Prof. Eda ERDOĞAN
Prof. Eda  ERDOĞAN
Ödevler şiddet yaratıyor, aile içi iletişime zarar veriyor
  • 07 Ocak 2019 Pazartesi
  • +
  • -
  • Prof. Dr. Eda Balkaş ERDOĞAN /

Ödevlerle ilgili geçen hafta tüm basında yer alan yazımın mürekkebi soğumadan çok üzücü bir olay yaşandı… 6 yaşındaki Mertcan ödev yüzünden aile içi şiddet kurbanı oldu… Burada yaşanan şiddetin hiçbir bahanesi elbette ki olamaz ama ödevler aile içi iletişime zarar veriyor …. Daha önce de hem Avrupa hem Amerika ve ulusal araştırma verilerini paylaştım. Tüm çalışmalar , tüm araştırmalar OECD raporları ödevlerin az miktarda verilmesi gerektiği    yönünde… Yapılan çalışmalarda ortaya çıkan bir formül var, çocuğun sınıfı x 10  ödeve ayrılan süreyi ortaya çıkartıyor. Bunu aşan sürelerin yarardan çok zarar getirdiği  ortaya çıkmış. Her dersten en çok 1 sayfa verilmesi gerekirken,  ne yazık ki  ödevler hafta sonu 20 sayfaları buluyor. Çocuk bunu nasıl yetiştirsin?? Niye yetiştirsin??? Yapamıyor… Anne , Baba , çocuk iletişimi zedeleniyor.. Bakın bu aşırı  ödevler okullar tarafından verilmeye devam ettikçe, daha çok üzücü olay duyacağız ne yazık ki… Tekrar tekrar söyleyeceğim,    eğitimin yeri okuldur, ev değil. Pekiştirme amaçlı ödev bir iki sayfayı aşmaz, aşamaz… Anne, babalar öğretmen değildir, olmak zorunda da değildir… Ayrıca ya anne , babanın eğitimi yoksa.. Ya çocuğun sorularına cevap veremiyorsa….. Nasıl bir duruma düşecek , tahmin edebiliyor musunuz? Yetersiz kalan baba cevap veremedikçe zorlanıyor… Sinirleniyor… Tam bu noktada ödevler şiddet yaratmaya başlıyor… Çocuk ödevini yapmazsa da , öğretmen herkesin içinde aileyi suçluyor… Ödevlerin yapılması okulun, öğretmenin görevidir!!! Ailenin görevi değildir!!! Lütfen önce bunu bir anlayalım!!! Ailelere bir şey söylemeden önce , durumlarına , eğitim seviyelerine bir bakın !! Ondan sonra bir şey talep edin!! Çalışacak bir masası bile olmayan , sehpada dizlerinin üzerinde oturup ödev yapmak zorunda olan Mertcan ne yapsın ??? Kucağında iki bebek olan annesi mi yardım etsin ??? Yok işte yokkkkk !!! Ne yapsın bu durumda olan insanlar ???Nereden bilsin omurgalı hayvanları?? Nereden bilsin bölgelere göre iklimi ?? Nerden bilsin ondalık sayıları ??? Bunca eğitimimle ben ancak biliyorum hatta hatırlamıyorum bile,  bu insanlar bunları nereden bilsin ?????

Buradan tüm okullara sesleniyorum. Hem 21 yıllık eğitimci, Profesör, hem de bir anne olarak.

Lütfen buna dur deyin… Çocukları ve aileleri bu yükün , bu stresin altına atmayın!!! Tüm araştırmalar ödevin az sayıda olunca yararlı olduğunu  söylerken, sayfalarca ödev vermeyin!!! Milli eğitim bakanlığının bu konuda kararları ve yönergeleri varken, okullar nasıl ve hangi cüretle bu kadar ödevi verebiliyor???!! İnanılır gibi değil!!! Yazık çocuklarımıza ….

Ve sevgili anne babalar, sözüm sizlere…Ne olur evi okula çevirmeyin… Sizler çocuğunuzun öğretmeni olmak zorunda değilsiniz…. Ödevde zorlanıyor mu?? Yapamıyor mu ?? Bir notla birlikte okula yollayın, bırakın öğretmenler görevini yapsın, yapamıyorsa o ödevi vermesin… Çocuklara kızmayın, bağırmayın, asla ödev yüzünden şiddet uygulamayın… Hiçbir şey evlatlarımızdan değerli değil!!!

Sevgili öğretmenler, lütfen görevlerinizin farkında olun !! Eğitim sizin işiniz, anne babaların  değil !! Ödev olarak vereceğiniz konuları okul saatleri içinde yapın !! Bu kadar zor mu bu ?? Değer mi verdiğiniz ödevler yüzünden yaşanan üzüntülere ??  Yapmayın aileler üzerinde baskı yaratmayın !!

Bakın bunu bir eğitimci olarak söylüyorum…

Sayfalarca ödev çocuğa hiçbir şey kazandırmaz.. aksine yorgunluk, bıkkınlık  yaratır  ve okuldan uzaklaştırır, kaygı ve stres yaratır… Bu yüzden ödevlerle ilgili tepkimizi net olarak ortaya koyalım. Unutmayalım, eğitimin yeri okuldur , ev değil…

http://bilimgurusu.com/

Prof. Eda ERDOĞAN

Prof. Eda ERDOĞAN

İletişim Bilimleri ve Aile İçi İletişim Uzmanı | BLOG bilimgurusu.com | INSTAGRAM edahocaileegitim | TWITTER Edahocaileegitim | YOUTUBE edahocaileegitim | E-MAIL [email protected]

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

8 Kasım 2020, Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli için yorumlar kapalı
Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

7 Kasım 2020, Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık için yorumlar kapalı
BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

6 Kasım 2020, BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada için yorumlar kapalı
MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

5 Kasım 2020, MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak için yorumlar kapalı
MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

5 Kasım 2020, MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi için yorumlar kapalı
BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

5 Kasım 2020, BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti için yorumlar kapalı
Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

5 Kasım 2020, Mutlu çocuk mutlu birey oluyor için yorumlar kapalı
BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

5 Kasım 2020, BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi için yorumlar kapalı
‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

5 Kasım 2020, ‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’ için yorumlar kapalı
Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

31 Ekim 2020, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar