Kadıköy İlçe MEM’den “Öğretmene Başarı Belgesi İçin 49 Kriter”

Kadıköy İlçe MEM’den “Öğretmene Başarı Belgesi İçin 49 Kriter”

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hazırlamış olduğu bir proje ile öğretmenlere başarı belgelerini kafalarda hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde, somut ölçülebilir ve objektif 49 şeffaf  kritere göre vereceğini duyurdu.

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hazırlamış olduğu bir proje ile öğretmenlere başarı belgelerini 49 kritere göre verecek. Öğretmenler başarı belgelerinin verildiğini çoğu zaman ya başka birinden konuşma arasında ya da bir öğretmenin sosyal medya hesabından almış olduğu başarı belgesini paylaştığı zaman haberi oluyor, bu durum akıllara başarı belgelerinin belirli kişilere veya belirli bir kesime yakın olan torpilli kişilere başarı belgelerinin verildiği kanısını da beraberinde getiriyordu.

Bu soruna çözüm getiren Kadıköy Kaymakamlığı ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, beraber hazırladıkları şeffaflığa ve adalete değer veren bir proje kapsamında 49 kritere göre öğretmenlere başarı belgeleri vereceğini kamuoyuna ilan etti.

“Kurumların başarılı olması; kurum amirlerinin kendi çalışanlarına, kişisel yeteneklerini sergileyecekleri çalışma iklimini sağlamaları ile mümkündür. Olumlu çalışma ortamı onların kariyer gelişimlerine yardımcı olacaktır.” diyen Kadıköy Kaymakam Dr. Mustafa Özarslan, sözlerini şöyle tamamladı:
“Yöneticilere düşen görev ise çalışanın enerjisini yaptıkları işe yansıtmasını sağlamak, gerektiğinde onu motive etmek ve ödüllendirmektir. Milli Eğitim Çalışanlarını Ödüllendirme Kriterlerini, okul müdürlerimizin ve öğretmenlerimizin önerilerini de dikkate alarak belirledik. Eğitim ve öğretimde fiziki açıdan yeni binalara, dersliklere, en modern ders araç gereçlerine sahip olunsa da asıl olan öğretmenlerin idealistliğidir, öğretmenlerin kendilerini mesleklerine adanmışlıklarıdır, öğretmenlerin coşkusudur ve öğretmenlik aşkıdır. Öğretmenler ve okul yöneticilerin de bu aşkı, bu yangını başlatacak küçük kıvılcımlardan bir tanesinin de ödüllendirmeler olduğuna inanıyoruz. Ödüllendirme kriterlerimiz; ölçülebilir, az bir gayretle ulaşılabilir, açık, şeffaf ve somuttur. Çalışkanlık ile monotonluğa/atalete eşit davranmak bizatihi çalışkanlığa bir kötülüktür. İlerlemek için mutlaka gayretin, çabanın yanında olmamız gerekir. Bu doğrultuda İlçe Milli Eğitim Müdürümüz tarafından eğitim çalışanlarımızın da katılımıyla hazırlanan Eğitim Çalışanları Ödül Kriterleri; çalışan personelin motivasyonu için yapılan bu çalışmaların bilimsel arka planı vardır.”

Kriterlere göre, 10 puan sahibi öğretmen veya okul idarecisi başarı belgesi alabilecek. Kriterlere göz atıldığında, her bir kritere farklı sayı değerleri verilmiş olup, öğretmenlerin çalışmalarına göre puan almasını ve sonucunda başarı belgesini almaya hak kazanmaları öngörülüyor.

Kadıköy Eğitim Çalışanları Performans ve Ödül Değerlendirme Kriterleri” kitapçığına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
https://egitimradyosu.com/pdf-arsiv/kriter.pdf

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar