Özel okul kapısına kilit vuruyor

Özel okul kapısına kilit vuruyor

Kapanan özel okullara bir yenisi daha eklendi. Uzun zamandır maaş alamayan öğretmenlerin görev bıraktığı Özgür Boza Okulları kapanacağını resmen ilan etti

Eğitim hayatına 2018 yılında, “Köy enstitüsü fikrini hayata geçiriyoruz” sloganı ile başlayan Özgür Boza Okulları kapanacağını resmen ilan etti. Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre; okulda görev yapan öğretmenlerin yaklaşık bir yıldır maaş alamadığı öğrenilirken veliler, “Paramızı ödedik. Yıl ortasında mağdur ediliyoruz” sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi.

Okulun 25 Kasım Pazartesi günü kapatılacağına ilişkin karar, okulun kurucusu Mehmet Özgür Boza tarafından velilere ve öğretmenlere bildirildi. Okulu son ana kadar ayakta tutmaya çalıştıklarını savunan Boza, “Bu nedenle istemeden de olsa, zorla da olsa 25 Kasım itibariyle okulumuzu kapatma sürecine üzülerek başlıyoruz. Bugünden itibaren çocuklarımızın doğabilecek maddi ve manevi kayıplarını engellemeliyiz “ ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLER AYRILDI

BirGün’e konuşan veliler, öğretmenlerin uzun zamandır maaş alamadığını belirterek; son bir aydır da birçok öğretmenin maaş ödenmediği için görevinden ayrıldığını anlattı. Süreçten olumsuz etkilenen bazı öğrencilerin ailelerince başka okullara alındığını ifade eden veliler, “Kalanlar ise sene başında kayıt yenileme yapanlar. Paramızı da alabileceğimizi düşünmüyoruz” diye konuştu.

2019-2020 eğitim öğretim yılının başında okul içerisinde kitap satışı yapıldığını da anlatan bir veli, “Okul açılmadan yerli yabancı tüm kitapları almıştık. Kaydı iptal edince, kullanılmamış tüm kitaplar elimizde kaldı, iadesi için yayınevlerine ulaştık, öğrendik ki kitapları da olduğundan çok yüksek fiyatla satmışlar. Yayınevleri de mağdur olduklarını söyleyip iade almıyor. Bize kim yardımcı olabilir?” diye konuştu.

YENİDEN KAYIT PARASI

Kapatma kararı alan okul yönetimi, velilerin mağduriyetini gidermek için de ilginç bir yol seçti. Yönetim, velilere kayıt parasını ödemek yerine, üç okulla protokol imzaladı. Velilere, çocuklarının ücretleri 22-25 bin TL arasında değişen okullarda eğitimlerine devam edebileceği bildirildi. Çocukların okul yönetiminin gösterdiği okula gönderen velilerin 25 bin TL’ye kadar para ödemek zorunda kalacağı öğrenildi.

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar