Tayfun ÇAVUŞOĞLU
Tayfun  ÇAVUŞOĞLU
Özel kurslar dershane gibi çalışamayacak… Velilere ‘tek ders’ uyarısı
  • 30 Temmuz 2017 Pazar
  • +
  • -

Tayfun ÇAVUŞOĞLU /

Özel öğretim kursları, yasal düzenleme gereğince 1 Ağustos 2017’den itibaren sadece “bir” bilim grubunda takviye dersi verebilecek.

Sadece tek dal ruhsatı olduğu halde, yasaya aykırı olarak birden fazla bilim dalında faaliyet gösteren özel eğitim kursları ile yasal düzenlemelerin arkasından dolanıp YGS ve Teog’a dönük dersleri de vermeyi planlayarak hatta şimdiden kayıt bile alan Açık Öğretim, KPSS hazırlık, yetenek, kişisel gelişim vb gibi çeşitli kurslar Milli Eğitim Bakanlığı’nın “ağır para cezası ve kapatma” yaptırımlarıyla karşı karşıya kalacak.
Daha önce açılmış olup birden fazla bilim grubunda faaliyet gösteren özel öğretim kursları, yasal düzenleme gereğince 1 Ağustos 2017’den itibaren sadece “bir” bilim grubunda takviye dersi verebilecek. Sadece tek dal ruhsatı olduğu halde, yasaya aykırı olarak birden fazla bilim dalında faaliyet gösteren özel eğitim kursları ile yasal düzenlemelerin arkasından dolanıp YGS ve Teog’a dönük dersleri de vermeyi planlayarak hatta şimdiden kayıt bile alan Açık Öğretim, KPSS hazırlık, yetenek, kişisel gelişim vb gibi çeşitli kurslar Milli Eğitim Bakanlığı’nın “ağır para cezası ve kapatma” yaptırımlarıyla karşı karşıya kalacak. Öğrenci ve velilerin, olası gelişmeler sonucunda mağdur olmaması için çok dikkatli davranması gerekiyor.
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu’nun özel öğretim kursu sahip ve yöneticilerine dönük, yasal düzenleme ve yönetmeliğe ilişkin açıklamaları daha önce kamuoyuna yansımıştı. Şamlıoğlu’nun açıkladığı gibi, etüt merkezleri 1 Temmuz itibarıyla kapandı. Gerekli kriterlere sahip olanlardan bazıları ise özel okula dönüştü.
1 Ağustos’tan itibaren, takviye dersi anlamında ise “sadece tek ders vermeye yetkili” özel öğretim kursları faaliyet gösterebilecek. Şamlıoğlu, daha önceki açıklamalarında velilere seslenerek, “Üç-beş ders vereceğiz diyenlere itibar etmeyin” uyarısında bulunmuştu.

VİDEO KAYDINI MUTLAKA SONUNA KADAR İZLEMENİZİ ÖNERİYORUZ

NİLÜFER İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TÜFEKÇİ SORULARIMIZI CEVAPLADI
Milli Eğitim Bakanlığı en üst düzeye açıklamalarla durumu kamuoyuna duyurduğu halde, başka seçenek olmadığı için sadece tek dal için yetki belgesi alabilmiş özel öğretim kurslarının, sanki 1’den fazla ders verebilecekmiş gibi kayıtlara devam ettiği biliniyor. Bu durumun ileride veli ve öğrenciler açısından telafisi zor mağduriyetlere yol açma olasılığı da yüksek…
“Bugün Bursa’daki durum nedir, denetimler nasıl yürütülecek, öğrenci ve velilere Milli Eğitim’in tavsiyesi var mı?” sorularına cevap aradık ve konuyu Bursa Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi’ye sorduk…
Sorularımızı yanıtlayan Nilüfer Milli Eğitim Müdürü Tüfekçi, 1 Ağustos’tan itibaren uygulanacak özel öğretim kurslarının faaliyet çerçevesi ile ilgili düzenlemeleri kamuoyuna bir kez daha hatırlatmış oldu. Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Tüfekçi’nin hem kurs yöneticilerine ve hem de velilere uyarıları vardı… Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı kurallara uymayan öğretim kurslarının yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını belirten Tüfekçi, çocuğuna özel öğretim kursundan takviye ders aldırmak isteyen velilere, ilgili kursun yetki belgelerini mutlaka talep edip görmelerini önerdi, imzalayacakları senetlerin Türk Ticaret Kanunu’na tabi olacağı konusunun da altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Madalyonun öteki yüzü: Online ders anlatan öğretmenler

Sorularımızı içtenlikle ve detaylarıyla yanıtlayıp yasal düzenlemelere ilişkin bilgi veren Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi’nin açıklamalarının tümünü bu sayfada yayınladığımız videomuzda bulabilirsiniz. Eğer özel öğretim kurusu sahibi/yöneticisi ya da çocuğunun takviye ders almasını arzu eden bir veli iseniz, bu videoyu baştan sona dikkatle izlemenizi tavsiye ederiz.
Tüfekçi’nin açıklamalarının genel bilgi içeren bölümünü ise burada, yazılı özet halinde veriyoruz.
BİR BİLİM GRUBU, BİR DAL DEMEK. SADECE MATEMATİK, SADECE FİZİK GİBİ
Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi’nin açıklamaları genel olarak şöyle:
“Artık özel kurslarda bir bilim grubunda eğitim öğretim yapılabilecek. Velilerimizin öğrencilerimizin bir bilim grubu tanımını bir dal olarak algılamaları gerektiğini anımsatmak isterim. Söz gelimi sadece ve sadece İngilizce, sadece ve sadece matematik, sadece ve sadece fizik veya sadece ve sadece coğrafya gibi. Burada 20 Haziran’daki yönetmelik değişikliğinin bir başka diğer noktası daha önce 1 Ağustos evveline kadar gördüğümüz öğrenci etüt merkezlerinin, ilkokukul ve ortaokul çağı öğrencilerine hitap eden yaygın eğitim destek ünitelerinin faaliyetlerinin sonlandırılması. 1 Temmuz’dan itibaren etüt merkezleri yasallığını yitirmiş durumda. Milli Eğitim Bakanlığı’nın amacı, merdiven altı eğitim ve öğretim faaliyetlerini Tevhidi Tedrisat Kanunu ve Milli Eğitim Temel Kanunu’nun kendisine verdiği üst yasal yetki ile tek noktada toplamak. Amaç burada öğrencilerimizin kayıt dışı biçimde, zihinsel donanımlarına takviye adı altında yapılmış birtakım korsan eğitim öğretim faaliyetlerinden korunmasını sağlamak. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığımız burada bir alternatif üretti. 2014-2015 eğitim öğretim yılından buyana her kademede okullarımızda -ilkokul, ortaokul ve liselerimizin tüm türleri olmak üzere- destekleme ve yetiştirme kurslarımız sözkonusu. Velilerimizin, devletin sunduğu bu imkanlara güvenle başvurmaları gerektiğini öneriyorum.”

DENETİM KOMİSYONLARI, KORSAN HİZMET VERENLERİ ÇOK SIKI DENETLİYOR
“2015 yılında ağustos ve eylül ayında Milli Eğitim Bakanlığı’nın ülke genelinde 81 il valiliğine, İçişleri Bakanlığı’na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ve Maliye Bakanlığı’na gönderdiği 23 ve 25 sayılı genelgelerimiz var. Bu genelgeler bağlamında Türkiye genelinde bütün illerde ve yetki devri yapılan büyükşehir statüsündeki vilayetlerde de kaymakanlıklar uhdesinde mülki amirlik başkanlığında denetim komisyonları ihdas edildi. Bu denetim komisyonları söz gelimi Nilüfer’de bu ve benzeri sektörel organların fazlalığı nedeniyle haftada iki gün ama bu haftada iki günün dışında da anlık ihbar ya da saptamaya dönük baskınlarla aktif olarak sahayı tarıyor. Bu komisyonlar mülki idare başkanlığında, Milli Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye ve Emniyet temsilcileri şeklinde oluşuyor. Hızlı bir biçimde İl İdareleri Kanunu çerçevesinde Valilikçe bu tür korsan hizmete devam edenler hakkında kapatma kararı çıkıyor. Kapatma kararları kaymakamlıklar marifetiyle belediyelerin zabıta ekiplerince hızla infaza geçiyor, uygulanıyor. 20 Haziran 2017’de yapılmış değişiklikle bu defa bu ve benzeri kurumlara çok ciddi mali ceza yaptırımları geldi, asgari ücretin 20 katına kadar çıkan oranlarda. Yapılmış tespitlerde, kontrollerde, bir şekilde cürmü meşhut gibi düşünebilirsiniz, korsan eğitim faaliyetine devam ettiği anlaşılanlar bu yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Özel Öğretim Kursları 2020'de ne olacak?

VELİLER KURS SÖZLEŞMESİ İMZALAMADAN, MUTLAKA BELGELERİ KONTROL ETMELİ
2014’ten bu yana Milli Eğitim Bakanlığı’nin internet üzerinde EBA adı verilen bir bilişim ağı kurduğunu ve öğrenciler ve velilerin her türlü destek arayışına cevap verebilecek muazzam bir portal oluşturduğunun altını çizen Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, sistemde soru bankaları ve ders üniteleri dahil her şeyin bulunduğunu da vurguladı. Tüfekçi, öğrencilerin EBA’nın yanı sıra kendi okullarındaki yetiştirme ve destekleme kursları seçeneğini öncelikle değerlendirmesini önerdi.
Tüfekçi, bir seçenek olarak özel öğretim kurslarından yararlanmak isteyen öğrencilerin velilerine de şu mesajı verdi:
“Vatandaşlara önerilerimiz, müracaat ettikleri özel öğretim kurslarımızın yasallığına ve tek alanda kalarak faaliyete devam edip etmediklerine, çalıştırılan öğretmenlerimizin ya da usta öğreticilerimizin Milli Eğitim onaylı olup olmadıklarına dair, başvurdukları özel kurumlardaki belgelere incelikle dikkat etmeleri. Çünkü korsanlığını saptadığımız kurslar radara yakalandıklarında mevzuatın bize verdiği hakları, yetkileri ve yükümlülükleri kullanarak Milli Eğitim anlamında gereğini yapmaktan bugüne kadar hiç kaçınmadık, geride durmadık, bugünden sonra da aynı hızla devam edeceğiz. Velilerimize bu anlamda, kurs ile sözleşme akdederken parasal ödemeler bölümünde Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi olduklarını, Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde karşı tarafın taahhütlerini yasal anlamda gerçekleştirip gerçekleştirmediğini bir hizmet talep edicisi olarak ayrıca filtrelemelerini öneririm.”

https://www.egitimradyosu.com

Avatar

Tayfun ÇAVUŞOĞLU

Gazeteci-Yazar, Uludağ Ün. Eğitim Fak. Alman Dili ve Edebiyatı (1985) mezunu. 1983'ten buyana çeşitli basın-yayın organlarında muhabir - yazı işleri müdürü - genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı. TC Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü (BYEGM) Sürekli Basın Kartı sahibi... Yayınlanmış Kitapları: (1)“Çanakkale 1915 – İftiralar, Yalanlar, Polemikler“, Şubat-2014, Kastaş Yayınevi; (2)"1915 - Çanakkale Savaşında Trakya", Eylül 2018, Haber Ajansı yayınları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Özel okul velileri, ödenen parayı geri isteyebilir mi?

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

23 Mayıs 2020, İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber için yorumlar kapalı
2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

22 Mayıs 2020, 2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? için yorumlar kapalı
Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

21 Mayıs 2020, Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek? için yorumlar kapalı
Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

21 Mayıs 2020, Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz için yorumlar kapalı
Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

21 Mayıs 2020, Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın! için yorumlar kapalı
Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

19 Mayıs 2020, Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı için yorumlar kapalı
‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

18 Mayıs 2020, ‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın! için yorumlar kapalı
MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

17 Mayıs 2020, MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin için yorumlar kapalı
Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor

Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor

16 Mayıs 2020, Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor için yorumlar kapalı
Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

15 Mayıs 2020, Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar