Tayfun ÇAVUŞOĞLU
Tayfun  ÇAVUŞOĞLU
Kemal Şamlıoğlu sorularımızın cevabını ver(e)meden gitti
  • 07 Ağustos 2018 Salı
  • +
  • -

Tayfun ÇAVUŞOĞLU /

“MEB’de hiçbir koltuk artık garantide değil” cümlesiyle başlayan haberimizi okumuş olmalısınız. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu da görevden alındı.

Peki bu sürpriz mi?” diye sorarsanız, cevap çok basit… “Hayır! Tabii ki sürpriz değil.”
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, eğitimle yakından uzaktan ilgisi olmayan bakanların bu zafiyetinden yararlanıp Bakanlığı yıllardır keyiflerine göre yöneten üst düzey bu bürokrat ekibin beceriksizce üst üste yığdığı sorunları çözmesi imkansız. Einstein’in sözünü hatırlayarak ifade edelim: “Hiçbir sorun, onu yaratan yaklaşımla çözülemez.”

MEB’in iyi yönetilemediğinde herkes hemfikir olduğuna (Ve hatta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın birkaç kez bunu kürsüden de söylemek zorunda kaldığına tanık olduğumuza) göre, bu ekibin MEB’de işi bitti, öyle anlaşılıyor. Tahminen, halen koltuklarını koruyor görünen bürokratlar için de sular yavaş yavaş ısınıyor.

Aslında çok küçük gibi görünen müthiş bir detaya dikkatinizi çekmek isterim. Bakan Ziya Selçuk, özel sektörden geldi bu göreve. Selçuk’un kurucusu olduğu Maya Okulları, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne bağlı faaliyet gösteriyordu. Göreve atanır atanmaz LGS rezaletini masasında bulunca, önceliği bu sorunun çözümüne ayırmak zorunda kalıp tek hamlede birkaç genel müdürün altından koltuğu çeken Bakan Selçuk’un, bu konuyla ilgili tedbirleri aldıktan sonra ilk iş olarak Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne el atması gerçekten dikkate değer. Özel öğretim kurumlarının nasıl yönetildiği (daha doğrusu yönetilemediği) konusunda Ziya Selçuk’un hepimizden daha net bilgi sahibi olduğu yolundaki önkabul bizim açımızdan kaçınılmaz görünüyor.

Kemal Şamlıoğlu’nun veda paylaşımındaki “…Genel müdürlüğüm süresince adaletten ayrılmamaya gayret gösterdim, hamdolsun arkadaşlarımla bunu başardık” cümlesiyle ilgili yorum keyfiyetini Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne bağlı faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlar ile hizmet alanlara havale edip, birkaç gün önce yayınlanan “Öğrenciler, veliler, bu başarısızlık tablosunun hesabını kime soracak?” başlıklı yazımda gündeme getirdiğim detayları yeniden hatırlatayım…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Koronavirüse karşı tüm okullarda 'eş zamanlı hijyen' önlemi

“Öğrenciler, veliler, bu başarısızlık tablosunun hesabını kime
soracak?” başlıklı yazı için BURAYA tıklayınız.

Özetle dikkat çektiğim detaylar şöyleydi:
“…(Veliler, öğrenciler hesap soracaksa) Faturanın adresi, sistemin tümü… Bu sistem içerisinde gözden kaçan önemli bir detay da “dershaneler” elbette. Dershaneler, Milli Eğitim Bakanlığı yönetim şemasına göre Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün denetimi(!) altında faaliyet gösteriyorlar. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu 2017 sonlarından itibaren il Milli Eğitim müdürlüklerine yağdırdığı genelgelerle ilgili mutlaka fikri takip yapmıştır, kaç dershane hangi yol-yöntemlerle denetlendi, kaç adet ceza yazıldı, bu ceza yazılanlar doğru yola geldi mi-gelmedi mi diye tekrar denetlendi mi, örneğin kaç dershane Şamlıoğlu’nun genelgesini uygulayıp resmi tabelasına karekod koydu, kaç dershane genelgeyi de Bakanlığı da hiçe sayıp karekodu olması gereken hiçbir yere yapıştırmadı, bir fikri vardır, bir bilgi notu gönderip bizimle paylaşır, kamuoyuna duyururuz diye umuyorum. Belki o bilgi notuna, dershanelerde kaçak çalışan MEB öğretmenlerine ilişkin yapılan işlemlere dair de rakamlar ekler! Hatta dershanelerde çalışması yasak MEB öğretmenlerinden kaçı 657 sayılı kanunun arkasından dolanıp anonim şirket halinde dershane açmış, bunlardan kaçına göz yumulmuş ya da yumulmamış, istatistiğini de verir! Kim bilir?
…”LGS’ye dershanede hazırlanmak” cümlesini klavye sürçmesiyle yazmadım. …Görevine Ziya Selçuk tarafından atanan ya da bugünden sonra atanacak üst düzey MEB yöneticileri, kişisel gelişim kurslarının sayısında son zamanlarda artış olup olmadığını, artış varsa bunun nedenlerini sorgulayabilirler. Ortaokul öğrencilerinin(!) devam ettiği bu kurslarda, “Gerçekten de satranç, ebru, tiyatro benzeri hobi dersleri mi veriliyor acaba? Ortaokullu öğrencilerinin sosyal aktivitelere bu denli gönülden yönelişinin nedeni nedir?” sorusuna cevap arayabilirler…”

YENİ GENEL MÜDÜR NE YAPACAK?
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, muhtemelen ateşten bir gömlek giydiğinin farkındadır… Düzeltmek için neler yapacak, zaman içerisinde göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ah bir de özel okul ücretleri bizden izole olsa!

Yıldız’ın özel eğitim veren kurumlar, özel okullar, sürücü kursları ve yabancı dil kurslarından yana önemli bir sorun yaşamayacağını tahmin ediyoruz…

Ancak konu Yıldız’ın görev sahasına giren ve “özel öğretim kursları” yasal tanımıyla faaliyet gösteren dershanelere gelince, durum vahim…
Büyük-küçük ayırt etmeden, herhangi bir dershanenin bulunduğu her ilçe ve ilde, rezalet had safhada… Hele rekabetin bulunduğu yerlerde ise inanılmaz şeyler oluyor.

Özel öğretim kurumları (dershaneler) ile ilgili yasal düzenlemelerin doğruluğunu-yanlışlığını tartışmıyorum. Yanlış olduğuna inananlar, siyaseten gereken mücadeleyi verir, düzeltilmesi için çaba harcar… Ortada böyle bir mücadele var mı, yok… Siyasi iradede, “Bu işi yanlış yapmışız, düzeltelim” yaklaşımı var mı, o da yok! Peki o yasal düzenlemeler neden askıda tutuluyor ve sahada uygulanamıyor? Uygulanmasına kim neden ve nasıl engel oluyor?

İster MEB bünyesinde olsun, ister il veya ilçede… MEB bürokrasisi “yasayı uygulamama, kulağının üzerine yatma, görmezden gelme” hakkını kimden-nereden buluyor?

Tek ders kuralı kevgire dönmüş, kimi MEB öğretmenleri (kesinlikle yasak olmasına rağmen) dershanelerde çalışıyor, kimileri okullarından servisle (prim aldıkları) dershanelere öğrenci taşıyor, kimileri (yasanın arkasından dolanmak için) anonim şirket altında dershane kurmuş… Özel öğretim kurslarının ortaokul öğrencilerine ders vermesi yasak… Çoktaan fiili olarak eski zaman dershanelerine dönüşmüş olan özel öğretim kursları, kişisel gelişim kursları ortaokul öğrencisi kaynıyor…

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün denetimi(!) altında faliyet gösteren dershaneler piyasasında aklı başında hiç kimsenin onaylamayacağı, böylesine tuhaf bir çark işliyor…

Ve sonuç olarak;
Yasaların uygulanmasına kim-neden-nasıl engel oldu, kimler görevi savsakladı, kimler suiistimal etti, bunlar açığa çıkarılmayacak mı? Bu işin bu noktaya gelmesinde sorumluluğu olanlar aranmayacak mı?
Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olarak görev yaptığı bu ülkede, MEB bürokrasisi tüm bu olup bitenlere göz yummaya devam edecek mi?
Benim sormak istediğim asıl sorular bunlardı…

Avatar

Tayfun ÇAVUŞOĞLU

Gazeteci-Yazar, Uludağ Ün. Eğitim Fak. Alman Dili ve Edebiyatı (1985) mezunu. 1983'ten buyana çeşitli basın-yayın organlarında muhabir - yazı işleri müdürü - genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı. TC Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü (BYEGM) Sürekli Basın Kartı sahibi... Yayınlanmış Kitapları: (1)“Çanakkale 1915 – İftiralar, Yalanlar, Polemikler“, Şubat-2014, Kastaş Yayınevi; (2)"1915 - Çanakkale Savaşında Trakya", Eylül 2018, Haber Ajansı yayınları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  MEB'de planlama Haziran'a kadar! Uzaktan eğitim ne kadar sürecek?

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

23 Mayıs 2020, İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber için yorumlar kapalı
2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

22 Mayıs 2020, 2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? için yorumlar kapalı
Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

21 Mayıs 2020, Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek? için yorumlar kapalı
Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

21 Mayıs 2020, Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz için yorumlar kapalı
Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

21 Mayıs 2020, Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın! için yorumlar kapalı
Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

19 Mayıs 2020, Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı için yorumlar kapalı
‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

18 Mayıs 2020, ‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın! için yorumlar kapalı
MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

17 Mayıs 2020, MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin için yorumlar kapalı
Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor

Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor

16 Mayıs 2020, Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor için yorumlar kapalı
Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

15 Mayıs 2020, Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar