MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullar için satın aldığı ‘otomatik sensörlü dezenfektan cihazlarının’ bedelinin okul idareleri tarafından ödenmesi için IBAN numarası gönderdiği ortaya çıktı. Konuyu, TBMM’ye verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması talebiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesi şöyle:

“Basında yer alan bazı haberlerde, Milli Eğitim Bakanlığının okullar için satın aldığı otomatik sensörlü dezenfektan cihazlarının bedelini okul idarelerinden talep ettiği iddia edilmektedir.

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğünün talimatıyla, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin okul idarelerine gönderdikleri mesaj ile otomatik sensörlü dezenfektan cihazlarının fatura bedelinin ivedi bir şekilde, verilen IBAN numarasına yatırılmasının talep edildiği de iddialar arasında yer almaktadır.

İddialar arasında, Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü KDV dahil 1.675 TL olan cihaz bedelinin ödenmesi için İlçe Milli Eğitim Müdürlerini, İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin de okul yöneticilerini görevlendirdiği yer almıştır.

Bu bilgiler kapsamında;
1. Okul idarecilerinden dezenfektanın maliyetinin talep edildiği iddiaları doğru mudur?
2. Bu iddialar doğruysa; Adana ili ile mi sınırlıdır? Yoksa bütün ilerimizi mi kapsamaktadır?
3.Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili bakanlıkların sorumluluğunda olan dezenfektan alımı, okul idarecilerinden ve Okul Aile Birliklerinden talep edilmesi kanuna aykırı değil midir?
4. Okul idareleri ve Okul Aile Birlikleri tarafından dezenfektan bedelleri ödenmeyen okullarımızın hijyen ihtiyaçları nasıl karşılanacaktır?
5. Haziran ayında yapılacak LGS, YKS vb. sınavlarında hijyen nasıl sağlanacaktır?
6. Sınavlarda öğrencilere dağıtılacağı açıklanan maskeler ücretli mi olacak?
7. Okullara zamanında ve yeterli sayıda maske dağıtımı yapılmış mıdır?”

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Yıldırım Kaya

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar