PISA 2018’de imam hatip liseleri başarılı mı, başarısız mı?

PISA 2018’de imam hatip liseleri başarılı mı, başarısız mı?

“Üç çeşit yalan vardır: Yalan,
kuyruklu yalan ve istatistik”
Benjamin Disraeli

PISA 2018 ön raporu “başarı konusunda” farklı görüşlerin de kamuoyunda tartışılmasına yol açtı. Ortada tek bir rapor ve istatistik veriler ama virgülüne kadar aynı konuda farklı farklı yorumlar var.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, PISA 2018 Türkiye ön raporuna göre Anadolu imam hatip liselerinin büyük başarı elde ettiğini açıkladı.
Cumhuriyet Gazetesi’nden Ozan Çepni ise rapordaki rakamlara da yer verdiği yazısında, imam hatip liselerindeki başarısızlığın devam etmekte olduğunu PISA 2018’deki verilerle ortaya koydu.

Her iki yazı aşağıda yer alıyor. PISA 2018’e göre imam hatip liseleri başarılı mı, başarısız mı?
Kararı okur versin…

DİN ÖĞRETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: “PİSA 2018’DE İMAM HATİPLERİN BÜYÜK BAŞARISI”

“Milli Eğitim Bakanlığı PISA 2018 Türkiye Ön Raporunda Anadolu İmam Hatip Liseleri Büyük Başarı Elde Etti.
Hazırlanan ön Raporda Türkiye;
-Okuma Becerileri Alanında, 2015’te 428 puan; 2078’de 466 puan elde ederek 50. sıradan 40. sıraya,
-Matematik Alanında, 207 5’te 420 puan; 2078’de 454 puan elde ederek 50. sıradan 42. sıraya,
-Fen Alanında, 2015’te 425, 2078’de 468 puan elde ederek 54. sıradan 39. sıraya yükselmiştir.
Türkiye, her üç bilişsel alanda da PISA 2018’de performansını anlamlı ölçüde artıran üç ülkeden biri olmuştur.
PISA 2018 ön Raporunda 7 farklı okul türüne ait puanların değişimi incelendiğinde Anadolu İmam Hatip Liseleri, Fen Liselerinden sonra en büyük puan artışı yaşayan okul türü olmuştur. Bu başarı artışı Anadolu İmam Hatip Liselerdeki eğitim niteliğinde yaşanan iyileşmelerin bir sonucudur.
Anadolu İmam Hatip Liseleri 31,8 puan artışı ile okuma becerisi alanında, 39,0 puan artışı ile de fen alanııı-da Fen Liselerinden sonra gelmektedir. Matematik alanında ise 27,8 puan ile en yüksek puan artışı yaşayan okul türleri arasında 3. sırada yerini almıştır.
PISA 2018 döngüsünde Anadolu Imam Hatip Liseleri açısından yakalanan bu başarı ivmesi, MEB 2023 Eğitim Vizyonu, Akademik Destek Programı, Kalite Takip Sistemi (KTS), Hedef 2020 üniversiteye Hazırlık ve Bilimsel Gelişim Projesi, Akademik Koçluk ve Akademik Danışma Kurulu faaliyetleri gibi eğitimde nitelik artışına yönelik yürütülen eğitim politikaları sayesinde katlanarak devam edecektir.”
Din Öğretimi Genel Müdürlüğü

OZAN ÇEPNİ RAKAMLARI ORTAYA KOYDU: İMAM HATİP LİSELERİ BAŞARISIZ

AKP’nin “dindar nesil” umudu imam hatip liseleri PISA 2018’de çakıldı. İmam hatipler uluslararası değerlendirmede de akademik eğitim veren liselerin gerisinde kaldı. PISA 2018 raporuna göre, sınavda Türkiye’yi temsil eden 15 yaş grubu öğrencilerin yüzde 43.7’si Anadolu lisesi, yüzde 31,1’i mesleki ve teknik Anadolu lisesi, yüzde 13.7’si Anadolu imam hatip lisesi olarak yer aldı. Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, çok programlı Anadolu liseleri ve Anadolu güzel sanatlar liselerinde eğitim alan öğrenciler Türkiye örnekleminin yüzde 11.2’sini oluşturdu. Fen liselerinin imam hatiplere her alanda yaklaşık 150 puan fark atması dikkat çekti.

ÜÇ ALANDA DA BAŞARI

Rapora göre, birçok okul türünde ortalama puanlar artsa da okullar arası başarı farkları varlığını devam ettirdi. Fen liseleri ve sosyal bilimler liseleri, Türkiye ve OECD ortalamasının üzerinde yer aldı. Anadolu liselerinde eğitim alan öğrenciler, her üç alanda da imam hatip liseleri, mesleki ve teknik liselerinde eğitim alan öğrencilerden daha yüksek ortalamaları ile dikkat çekti.

OKUMA VE MATEMATİK

Okuma becerisi alanında en yüksek başarıyı 583.4 puanla fen liselerinde eğitim alan öğrenciler oluşturdu. Anadolu liselerinde eğitim alan öğrencilerin ortalama puanı 495, imam hatip liselerinde 444.8 olarak belirlendi. Sosyal bilimler liselerinde eğitim alan öğrenciler de okuma becerileri alanında 516.8 puanla fen liselerinden sonra en yüksek başarıyı elde etti. Anadolu lisesi, fen lisesi ve sosyal bilimler lisesinde eğitim alan öğrenciler bu alanda OECD ortalamasının üzerinde performans gösterdi. İmam hatipler, meslek lisesi ve çok programlı, liseler ise ortalamayı düşürdü.
Matematik alanında da en yüksek başarı 593.9 puan ortalaması ile fen lisesi öğrencilerinin oldu. Sosyal bilimler lisesi öğrencileri 490, Anadolu liselerinde eğitim alan öğrenciler de 484.9 puan ortalaması yaparken, imam hatip liselerindeki öğrenciler ise 425.8 puan ortalamasında kaldı. Fen lisesi ve sosyal bilimler lisesinde eğitim alan öğrenciler, matematik alanında OECD ortalamasının üzerinde performans gösterdi. Fen alanında da 584.9 puan ortalaması ile fen lisesi öğrencileri ilk sırada yer alırken, sosyal bilimler lisesi öğrencileri 512.7, Anadolu lisesi öğrencileri de 498.6 puan ortalaması yakaladı. İmam hatip liseleri ise 446 puanda kaldı. Anadolu lisesi, fen lisesi ve sosyal bilimler lisesinde eğitim alan öğrenciler fen alanında OECD ortalamasının üzerinde performansları ile dikkat çekti.

KIZLAR DAHA BAŞARILI

Sonuçlara göre, okuma becerileri ve fen alanında, kız öğrenciler erkek öğrencilerden daha yüksek performans gösterdi. Matematik alanında ise erkek öğrencilerin ortalaması kız öğrencilerin üzerinde yer aldı. Düzeylerine göre sıralamada, en üst seviyede kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha fazla yer aldığı görüldü.

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar