Elgiz HENDEN
Elgiz HENDEN
Köklü Bir Endüstri 4.0 Başarısı İçin Toplum 5.0 ve Eğitimde Gereken Dönüşüm
 • 21 Ocak 2019 Pazartesi
 • +
 • -
 • Elgiz HENDEN /

Herkesin dilinde, her şirketin gündeminde Endüstri 4.0 var. Eğitim de bu furyadan nasibini alıyor. Yeni teknolojiler hem eğitimi destekleyecek araç olarak hem de öğrenciye özel eğitimi şekillendirmede sıklıkla kullanılıyor. Ancak elbette hiçbir şey durduğu gibi durmuyor, teknoloji her geçen gün gelişiyor. Peki, insan bu hızda gelişiyor, değişiyor mu?

X kuşağı, Y kuşağı, Z kuşağı… Sürekli nesiller arası farklılıktan bahsediyoruz. Öz güvenli, teknoloji kurdu ve her şeyde hız arayan Z kuşağının biz öncekilerden beklenti, algı ve anlayış olarak farklı olduğu muhakkak. Ancak onlar da biz eski kuşaklar tarafından oluşturulmuş bir sistemin içine doğuyorlar ve haliyle yeni metotlar ile eski sistemler arasında birazcık törpüleniyorlar. O halde toplumca köklü bir reforma ihtiyacımız olabilir mi? Önce bireyleri sonra toplumu, tüm teknolojik gelişmeleri doğru ve dengeli bir şekilde kullanmaya hazırlamamız gerekmiyor mu?

İşte Japonya da bu sorulardan yola çıkmış Toplum 5.0 felsefesini oluşturmuş. Bu felsefenin sunumunu ise 2017 yılında Almanya’nın Hanover şehrinde gerçekleşen dünyanın en kapsamlı teknoloji fuarlarından CeBIT’de gerçekleştirmiş.

Toplum 5.0 felsefesi ilk insandan bugüne, toplumu Avcı Toplum, Tarım Toplumu, Endüstri Toplumu, Bilgi Toplumu ve Akıllı Toplum olmak üzere beşe ayırıyor.

Ulaşılması gereken ekonomik, sosyolojik ve eğitimsel hedefleri ise şöyle sıralıyor:

 • Yaşlanan dünya nüfusuna yönelik çözüm geliştirmek
 • Sanal dünya ile gerçek dünya, insani değerler ile teknoloji arasında denge kurmak
 • Nesnelerin interneti, yapay zeka, robotlar ve büyük veriden faydalanırken, toplumun bütün olarak çıkarlarının gözetilmesi
 • Çevre kirliliği, doğal afetler ve sürdürülebilirlik için çözüm yolları üretilmesi

Toplum 5.0 felsefesi bu hedeflerle, hayata geçirilen akıllı sistemlerle sadece teknolojinin gücünü artırmayı değil aynı zamanda toplumun yaşam ve eğitim kalitesini de artırmayı amaçlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Eğitim-İş'in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1'i internetsiz

Japonya bu hedefe ulaşmada özellikle siber güvenlik konusunda hukuk sistemindeki boşlukların giderilmesi, bireylerin ve toplumların eğitimi, sosyo-politik önyargıların giderilmesi gibi bazı öncelik alanları belirlemiş.


Bir eğitim koçu olarak, bunun beni en ilgilendiren kısmı elbette eğitim. Zira uzmanlar eğitim olmadan, endüstri 4.0 anlayışının kalıcı ve etkili olamayacağını belirtiyor. Japonya bu strateji doğrultusunda eğitim uygulamalarını şekillendirmeye başlamış bile. Stratejinin dikkat çeken başlıkları şöyle:

 • Teknolojinin yapabildikleriyle vakit kaybetmeden, teknolojinin yapamayacaklarına odaklanmalı

Her bilgiye internetten erişilebilen bir çağda, bilgiyi ezberlemeye artık ihtiyaç olmadığı, robotların ya da cihazların birçok işi bizim adımıza kotardığı bir çağda bizim iletişim, liderlik, dayanıklılık, merak, anlamak, okumak gibi insani becerilere odaklanmamız ve bunları geliştirmemiz gerektiği vurgulanıyor.

 • Not sistemi, sınıfı geçmek-sınıfta kalmak üzerine değil “eksik kalmamak” üzerine olmalı

Yeni sistem, belli bir notun altı kalır, belli bir notun üstü geçer gibi kurallar yerine gelişim ve öğrenme esas alınarak kurgulanıyor. Zira örneğin beşinci sınıf matematiğinde, sınıfı geçmesine rağmen eksik kalmış, öğrenilmemiş bir bilgi sonraki senelerde sorun oluyor. Bu sebeple özellikle 5, 6 ve 7. sınıflarda öğrenilmesi hedeflenen temel bilgilerin çok iyi öğrenildiğinden emin olunacak bir sistem hedefleniyor.

 • Branşlar ve disiplinler arası ayrımlar, keskin sınırlar kaldırılmalı. Her öğrenci sayısala da sözele de temel seviyede hakim olmalı

Toplum 5.0’a hazırlayan eğitim sisteminde, “ben sayısalcıyım, ben sözelciyim ayırımlarına son”, deniyor. Her öğrencinin, en azından temel seviyede matematik, veri bilimi, programlama kadar felsefe ve dil bilmesi bekleniyor. Böylece, örneğin bir fizikçi kariyerinde etik bir sorunla karşılaştığında bunu kolaylıkla çözebiliyor.

 • Hem inovasyon hem de açık inovasyon desteklenmeli

Japonya kendi kültüründeki en önemli eksiğin yeni icatlar, teknolojik yenilikler geliştirmek isteyen küçük mucitlere ortam sağlamak olduğunu da tespit etmiş. Bu sebeple yeni sistemi bu altyapıyı sağlayacak şekilde kurguluyor. Ayrıca inovasyon yapan kurumların bu yeniliği herkese açması, bilginin paylaşılması anlamına gelen açık inovasyon kültürünün de desteklenmesi planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Akkaş: Ne idüğü belirsiz kişiler okullara girmiş durumda

Ülkemizde de yavaş yavaş bu konunun konuşulması beni sevindiriyor. Eminim bu hem üniversitelerde hem de daha alt seviyedeki eğitim öğretime dalga dalga yayılacaktır.

Kaynaklar

 1. https://www.yeditepe.edu.tr/tr/haber/yeditepe-universitesi-endustri-40dan-toplum-50a-gecti
 2. https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20180711171755220
 3. https://www.i-scoop.eu/industry-4-0-society-5-0/
 4. https://www.globaljapan.world/article/japan-leads-world-in-education-for-society-5-0/
Elgiz HENDEN

Elgiz HENDEN

Eğitim Öğrenci ve DEHB Koçu / İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi (1989) mezunu, yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde (1992) tamamlamıştır. Henden 5700 saatin üzerinde bireysel koçluk deneyimine ve Professional Certified Coach PCC-ICF, Registered ICF Mentor Coach, akreditasyonlarına sahiptir. ICF – Uluslararası Koçluk Federasyonu Türkiye Şubesi yönetim kurulunda araştırmadan sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Halen Avrupa Koçlar ve Mentorlar Derneğinde -EMCC K12 Eğitim Kurulunda aktif olarak görevdedir. 2009 yılında eğitim kurumlarının koçluk ihtiyaçlarını karşılamak üzere İz Koçluk Eğitim ve Danışmanlık merkezini kurmuştur. Henden hem bireylere, hem de kurumlarda özel projelerde bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunmaktadır. Özellikle gençlerin meslek seçiminde, performans arttırmasında, İş hayatına yeni başlayan bireylerin koçluk ihtiyaçlarının karşılanmasında ve Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite nedeniyle iş yaşamında zorluk çeken bireylerle çalışmaktadır. “Başarabilirim Çünkü…” adlı kitabın yazarı olan Henden Koçluk çalışmalarında Pozitif psikoloji , Pozitif eğitim, Bilişsel Davranışçı Koçluk yaklaşımlarını kullanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

 • YENİ
İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

23 Mayıs 2020, İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber için yorumlar kapalı
2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

22 Mayıs 2020, 2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? için yorumlar kapalı
Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

21 Mayıs 2020, Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek? için yorumlar kapalı
Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

21 Mayıs 2020, Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz için yorumlar kapalı
Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

21 Mayıs 2020, Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın! için yorumlar kapalı
Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

19 Mayıs 2020, Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı için yorumlar kapalı
‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

18 Mayıs 2020, ‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın! için yorumlar kapalı
MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

17 Mayıs 2020, MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin için yorumlar kapalı
Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor

Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor

16 Mayıs 2020, Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor için yorumlar kapalı
Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

15 Mayıs 2020, Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar