Tayfun ÇAVUŞOĞLU
Tayfun ÇAVUŞOĞLU
Öğrenciler, veliler, bu “başarısızlık” tablosunun hesabını kime soracak?
 • 05 Ağustos 2018 Pazar
 • +
 • -

Tayfun ÇAVUŞOĞLU /

Üniversiteye giriş sınav sistemindeki değişikliklerin ardından yapılan ilk sınavın sonuçları açıklandı. Tam anlamıyla hüsran yaşandı. Şimdi öğrenciler için tercih zamanı. ÖSYM, testlerdeki başarı oranlarını açıkladığında Türkiye’de adeta yer yerinden oynadı. Herkes farklı yorumlar yaptı. Bir konuda ise hiç değerlendirme yapılmadı. Tartışılmasının eksik kaldığını düşündüğüm bir konuyu da ben gündeme getireceğim.

Soru şu: Öğrenciler, veliler, bu “başarısızlık” tablosunun hesabını kime soracak? Okula mı, dershanelere mi, sistemin tümüne mi?

Değerlendirmeye geçmeden önce, sınavı geçerli olan öğrencilerin testlere göre ortalama doğru cevap sayılarını hatırlayalım:

AYT’ye girip sınavı geçerli kabul edilen 1 milyon 877 bin 568 adayın ortalama doğru cevap sayıları ise şöyle:

 • Türk dili ve edebiyatı 24 soruda 4,743 ortalama,
 • Tarih(1) 10 soruda 1,617 ortalama,
 • Coğrafya(1) 6 soruda 2,271 ortalama,
 • Tarih(2) 11 soruda 1,465 ortalama,
 • Coğrafya(2) 11 soruda 2,856 ortalama,
 • Felsefe grubu testinde 12 soruda 2,017 ortalama,
 • Din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe grubu testinde 6 soruda ortalama 2,098,
 • Matematik 40 soruda ortalama 3,923,
 • Fizik 14 soruda 0,467 ortalama,
 • Kimya 13 soruda 1,109 ortalama,
 • Biyoloji 13 soruda 1,669 ortalama.

Şimdi sadede gelelim…
Türkiye’deki eğitim sisteminin bütünlüklü olarak ele alınması, gerçekçi çözümler üretilmesi, Milli Eğitim’de her yeni bakanla birlikte değişmeyecek bir devlet politikası oluşturulması gerektiğini savunuyorum. Bu çerçevede, Milli Eğitim’in günlük siyasal çekişmelerden uzak tutulması, imam hatip dayatması ya da okulların kimi dini cemaatlerin, dini vakıfların at koşturma sahası olarak parsellenmesi gibi ideolojik yaklaşımlardan uzak durulması gerektiğini tekrar söylemeye gerek bile yok.

Eğitim sektörünün içinden gelen, bir dönem bürokrat olarak da MEB’de görev yapmış Sayın Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olarak atanması çok büyük bir fırsat olabilir. Bakan Selçuk’un LGS yerleştirmelerindeki beceriksizliğin ortaya çıkmasının ardından, binlerce öğrenciyi hüsrana uğratan yöneticileri koltuklarından uzaklaştırması bu çerçevede değerlendirilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Uzaktan eğitim için, uydu frekans ve platfom bilgileri

Peki faturayı kime keseceğiz?

Faturanın adresi, sistemin tümü… Bu sistem içerisinde gözden kaçan önemli bir detay da “dershaneler” elbette. Kimse “Sistemde dershane diye bir kurum yok, onlar özel öğretim kursu, kişisel gelişim kursu oldu” yanıltmacasına girmesin! Yasal düzenlemelerde adı özel öğretim kursu, kişisel gelişim kursu olarak geçse de (Elbette yabancı dil kursları ile sürücü kurslarını bir kenara bırakıyoruz)  bal gibi de eski zamanlardakinin tıpkısının aynısı.

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN SORUMLULUĞU

Dershaneler, Milli Eğitim Bakanlığı yönetim şemasına göre Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün denetimi(!) altında faaliyet gösteriyorlar. Denetim diyorum, ilaveten (!) ile işaretliyorum, başka da bir şey demiyorum.  Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelgelerle ilgili haberler egitimradyosu.com sitemizde mevcut. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu 2017 sonlarından itibaren il Milli Eğitim müdürlüklerine yağdırdığı genelgelerle ilgili mutlaka fikri takip yapmıştır, kaç dershane hangi yol-yöntemlerle denetlendi, kaç adet ceza yazıldı, bu ceza yazılanlar doğru yola geldi mi-gelmedi mi diye tekrar denetlendi mi, örneğin kaç dershane Şamlıoğlu’nun genelgesini uygulayıp resmi tabelasına karekod koydu, kaç dershane genelgeyi de Bakanlığı da hiçe sayıp karekodu olması gereken hiçbir yere yapıştırmadı, bir fikri vardır, bir bilgi notu gönderip bizimle paylaşır, kamuoyuna duyururuz diye umuyorum. Belki o bilgi notuna, dershanelerde kaçak çalışan MEB öğretmenlerine ilişkin yapılan işlemlere dair de rakamlar ekler! Hatta dershanelerde çalışması yasak MEB öğretmenlerinden kaçı 657 sayılı kanunun arkasından dolanıp anonim şirket halinde dershane açmış, bunlardan kaçına göz yumulmuş ya da yumulmamış, istatistiğini de verir! Kim bilir?

MEB BÜROKRATLARI BU SORUNUN CEVABINI MUTLAKA BULMALI

Dershanelerin yasal-yönetsel durumu tartışma konusu olunca, elbette “işlevi” de tartışılacak… Dershaneye giden öğrenci sayısına dair bir istatistik verisi yok elimde. Ancak Türkiye’de (hem LGS hem de TYT-AYT’ye hazırlık çerçevesinde) dershaneye devam konusunun çok yaygın olduğunu söylemekte bir yanlışlık olmaz. “LGS’ye dershanede hazırlanmak” cümlesini klavye sürçmesiyle yazmadım. Koltuğunda oturup olan-biteni sadece izlemekle yetinenleri kast etmiyorum, görevine Ziya Selçuk tarafından atanan ya da bugünden sonra atanacak üst düzey MEB yöneticileri, kişisel gelişim kurslarının sayısında son zamanlarda artış olup olmadığını, artış varsa bunun nedenlerini sorgulayabilirler. Ortaokul öğrencilerinin(!) devam ettiği bu kurslarda, “Gerçekten de satranç, ebru, tiyatro benzeri hobi dersleri mi veriliyor acaba? Ortaokullu öğrencilerinin sosyal aktivitelere bu denli gönülden yönelişinin nedeni nedir?” sorusuna cevap arayabilirler…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2020 Ocak Sözleşmeli Öğretmen Atama Sonuçları açıklandı

ÖĞRENCİ KAÇ NET YAPTI? KAÇA MAL OLDU?

Üniversite sınavıyla ilgili can yakan, ülkemizin geleceğini düşününce moral bozan istatistik verilerini, yazının başlangıcında paylaşmıştık.

Her öğrenci, her veli şu sorunun cevabını aramalıdır: Çocuğum dershaneye gitmeseydi kaç soru yapardı, dershaneye de gitti, bugün kaç soru yaptı? Yaptığı soru sayısı arttı mı? Fazladan yaptığı her sorunun bana maliyeti nedir? Ödediğimiz paranın karşılığını gerçekten de aldık mı?

Öyle ya! Dershaneler ticari kuruluş… Sınavdan çok yüksek puan alacak ve reklam faaliyetinde işe yarayacak öğrencilerden para almıyorlar.  Üste para ya da otomobil gibi yüksek bedelli hediyeler verdikleri bile kulağımıza geliyor. Bizim sözünü ettiklerimiz orta karar öğrenciler… Okuldaki eksiklerini tamamlamak zorunda kalan evlatlarımız. Müşteri memnuniyeti, ilkesel yaklaşım olarak hizmet-mal üreten neredeyse her kuruluş için geçerli bir sorumluluk halini almışken! Dershaneleri niye ayrı tutmak gereksin?

Dershane fiyatlarının ortalama 14-15 bin lira dolayında olduğunu düşünürsek… Hesap kolay… Dershane fiyatını, yükselen cevap sayısına bölerek o rakama ulaşırsınız. Örneğin çocuğunuz matematikten normalde 15 soru yapabiliyorken, dershaneye gittiği için 20 soru yaptı ise… Dershaneye gitmekle elde ettiği 5 doğru cevabın her biri için 3.000 TL ödediniz demektir. Öğrencinin dershaneden elde ettiği kazanım, yani yaptığı soru sayısı arttıkça, soru başına ödediğiniz rakam doğal olarak düşer. Peki soru sayısı hiç artmadıysa ya da sadece 1-2 tane arttıysa! Bunu hiç sorguladınız mı? İlgili dershaneye gidip, “Şu kadar lira para ödedik, sınav sonuç belgesi de ortada! Kayıt sırasında çizdiğiniz tablo ile bugünkü sonuç arasındaki farkı nasıl izah edeceksiniz?” diye sordunuz mu?

İlk aklıma geliveren makul gerekçeleri sıralayayım: “Sistem değişti”, “soru tipi değişti”, “kolay olacak denmişti ama sorular çok zor çıktı…”
Bunların dışında, çok yaratıcı değerlendirme ve cevaplar da olacaktır mutlaka. Benimle de paylaşırsanız, ufuk turu yapmakta yardımınız dokunmuş olur…

Avatar

Tayfun ÇAVUŞOĞLU

Gazeteci-Yazar, Uludağ Ün. Eğitim Fak. Alman Dili ve Edebiyatı (1985) mezunu. 1983'ten buyana çeşitli basın-yayın organlarında muhabir - yazı işleri müdürü - genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı. TC Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü (BYEGM) Sürekli Basın Kartı sahibi... Yayınlanmış Kitapları: (1)“Çanakkale 1915 – İftiralar, Yalanlar, Polemikler“, Şubat-2014, Kastaş Yayınevi; (2)"1915 - Çanakkale Savaşında Trakya", Eylül 2018, Haber Ajansı yayınları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  SON DAKİKA! Selçuk Açıkladı: Okullar 30 Nisan'a kadar tatil

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sosyal Medyada Paylaşın:

 • YENİ
İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

23 Mayıs 2020, İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber için yorumlar kapalı
2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

22 Mayıs 2020, 2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? için yorumlar kapalı
Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

21 Mayıs 2020, Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek? için yorumlar kapalı
Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

21 Mayıs 2020, Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz için yorumlar kapalı
Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

21 Mayıs 2020, Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın! için yorumlar kapalı
Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

19 Mayıs 2020, Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı için yorumlar kapalı
‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

18 Mayıs 2020, ‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın! için yorumlar kapalı
MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

17 Mayıs 2020, MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin için yorumlar kapalı
Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor

Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor

16 Mayıs 2020, Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor için yorumlar kapalı
Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

15 Mayıs 2020, Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar