İstanbul’daki meslek lisesi elektrikli araç üretti

İstanbul’daki meslek lisesi elektrikli araç üretti

Ücretsiz bir özel meslek lisesi olan Topkapı Okulları, Otomotiv Bölümü öğretmen ve öğrencileri kendi imkanlarıyla saatte 60 km hıza ulaşan elektrikli araç üretti.

Dünya nüfusundaki artış ulaşım sorununu beraberinde getirirken trafiğe çıkan araç sayısı da her geçen gün fazlalaşıyor. Bu durumun çevre kirliliğini beraberinde getirmesi ulaşım için daha temiz çözümler aranmasına neden oldu.

İstanbul’da bir lise son yıllarda elektrikli araçlara olan ilginin arttığını fark etti ve kendi imkanlarıyla elektrikli bir araç yaptı.

Öğrencilerine ücretsiz eğitim veren Topkapı Okulları Özel Meslek Lisesi’nin İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde de bir kampüsü var. Söz konusu araç da bu okulun otomotiv bölümündeki öğretmen ve öğrencilerin ortak çalışmasıyla üretildi.

3 boyutlu tasarlandı

Araç üzerinde 6 adet jel akü, 3 Kw’lik elektrik motoru ve ön süspansiyon ve direksiyon sistemi tamamen okula özgü olarak tasarlandı. Dış kabuk tasarımı alanında uzman öğretmenler tarafından 3 boyutlu tasarlanarak fiberglas olarak yapıldı.

60 km hıza ulaşabiliyor

Saatte 60 km’ye ulaşan araç tam şarj durumunda 50 km yol alabiliyor. Aracın 300 kg yük taşıyabildiği de öğrenildi. 220 w elektrikle 2 saat gibi kısa sürede şarj edilen akülerin en az 6 saat pil ömrü var.

Ödüllü araç

Araç görücüye çıkar çıkmaz bir de ödül aldı. Elektrikli aracın Topkapı Okulları’na 2018-2019 eğitim öğretim yılında Bahçelievler Belediyesi’nin düzenlediği en teknolojik okul kategorisinde birincilik getirdiği kaydedildi.

Ücretsiz meslek eğitimi

İstanbul’da ilk ve tek Ücretsiz Özel Meslek Lisesi olan Topkapı Okulları bünyesinde otomotiv, mekatronik, makine, elektrik-elektronik, biyomedikal, kimya ve inşaat bölümleri var. Bu bölümden mezun olan öğrencilere de staj ve iş imkanları sağlanıyor.

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Topkapı Okuları

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar