MEB, imam hatipleri ‘tercih ediliyor’ göstermek için verileri manipüle etti

MEB, imam hatipleri ‘tercih ediliyor’ göstermek için verileri manipüle etti

  • Özkan RONA /

Liselere geçiş için uygulanan yeni sistemde okulların yaklaşık %12’lik bir kısmı sınavla öğrenci alırken, geriye kalan ağırlıklı çoğunluk ise Adrese Dayalı Kayıt Sistemi ile, “ikametgah” kuralına göre öğrenci alıyor. Gelişen dünya çocuklarını eğitimde ilgi- istek ve yeteneklerine göre yönlendirirken, bizim çocukların eğitim geleceğini ikametgah adresleri belirliyor.

Seçeneksizlikler arasından seçim hakkı verilerek çocukların aynı seçenekte buluşması için oynanmayan oyun kalmıyor. Şimdi de “Yoğun Talep Var” oyunu sahneleniyor.

MEB ülkenin gerçeklerini, öğrencilerin tercih önceliğini gizlemek için şimdi de istatistikleri manipüle ediyor, manzarayı çarpıtıyor. Milli Eğitim Bakanı İmam Hatip kontenjanları üzerinden açıkça siyaset yapıyor.

İlk olarak, LGS yerleştirmeleri açıklanınca Bakan Ziya Selçuk attığı tweetle “Anadolu İmam Hatip Liseleri’nin %99,8’i doldu” demişti. Peki gerçek öyle mi? Tabi ki değil. Sayın Bakan ülkedeki tüm Anadolu İmam Hatip Lisesi kontenjanları doldu algısı yaratırken, kastettiğinin sınavla öğrenci alan “Çok Programlı İmam Hatip Okulları” olduğunu özellikle belirtmiyor. Oysa ki ülke genelinde on binlerce İmam Hatip kontenjan boş kaldı. MEB’in verilerine göre de sınavla öğrenci alan “Çok Programlı İmam Hatip Okulları” ise öğrencilerin yalnızca %11’i tarafından tercih edildi. Sayın Bakan bu gerçekten hiç bahsetmedi…

BOŞ KALAN İMAM HATİP KONTENJANLARINI, İŞTE BÖYLE GİZLEDİLER

İkinci algı oyunu ise Adrese Dayalı Kayıt Sistemi ile öğrenci alan İmam Hatip Lisesi kontenjanları üzerinden yapılıyor. Boş kalan kontenjanlar sıfırlanıyor.

10 Ağustos’ta Lise Yerleştirme Sonuçları açıklandığında Bursa’daki adrese göre öğrenci alan İmam Hatip Liselerine 2088 öğrenci yerleşmişti. Bu okullara ayrılan toplam kontenjan 5344, boş kalan kontenjan ise 3256 idi.

O günün manzarası, Bursa’da Adrese Dayalı İmam Hatip Liselerine ayrılan kontenjanın “%39’u doldu %61’i boş kaldı” iken, aradan 2 gün geçtikten sonra boş kalan kontenjanların bir anda eridiğini, boş kontenjan sayısının 3256’dan 705’e düşürüldüğünü görüyoruz.

Kontenjanlar sıfırlandıktan sonra oluşan manzara ise bir anda, Bursa’da Adrese Dayalı İmam Hatip Liselerine ayrılan kontenjanın “%75’i doldu %25’i boş kaldı” oluyor.

Öğrencinin tercih etmediği bilinen İmam Hatip ve Meslek Liseleri dayatılıyor, tercih edilmedikleri halde kontenjanlar sıfırlanıp algı yaratılıyor ve eğitimi siyaseten yönetenlerin büyüklerine yaranma çabaları çocuklarımızın geleceği çiğnenerek yürütülüyor. Buna da demokratik bir kılıf bulunuyor ve kim hangi okula gitmek isterse o okula gitsin diye pazarlanıyor.

Düşünün ki, herkese oy kullanma hakkı veriyorsunuz ve tek partinin aday olduğu bir seçim yapıyorsunuz. Bunun adı ne kadar seçimse, lise tercihleri de o kadar tercihtir.

Demokratik mi davranıyorsunuz?

Seçenek mi sunuyorsunuz ?

Kim hangi okula gitmek isterse oraya mı gitsin istiyorsunuz?

Hodri meydan !

Her öğrenciye tüm okul türlerinden gerçekten tercih yapabileceği kadar kontenjan açın, kim hangi okulu tercih ediyorsa bu tercihlere “öğrencinin ve velinin istediği bu” diyelim ve bu seçimlere hep birlikte saygı duyalım.

Hem gerçeği çarpıtmak için verileri sıfırlayarak geçekleri manipüle etmek zorunda da kalmazsınız.

Özkan RONA
Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı

 

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar