Milli Eğitim “Yolsuzluk” İddiasını Doğruladı Ama Ceza Yok

Milli Eğitim “Yolsuzluk” İddiasını Doğruladı Ama Ceza Yok

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Zeki Müren Anadolu Lisesi’ndeki yolsuzluk iddialarını doğruladı. Konuyla ilgili soruşturma kasım ayında tamamlanıp okul müdürü ve öğretmenlere disiplin ve mali yönden yaptırım teklifi getirildiği halde, henüz cezai bir işlem de yapılmadığı da ortaya çıktı. Henüz işlem yapılmamasına gerekçe olarak da, itiraz sürecinin devam etmesi gösterildi.

İDDİALAR ÇOK CİDDİ

Bursa Yeni Dönem gazetesinden İsmail Arslan‘ın haberine göre; yaklaşık 285 öğrencisi bulunan Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi‘nde bazı öğretmenlerin takviye kurs adı altında haksız kazanç sağladığı öne sürüldü.  Okulda 17 öğretmenin takviye kursu açtığı, ancak bazılarının hiç yapılmadığı, öğrencilere ‘Müfettişler sorarsa kurs yaptık deyin’ şeklinde talimatlar verildiği, bu talimata uyan öğrencilerin devamsızlıklarının silindiği, talimata uymayan öğrencilere ise kınama ve okuldan uzaklaştırma gibi cezalar verildiği iddia edildi. Aynı zamanda Eğitim Bir-Sen Bursa İl Başkan Yardımcısı olan okul müdürünün konuyu kapatmaya çalıştığı, yapılanlara karşı çıkan öğretmenlere ise mobbing uygulandığı öne sürüldü.

İLİŞKİLİ HABER
Devlet Okulunda Haksız Kazanç İddiası
Okumak için BURAYA tıklayınız.

ÖĞRENCİLERE BENİ SEÇİN MESAJI

Ayrıca öğrencilerin hangi öğretmeni, kaç öğrencinin seçtiğine dair bilgilerin objektif olarak paylaşılmadığı, bazı öğretmenlerin kendilerini seçmeleri için öğrencilere WhatsApp üzerinden mesajlar gönderdiği, öğrencilerin seçtiği öğretmenler değil de söz konusu sendikaya üye öğretmenlerin görevlendirildiği, bu sayede hizmet puanlarının yükselmesini sağladıkları iddia edildi.

CİMER’E ŞİKAYET EDİLDİ

CİMER’e yapılan şikayet sonucu ortaya çıkan skandalın, İl Disiplin Kurulu tarafından yapılan inceleme sonucunda da tespit edildiği, ilgili kişiler hakkında disiplin ve mali yönden yaptırım teklifi getirildiği, ancak uygulanmadığı iddia edildi.

YAPTIRIM TEKLİFİ

Söz konusu iddialarla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden açıklama geldi. İddiaları doğrulayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, gündeme gelen konuyla ilgili soruşturmanın açıldığını ve Kasım ayında sonuçlandığını söyledi. Haksız kazanç sağladığı tespit edilen öğretmenlerle ilgili disiplin ve mali yönden yaptırım uygulanması teklifi getirildiğini belirten yetkililer, ‘cezaların uygulanmadığı iddiasını’ ‘Karşı tarafın itiraz süreci devam ediyor’ şeklinde yanıtladı.

İLİŞKİLİ HABER
Suçlanan Okul Müdüründen ‘imaj düzeltme’ atağı
Okumak için BURAYA tıklayınız

Haberin tamamını okumak için BURAYA tıklayınız.
***

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar