Doğan CEYLAN
Doğan  CEYLAN
MEB Kılavuzu Eksik Yayınlayınca…
  • 20 Nisan 2018 Cuma
  • +
  • -

Doğan CEYLAN /

9. Sınıf kontenjanı 160 olan sınavsız kayıt alacak bir Anadolu lisesini, 600 öğrenci ilk tercihine yazarsa bu okula hangi öğrenciler girecek?
İkamet adresi okula yakın olan mı?
Bitirdiği ortaokul liseyle eşleştirilen mi?
Ortaokul başarı puanı yüksek olan mı?
Bu yıl liseye geçiş sistemindeki değişiklikleri yüz binlerce öğrenci ve aileleri takip ediyor, kafalarındaki sorularına cevap arıyorlar.
Sınavla öğrenci alacak liseler için durum netleşti sorun yok ancak sınavsız kayıt alan liselere kayıtların nasıl yapılacağına ilişkin muamma devam ediyor.
Bakanlık Yönetmeliği değiştirdi, Yönergeyi ve Kılavuzu yayımladı ama hala yukarıdaki sorunun cevabı açık ve net şekilde yok.

Kayıt Alanı nedir?
Bakanlık ilk önce yönetmeliği değiştirdi. Ortaöğretim Kurumları yönetmeliği 20. Maddede liselere geçiş yöntemini belirledi. Burada sınavla öğrenci almayan liselere geçişin “ Ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara tercihe bağlı olarak” gerçekleşeceği ifade edildi.
Birçok insan kayıt alanının adrese dayalı bir sistem olduğunu düşündü çünkü ilgili maddede bunun ne olduğu belirtilmiyordu. Ancak Yönetmeliğin tanımlar bölümüne bakıldığında öğrencinin okul tercih edeceği kayıt alanı nedir? Sorusunun cevabının tanımlar bölümünde yer aldığı görülmektedir. Tanım aşağıdaki şekildedir.

“jj) (Ek:RG-14/2/2018-30332) Ortaöğretim kayıt alanı: Eğitimde süreklilik ve coğrafi bütünlük esasına dayalı olarak öğrenci sayısı, okul türü, kontenjan ve donanımları göz önünde bulundurularak il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce ortaokul ve liselerin birbirleri ile eşleştirildiği ve tercihe bağlı olarak kayıt yapılabilecek farklı ortaöğretim kurumlarından oluşturulan alanı”
Buradan anlaşılan ikamet adresi değil öğrencinin devam ettiği ortaokulun esas alınacağıdır. Ülkemizde on binlerce öğrencinin ikamet alanı dışındaki ortaokullara devam ettiği malum. Yerleştirmede ikamet değil devam edilen ortaokul önemli.
Ancak bir liseyi fazla öğrenci tercih ederse ne olacak bu sorunun cevabı burada yok! Bu yüzden yönetmelikte yeterince açık olmayan kayıt meselesinin netleşmesi için yönergeyi bekledik. Nihayet yönerge yayımlandı. Orada da durum netleşmedi. “ Sınavsız öğrenci alan okullara geçişle ilgili usul ve esaslar kılavuzla belirlenir.” denilerek top kılavuza atıldı.

Nihayet kılavuz yayınlandı. Ama o da ne kılavuzda “Bu kılavuzda, 2018 yılında EK-2’de listesi ve kontenjanları verilen “Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları”na öğrenci seçmek amacıyla yapılacak Merkezî Sınav ile ilgili usul ve esaslar yer almaktadır.” deniliyor. Yani sınavsız öğrenci alacak liselere ilişkin bölüm kılavuzda yok.

Kılavuzda sadece
“Sınavsız öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince belirlenen ortaöğretim kayıt alanları içindeki sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına belirlenen kontenjanlara göre yapılır.” denilip geçilmiş.
İyi de 160 öğrenci alacak bir Anadolu lisesini 600 öğrenci ilk tercihine yazarsa bu okula hangi öğrenci girecek? Hala net bir şekilde ortaya konulmadı. Vatandaşın ve eğitimcilerin bu sorunun cevabına ihtiyacı var.
Nasıl olur da öğrencilerin % 90’ını ilgilendiren bu önemli husus kılavuzda hiç yer almaz! İnanın aklım almıyor.

Yıllardır mevzuatla uğraşan biri olarak, bu sorunun cevabının “ortaöğretim kurumlarına belirlenen kontenjanlardan fazla tercih olursa ne olacak?” sorusunun kayıtla ilgili madde içinde olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak orada böyle bir madde yok.

Bu sorunun cevabını, komisyonunun görevleri ve kontenjan belirleme ve yerleştirmeye esas nakille ilgili maddelerde üstü kapalı şekilde görmek mümkün. Bu konuda daha önce bir yazı yazdığım için bu hususu yinelemiyorum.

Aslında kılavuzda yer alması gerektiği halde yer almayan ve öğrencilerin % 90’ını ilgilendiren esas konu olan “Sınavsız öğrenci alan okullara geçişle ilgili usul ve esaslar” hakkında kafalardaki tüm soruları giderici bir açıklamayı Bakanlık yetkililerinin kamuoyu ile paylaşmalarının faydalı olacağını düşünüyorum. Şayet bu yapılmaz ise kayıt dönemi geldiğinde velilerin farklı beklentileri karşısında Bakanlığımız zor duruma düşecektir.

Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN

Maarif Müfettişi - Yönetim Bilimi Uzmanı

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

8 Kasım 2020, Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli için yorumlar kapalı
Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

7 Kasım 2020, Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık için yorumlar kapalı
BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

6 Kasım 2020, BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada için yorumlar kapalı
MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

5 Kasım 2020, MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak için yorumlar kapalı
MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

5 Kasım 2020, MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi için yorumlar kapalı
BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

5 Kasım 2020, BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti için yorumlar kapalı
Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

5 Kasım 2020, Mutlu çocuk mutlu birey oluyor için yorumlar kapalı
BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

5 Kasım 2020, BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi için yorumlar kapalı
‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

5 Kasım 2020, ‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’ için yorumlar kapalı
Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

31 Ekim 2020, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar