Elgiz HENDEN
Elgiz HENDEN
Köklü Bir Endüstri 4.0 Başarısı İçin Toplum 5.0 ve Eğitimde Gereken Dönüşüm
 • 21 Ocak 2019 Pazartesi
 • +
 • -
 • Elgiz HENDEN /

Herkesin dilinde, her şirketin gündeminde Endüstri 4.0 var. Eğitim de bu furyadan nasibini alıyor. Yeni teknolojiler hem eğitimi destekleyecek araç olarak hem de öğrenciye özel eğitimi şekillendirmede sıklıkla kullanılıyor. Ancak elbette hiçbir şey durduğu gibi durmuyor, teknoloji her geçen gün gelişiyor. Peki, insan bu hızda gelişiyor, değişiyor mu?

X kuşağı, Y kuşağı, Z kuşağı… Sürekli nesiller arası farklılıktan bahsediyoruz. Öz güvenli, teknoloji kurdu ve her şeyde hız arayan Z kuşağının biz öncekilerden beklenti, algı ve anlayış olarak farklı olduğu muhakkak. Ancak onlar da biz eski kuşaklar tarafından oluşturulmuş bir sistemin içine doğuyorlar ve haliyle yeni metotlar ile eski sistemler arasında birazcık törpüleniyorlar. O halde toplumca köklü bir reforma ihtiyacımız olabilir mi? Önce bireyleri sonra toplumu, tüm teknolojik gelişmeleri doğru ve dengeli bir şekilde kullanmaya hazırlamamız gerekmiyor mu?

İşte Japonya da bu sorulardan yola çıkmış Toplum 5.0 felsefesini oluşturmuş. Bu felsefenin sunumunu ise 2017 yılında Almanya’nın Hanover şehrinde gerçekleşen dünyanın en kapsamlı teknoloji fuarlarından CeBIT’de gerçekleştirmiş.

Toplum 5.0 felsefesi ilk insandan bugüne, toplumu Avcı Toplum, Tarım Toplumu, Endüstri Toplumu, Bilgi Toplumu ve Akıllı Toplum olmak üzere beşe ayırıyor.

Ulaşılması gereken ekonomik, sosyolojik ve eğitimsel hedefleri ise şöyle sıralıyor:

 • Yaşlanan dünya nüfusuna yönelik çözüm geliştirmek
 • Sanal dünya ile gerçek dünya, insani değerler ile teknoloji arasında denge kurmak
 • Nesnelerin interneti, yapay zeka, robotlar ve büyük veriden faydalanırken, toplumun bütün olarak çıkarlarının gözetilmesi
 • Çevre kirliliği, doğal afetler ve sürdürülebilirlik için çözüm yolları üretilmesi

Toplum 5.0 felsefesi bu hedeflerle, hayata geçirilen akıllı sistemlerle sadece teknolojinin gücünü artırmayı değil aynı zamanda toplumun yaşam ve eğitim kalitesini de artırmayı amaçlıyor.

Japonya bu hedefe ulaşmada özellikle siber güvenlik konusunda hukuk sistemindeki boşlukların giderilmesi, bireylerin ve toplumların eğitimi, sosyo-politik önyargıların giderilmesi gibi bazı öncelik alanları belirlemiş.


Bir eğitim koçu olarak, bunun beni en ilgilendiren kısmı elbette eğitim. Zira uzmanlar eğitim olmadan, endüstri 4.0 anlayışının kalıcı ve etkili olamayacağını belirtiyor. Japonya bu strateji doğrultusunda eğitim uygulamalarını şekillendirmeye başlamış bile. Stratejinin dikkat çeken başlıkları şöyle:

 • Teknolojinin yapabildikleriyle vakit kaybetmeden, teknolojinin yapamayacaklarına odaklanmalı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Uzaktan Eğitim'de ilk ders Bakan Ziya Selçuk'tan

Her bilgiye internetten erişilebilen bir çağda, bilgiyi ezberlemeye artık ihtiyaç olmadığı, robotların ya da cihazların birçok işi bizim adımıza kotardığı bir çağda bizim iletişim, liderlik, dayanıklılık, merak, anlamak, okumak gibi insani becerilere odaklanmamız ve bunları geliştirmemiz gerektiği vurgulanıyor.

 • Not sistemi, sınıfı geçmek-sınıfta kalmak üzerine değil “eksik kalmamak” üzerine olmalı

Yeni sistem, belli bir notun altı kalır, belli bir notun üstü geçer gibi kurallar yerine gelişim ve öğrenme esas alınarak kurgulanıyor. Zira örneğin beşinci sınıf matematiğinde, sınıfı geçmesine rağmen eksik kalmış, öğrenilmemiş bir bilgi sonraki senelerde sorun oluyor. Bu sebeple özellikle 5, 6 ve 7. sınıflarda öğrenilmesi hedeflenen temel bilgilerin çok iyi öğrenildiğinden emin olunacak bir sistem hedefleniyor.

 • Branşlar ve disiplinler arası ayrımlar, keskin sınırlar kaldırılmalı. Her öğrenci sayısala da sözele de temel seviyede hakim olmalı

Toplum 5.0’a hazırlayan eğitim sisteminde, “ben sayısalcıyım, ben sözelciyim ayırımlarına son”, deniyor. Her öğrencinin, en azından temel seviyede matematik, veri bilimi, programlama kadar felsefe ve dil bilmesi bekleniyor. Böylece, örneğin bir fizikçi kariyerinde etik bir sorunla karşılaştığında bunu kolaylıkla çözebiliyor.

 • Hem inovasyon hem de açık inovasyon desteklenmeli

Japonya kendi kültüründeki en önemli eksiğin yeni icatlar, teknolojik yenilikler geliştirmek isteyen küçük mucitlere ortam sağlamak olduğunu da tespit etmiş. Bu sebeple yeni sistemi bu altyapıyı sağlayacak şekilde kurguluyor. Ayrıca inovasyon yapan kurumların bu yeniliği herkese açması, bilginin paylaşılması anlamına gelen açık inovasyon kültürünün de desteklenmesi planlanıyor.

Ülkemizde de yavaş yavaş bu konunun konuşulması beni sevindiriyor. Eminim bu hem üniversitelerde hem de daha alt seviyedeki eğitim öğretime dalga dalga yayılacaktır.

Kaynaklar

 1. https://www.yeditepe.edu.tr/tr/haber/yeditepe-universitesi-endustri-40dan-toplum-50a-gecti
 2. https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20180711171755220
 3. https://www.i-scoop.eu/industry-4-0-society-5-0/
 4. https://www.globaljapan.world/article/japan-leads-world-in-education-for-society-5-0/
Elgiz HENDEN

Elgiz HENDEN

Eğitim Öğrenci ve DEHB Koçu / İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi (1989) mezunu, yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde (1992) tamamlamıştır. Henden 5700 saatin üzerinde bireysel koçluk deneyimine ve Professional Certified Coach PCC-ICF, Registered ICF Mentor Coach, akreditasyonlarına sahiptir. ICF – Uluslararası Koçluk Federasyonu Türkiye Şubesi yönetim kurulunda araştırmadan sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Halen Avrupa Koçlar ve Mentorlar Derneğinde -EMCC K12 Eğitim Kurulunda aktif olarak görevdedir. 2009 yılında eğitim kurumlarının koçluk ihtiyaçlarını karşılamak üzere İz Koçluk Eğitim ve Danışmanlık merkezini kurmuştur. Henden hem bireylere, hem de kurumlarda özel projelerde bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunmaktadır. Özellikle gençlerin meslek seçiminde, performans arttırmasında, İş hayatına yeni başlayan bireylerin koçluk ihtiyaçlarının karşılanmasında ve Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite nedeniyle iş yaşamında zorluk çeken bireylerle çalışmaktadır. “Başarabilirim Çünkü…” adlı kitabın yazarı olan Henden Koçluk çalışmalarında Pozitif psikoloji , Pozitif eğitim, Bilişsel Davranışçı Koçluk yaklaşımlarını kullanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

 • YENİ
Türkiye Birinciliği tesadüf değil! BTÜ’den paydaşlara ziyaret

Türkiye Birinciliği tesadüf değil! BTÜ’den paydaşlara ziyaret

9 Ağustos 2020, Türkiye Birinciliği tesadüf değil! BTÜ’den paydaşlara ziyaret için yorumlar kapalı
Örnek uygulama Konya’dan: “Sabah diploma, öğleden sonra iş”

Örnek uygulama Konya’dan: “Sabah diploma, öğleden sonra iş”

9 Ağustos 2020, Örnek uygulama Konya’dan: “Sabah diploma, öğleden sonra iş” için yorumlar kapalı
Acar, okullardaki TYP – İşkur ve ödenek sorununa dikkat çekti

Acar, okullardaki TYP – İşkur ve ödenek sorununa dikkat çekti

9 Ağustos 2020, Acar, okullardaki TYP – İşkur ve ödenek sorununa dikkat çekti için yorumlar kapalı
2020 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklanıyor

2020 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklanıyor

9 Ağustos 2020, 2020 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklanıyor için yorumlar kapalı
İlkokul Öğrencilerine 2 Yeni Çalışma Seti

İlkokul Öğrencilerine 2 Yeni Çalışma Seti

9 Ağustos 2020, İlkokul Öğrencilerine 2 Yeni Çalışma Seti için yorumlar kapalı
Deniz Ticaret Odaları ile Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü

Deniz Ticaret Odaları ile Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü

9 Ağustos 2020, Deniz Ticaret Odaları ile Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü için yorumlar kapalı
Isparta eğitiminde büyük başarı! Dünya üçüncüsü oldu

Isparta eğitiminde büyük başarı! Dünya üçüncüsü oldu

8 Ağustos 2020, Isparta eğitiminde büyük başarı! Dünya üçüncüsü oldu için yorumlar kapalı
‘Edahocaileegitim’ 500 bin izlemeye ulaştı

‘Edahocaileegitim’ 500 bin izlemeye ulaştı

8 Ağustos 2020, ‘Edahocaileegitim’ 500 bin izlemeye ulaştı için yorumlar kapalı
Prof. Eda Erdoğan’dan Gençlere Tercih Danışmanlığı

Prof. Eda Erdoğan’dan Gençlere Tercih Danışmanlığı

8 Ağustos 2020, Prof. Eda Erdoğan’dan Gençlere Tercih Danışmanlığı için yorumlar kapalı
Eğitim-Sen: Öğretmenler Acil Özür Bekliyor

Eğitim-Sen: Öğretmenler Acil Özür Bekliyor

7 Ağustos 2020, Eğitim-Sen: Öğretmenler Acil Özür Bekliyor için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar