MEB, Yüz Yüze Eğitime İlişkin Bu Tavsiyelere Kulak Vermeli!

MEB, Yüz Yüze Eğitime İlişkin Bu Tavsiyelere Kulak Vermeli!

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bir çok sınıf düzeyinde bugün başlayan yüz yüze eğitime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yalçın, yapmış olduğu açıklamada; “Heyecanımızla birlikte kaygılarımız da var doğru. Kaygıları gidermek tedbiri artırmakla olur” dedi ve önemli tespitlerini ve tavsiyelerini bir bir sıraladı…

İşte o açıklamalar:
Uzun zaman oldu öğrencilerimizle okulda buluşmayalı. Bugün, 2-3-4-8-12.sınıfların da okula başlamasıyla birlikte okul hasreti önemli oranda bitecek. Heyecanımızla birlikte kaygılarımız da var doğru. Kaygıları gidermek tedbiri artırmakla olur

Bugünü sürekli kılmak için:

•Bakanlığımız öncelikle felaket tellallığı yapmak isteyenlere prim vermemelidir.

•Okulları açmak için yeterli bütçe ve personel ihtiyacı konusunda yakınmakla birlikte, gecesini gündüzüne katıp okulu başlatabilmek için işine asılanları yüreklendirmeli.

•Ülkemizin en önemli gündemi bizce çocuklarımızın eksiksiz şekilde eğitimini alabilmesi olmalı. Okullar açıldı. Kervan yolda düzülür ve bir şekilde okullar mali sorunlarını çözerler denilmemeli ve mali açıdan okullar rahatlatılmalı.

• Maske, temizlik malzemesi fazlasıyla verilmeli

•Uzaktan eğitim ile görülecek dersleri öğrencilerin eksiksiz alabilmesi için imkansızlıkları olan öğrencilere imkan/fırsat eşitliği sağlanmalıdır.

•Bu hafta boyunca okul öğretmenle, ilçe MEM’ler okullarla, İl MEM’ler ilçe ile, Bakanlık İl MEM’lerle günlük değerlendirme yapmalıdır.

•Okullar ihtiyaç halinde mobil sağlık ekiplerine ulaşabilmeli ve mobil sağlık ekiplerince anında desteklenmeli.

• Okul idareleri ilk haftanın stresini yönetme konusunda sağduyulu davranmalı. Öğretmen arkadaşlarımız bu süreçte her zamankinden daha fazla yük alacaktır inanıyoruz.

•Salgının uzun sürmesinden kaynaklı İşleri olumsuz etkilenen, ekonomik zorluk çeken aileler var. Öğrencilere yönelik okul kıyafeti gibi aşırı kuralcı tavırlardan uzak durulmalı. Tertip ve düzen için de temiz kıyafetle gelen öğrenci yeterli görülmeli bu konularda esnek yaklaşılmalı.

•TMM [Temizlik+Maske+Mesafe] konusunda esnek davranılmamalı ve taviz verilmemeli. Okullar toplum için düzenleyici kurumlarıdır. Okullardaki tutarlı yaklaşımlar toplumun tamamına yayılır ve bazen öğrenciler büyükleri şekillendirirler bu unutulmamalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı sosyal paydaşların öneri ve fikirlerini almalı ve bu hafta eğitim sendikaları ile bir araya gelmeli, eğitim çalışanları ve eğitim örgütlenmeleri olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte bu süreçte topyekün sorumlulukla hareket etmeliyiz.

En iyi eğitim;yüz yüze,örgün eğitim bunu herkes özümsedi bu süreçte. Salgından kaynaklı ötelenen okulla buluşma bugün önemli oranda başladı. Bismillah. Tüm eğitim çalışanlarımıza kolaylıklar diliyor, ilk haftayı olumlu haberlerle atlatmayı temenni ediyoruz.

 

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar