Sedat DEĞER
Sedat  DEĞER
Kodlama dersiyle eğitimin geleceğine başarıyı kodlayabiliriz
  • 29 Temmuz 2018 Pazar
  • +
  • -

Sedat DEĞER /

Milli Eğitim Bakanlığı gelecekte başarıyı yakalamak istiyorsa çağımızın okuma-yazma kadar öncelik ve ihtiyacı konumuna gelen kodlama derslerini tüm kademelerde zorunlu olarak, daha fazla zaman kaybetmeden vermeye başlamasıyla sağlayabilir. Bir ülkenin ülkeler arasındaki başarısının ve çağa en uygun teknoloji ile bilimdeki rolünün en üst seviyede yer alabilmesinin ancak ve ancak kodlama ile olabileceği gerçekliğini göz ardı edemeyiz. Kodlama bilen nesillerin gerek teknolojide gerekse bilimdeki üretkenliğinde ön plana çıktığına hayatımızın her alanında şahit olmaya başladık.O halde neden hala kodlamayı eğitim sistemimizden yadsıyoruz? Kabul etsek de etmesek de  eski düzen eğitim anlayışı ile günümüz şartlarına tam anlamıyla adapte olmamız neredeyse imkânsız hale gelmiş durumda. Hatta uç noktada bir benzetme yapmak gerekirse, arabaların ilk üretildiği zaman diliminde yaşayanlar gibi insanlar arabalarına binip Üsküdar’ı geçerken bizler ise hala at arabası ile Üsküdar’a gitmeye çalışıyoruz.

Ülkelerin güç göstergeleri artık sahip olduğu niceliksel askeri güçleri değil aksine teknolojik üretkenliği ile teknoloji ve bilime katkı sunmadaki becerileridir. Yani ülkenin teknolojik üretkenliğinin yanı sıra bilimsel çıktılarını teknolojik üretkenliğindeki yetenekleriyle en üst seviyeye ulaştırması diğer ülkeler arasındaki güç mekanizmasındaki konumunu belirlemektedir. Başka bir açıdan baktığımızda ise, bir ülke her ne kadar çok paraya sahip olursa olsun teknolojik unsurlar ile olanakları, teknolojik ve bilimsel üretkenliğe sahip ülkenin kendisine verme isteği oranı kadar olacak. Yani bir nevi o ülkeye bağımlı halde kalacaktır. Dolayısıyla böyle bir ülkenin sadece maddiyatına bakarak ülke gücünden bahsetmemiz hayalden ibaret olur. Buradan da anlaşılacağı üzere bir toplumun gücünü bilimsel ve kodlama yeteneği ile üretkenliği olduğunu görmekteyiz.

Güç kod yazılımlarında ise, başka ülkelerin hazır üretimleri yerine kendi ürettiğimiz yazılımlarla üreten hale gelerek öne çıkmalıyız. Bu da ancak kodlama bilen nesillerle sağlanabilir ki bunun için kodlama derslerinin tüm kademelerde hakkıyla verilmesiyle sağlanabilir. Nesillerin kodlama yapabiliyor olması şart.


Çoğu defa haberlerde yurt dışında yaşayan ilk veya ortaokul düzeyindeki çocukların yazılım geliştirdiğini duyarız. Ve nasıl olurda bir çocuğun o yaşta yazılım geliştirdiğini ise şaşkınlıkla karşılarız. Aslında bu şaşkınlığımızın yersiz olduğunu ifade etmekte fayda var. Zira anasınıfı veya ilkokul düzeyinden itibaren kodlama dersi alan bir çocuğun almış olduğu bu temel karşılığında yazılım geliştirmesi en tabi olaydır. Bizim şaşkın olmamızın doğallığı ise kodlama derslerini alamamış olmamızdan dolayı bu meseleye uzak kalışımızdır. Ayrıca İngiltere’de KODLAMA dersi ilkokul seviyesinden itibaren zorunlu olarak verilmekte. Kaldı ki İngiltere kodlama derslerini küçük yaştan itibaren eğitim sistemi içinde önemle veren ülkelerden sadece biri. Ve bu sayede potansiyeli olan çocukların yazılım ve kod alanında yeteneklerini ortaya çıkarabilmesi için ortam hazırlanmış oluyor. Bu da demek oluyor ki bir çocuğun küçük yaşta kod yazabiliyor olması veya yazılım geliştirebilmesi almış olduğu kodlama dersleri sayesinde gerçekleşir.

Evet, bilişim ve kodlama alanında ülkemizin son zamanlarda yaptığı atılımlar takdire şayan fakat ne yazık ki yeterli değil. Çünkü asıl ihtiyacımız olan bilişim alanında ve teknolojik yönde hak ettiğimiz yere gelebilmemizi sağlayan temeli atmamızdır ki bunu da ancak tüm eğitim sistemine giren öğrencilerin kodlama ana felsefesi ile yetiştirilmesini sağlamaktır. Bakın özellikle son zamanlarda Estonya’nın teknolojik alanda kendinden bahsettirmesinin yanı sıra eğitim alanında ön plana çıkmasını kodlama derslerini ilkokuldan itibaren vermesi olarak da gösterebiliriz.

Artık ülkemiz Öğrencilerinin, teknolojik araçları kullanmanın da ötesine geçerek teknolojik gereçlerin nasıl oluşturulduğunu öğrenmesi büyük bir elzem haline gelmiştir. Eğitimin en temel hedefi olan öğrencilerin özellikle küçük yaştan itibaren kodlama derslerini alarak kodlama yapabiliyor olması çok yönlü zihninin de geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, kodlama dersleri sayesinde öğrenciler bilgisayar destekli-algoritmik düşünme biçimiyle problem çözme sırasında olası çözüm yollarını zihninde şekillenidirir ve bilgisayarda çözüm yolları uygulanır. Böylece öğrencinin problem çözme becerisi geliştirilmenin yanı sıra problemin çözüm yolunu bulmada da öğrenciler bizzat güdülenmiş olur.

İşin özü bu gerçeklikler karşısında zamanı yakalayıp geleceğe ülkemizin başarısını kodlamak istiyorsak KODLAMA derslerini tüm eğitim kademelerinde zorunlu hale getirmeliyiz

Sedat DEĞER

Sedat DEĞER

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı - Yayınlanmış kitabı: “Öğretmen Hakları ve Hukuku 1” - Resmi web sitesi: http://www.sedatdeger.com

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Sedat Değer

  • YENİ
Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

8 Kasım 2020, Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli için yorumlar kapalı
Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

7 Kasım 2020, Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık için yorumlar kapalı
BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

6 Kasım 2020, BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada için yorumlar kapalı
MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

5 Kasım 2020, MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak için yorumlar kapalı
MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

5 Kasım 2020, MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi için yorumlar kapalı
BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

5 Kasım 2020, BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti için yorumlar kapalı
Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

5 Kasım 2020, Mutlu çocuk mutlu birey oluyor için yorumlar kapalı
BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

5 Kasım 2020, BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi için yorumlar kapalı
‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

5 Kasım 2020, ‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’ için yorumlar kapalı
Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

31 Ekim 2020, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar