Öğretmenin ücretlisi, geçicisi, sözleşmelisi olmaz! Öğretmen kadrolu olur

Öğretmenin ücretlisi, geçicisi, sözleşmelisi olmaz! Öğretmen kadrolu olur

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, öğretmenlerin ücretlisi, geçicisi, sözleşmelisi olmayacağını; sadece kadrolu olarak atanması gerektiğini vurgulayarak Öğretmenlik mesleğine yakışır tek atama şeklinin kesinlikle kadrolu olması gerektiğini belirtti. Kamuda sözleşmelilik sorununun derinleşerek arttığını belirten Öğretici, kamuda sözleşmeli ve kadrolu ayrımına da değindi.

Sözleşmeli Öğretmenlerin Tayin Sorunu
Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık ve her iki eşin de sözleşmeli öğretmen olması durumunda eş özrü haricinde tayin haklarının dahi olmadığını belirterek bu durumun Anayasamızdaki aile birliği ilkesine de aykırı olduğunun altını çizen Öğretici, sözleşmeli öğretmenlerin en kısa sürede kadroya alınması ve bu süre zarfında aileleri ile buluşturulması talebini yeniledi.

Ücretli “Taşeron” Öğretmenlik Sistemi
Ücretli öğretmenliğin hali hazırda devam eden bir taşeron sistemi olduğunu belirten Öğretici, geçici istihdamla ve liyakat esaslarına aykırı bir sistemin sağlıklı yürütülemeyeceğine değindi. Ücretli öğretmenlerin maaşlarına yapılan iyileştirme geçici bir çözüm olmakla birlikte eğitim sistemine fayda değil zarar getirmesi söz konusu olabileceğini belirten Öğretici, “Bu nedenle ücretli öğretmenlik kaldırılmalı ve yerine kadrolu atama yapılmalıdır. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen sayısı itibarıyla kamuda kadrolu veya sözleşmeli personel sayısının neredeyse üçte birine tekabül ediyor. Bu kapsamda MEB’de sözleşmeli statünün kalkması tüm kamu personellerini zincirleme etkileyecek ve tüm yerlerde kadrolu çalışma dönemi başlayabilecektir. Çalışma güçlüğü çekilen bölgelerde öğretmen tutmanın yolunun sözleşmeli öğretmenlik değilidir. Teşviği de içeren adil ve öngörülebilir bir yer değiştirme sistemi ile bu sorun çözülebilir.”

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar