÜDY sınavı için “artık iki aşamalı sınav olduğundan bahisle” MEB tarafından 80 TL sınav harcı alınıyor.
Soru şu: İlk kez sınava girenlerden 80 TL harç aldınız, sınavda başarılı olamayıp tekrar sınava girenlerden neden TEKRAR 80 lira alınıyor? Aday örneğin teorik sınavdan kalmışsa, uygulama sınavının bedelini daha önceden ödediğine göre, sadece 40 lira alınması gerekmez mi? Her tekrarda 80 lira almanın nasıl bir izahı olabilir? Bu sorunun muhatabı bana göre TÜMEDEF değil! Belki MEB bir gün açıklar, maliyeti kamu görevlisi bir akademisyen tarafından (sınav görev ücretleri vs dahil) kişi başına 27 lira olarak hesaplanmış bir sınavdan neden 80 lira alındığı sorumuzun cevabını hep birlikte öğreniriz.

Avatar

Tayfun ÇAVUŞOĞLU

Gazeteci-Yazar, Uludağ Ün. Eğitim Fak. Alman Dili ve Edebiyatı (1985) mezunu. 1983'ten buyana çeşitli basın-yayın organlarında muhabir - yazı işleri müdürü - genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı. TC Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü (BYEGM) Sürekli Basın Kartı sahibi... Yayınlanmış Kitapları: (1)“Çanakkale 1915 – İftiralar, Yalanlar, Polemikler“, Şubat-2014, Kastaş Yayınevi; (2)"1915 - Çanakkale Savaşında Trakya", Eylül 2018, Haber Ajansı yayınları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Virüsle mücadelede meslek liseleri lokomotif rol oynadı

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

23 Mayıs 2020, İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber için yorumlar kapalı
2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

22 Mayıs 2020, 2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? için yorumlar kapalı
Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

21 Mayıs 2020, Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek? için yorumlar kapalı
Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

21 Mayıs 2020, Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz için yorumlar kapalı
Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

21 Mayıs 2020, Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın! için yorumlar kapalı
Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

19 Mayıs 2020, Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı için yorumlar kapalı
‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

18 Mayıs 2020, ‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın! için yorumlar kapalı
MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

17 Mayıs 2020, MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin için yorumlar kapalı
Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor

Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor

16 Mayıs 2020, Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor için yorumlar kapalı
Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

15 Mayıs 2020, Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar