Doğan CEYLAN
Doğan  CEYLAN
Görünmez Çocuk!
  • 16 Aralık 2019 Pazartesi
  • +
  • -
  •    Doğan CEYLAN

Bu yazımı, hayatının baharında
intihar eden öğrenciler M.Ö (14 yaş),
A.A. (16 yaş), A.B.Y.(13 yaş),
O.K. (14 yaş) T.S. (14 yaş) ve
F.E’ye (16 yaş) ithaf ediyorum.

Islak kaldırımlarda, bir su gibi süzülerek ilerledi çocuk. Okulun kapısından girerken güvenlik görevlisini gördü. Ona “Günaydın” demek geldi içinden ama o her zaman olduğu gibi yüzüne hiç bakmadı. Çocuk sözünü yuttu ve okula  akan çocuklara karıştı. Okul kapısından girerken içini bir hüzün kapladı. Merdivenlerinden çıkmak istemiyordu ayakları.  Sınıfın olduğu  koridorda duvara yaslanıp  soluklandı.  Öğrencilerin çığlıkları okul koridorunda yankılanıyordu. Yanından birçok çocuk geçti, kimse selam vermedi.

Sınıfın kapısı açıktı. Bazı öğrenciler ders için kitap ve defterlerini çıkarmakla meşguldü. Bazı yaramaz öğrencilerse şimdiden itişip kakışmaya başlamışlardı bile. İçeri girdi,  kısık bir sesle “Günaydın” dedi. Selamına kimse karşılık vermedi.  Başı önünde sırasına yöneldi. Tüm çocuklar ikişer kişi oturuyordu, sadece onun yanında kimse yoktu. Bir sıra arkadaşı olmasını çok istiyordu ama herkes  kendi arkadaşıyla oturduğu için o yalnız kalmıştı.  Sessizce kitabını çıkarıp  beklemeye başladı.

Öğretmen sınıfa girdiğinde herkes ayağa kalktı. Öğretmen “Günaydın çocuklar!” dedi. Hep bir ağızdan “Günaydın öğretmenim!” diye bağırdılar. En çok o bağırdı, belki sesim duyulur diye. Öğretmen fark etmedi.  Derste hep aynı çocuklara sorular sorar, aynı çocuklara söz hakkı verirdi öğretmen. Onları daha çok sevdiği hissedilirdi. Diğerleri hep onlarla arkadaş olmaya çalışırlardı. Kendisi de birkaç kez yanlarına gitmiş oyunlarına katılmak istemişti  ama yüz vermemişti çocuklar. Üzülüp bir kenara çekilerek onları izlemişti.

Bir keresinde öğretmen, beden dersinde dörtlü grup olmalarını istemişti çocukların. Sınıf 29 kişiydi. Herkes dörtlü grup olmuş, o tek kalmıştı. Hiçbir grup onu almak istememişti. İşte o zaman gözyaşlarını tutamayıp ağlamıştı çocuk. İçinde biriktirdiği tüm gözyaşları dökülmüştü yanaklarından bahçenin bir köşesinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sürücü ve özel öğretim kursları da tatil

O da diğerleri gibiydi. Neden kimsenin kendisiyle arkadaş olmak istemediğini bir türlü anlamıyordu. Tüm çocuklar oynarken, duvar dibinde bekleyen bu çocuğu kimse fark etmedi. Kimse sormadı halini. Varlığı kimsenin umurunda değildi.  Sanki görünmez biriydi.

Öğretmenin kendisine bakmasını, bir kez başını okşamasını, sevmesini, arkadaşlarıyla birlikte oyunlar oynamayı istiyordu sadece. Yine adını bir kez duymadan akşam oldu. Çıkış zili çaldı. Öğretmen “İyi   akşamlar!” dedi.  En yüksek sesle çocuk bağırdı “İyi akşamlar öğretmenim!”  Öğretmen fark etmedi. Çocuk, okul  merdivenlerinden süzülüp sokak  lambalarının loş ışıkları altında kayboldu.

Görünmez çocuk, ortaokula geçtiğinde de hiçbir şey değişmedi. Yine bir duvar dibinde arkadaşlarını seyretti. İlk kez derslerine giren bir öğretmen herkesin kendisini anlatan bir yazı yazmasını istedi. “Bu dünyada varlığımın anlamı yok.” yazdı çocuk. Öğretmen, evde çocukların yazdıklarını incelerken, bir cümleye sığmış derin anlamı hissetti yüreğinde. Ertesi gün gözlerine baktı çocuğun, bir ara fırsat bulup başını okşadı. Çocuk olanlara inanamadı. Yüreği göğsünü yaracak gibi çarptı.  Öğretmen, kulağına eğilip “Bir gün evinize gelmek istiyorum.” dedi, usulca. Böyle bir mucize olabilir miydi?

Bir hafta sonra öğretmeni evlerine ziyarete gitti. Annesi vefat edeli çok olmuş, üvey annesi ve kardeşleriyle yaşıyormuş çocuk. Babasına, “Kızınız çok iyi bir öğrenci, benim için de çok değerli. Ona güveniyorum, inşallah başarılı olacak.” dedi öğretmen. Kendisinin evdeki bir eşyadan farkı olmadığını düşünen çocuk insan olduğunu hissetti ilk kez. Öğretmenine sarılmamak için kendisini zor tuttu. Çocuk içten içe annesinin  yerine koydu öğretmenini.

Ertesi hafta utana sıkıla gelip “Öğretmenim size mektup yazabilir miyim? “ diye sordu.  Her hafta duygularını mektuplara yazıp ona verdi. Çocuğun dünyası değişti. Bir bakış, bir dokunuş küçük kızı hayata yeniden bağladı. Artık onu gören, seven biri vardı yeryüzünde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

Ne zaman kendisini çaresiz ve güçsüz hissetse, öğretmenin kendisini sevdiğini ve değer verdiğini aklına getirdi. Zorluklarla böyle başa çıktı. Liseye daha başarılı bir çocuk olarak başladı. Hırsla çalıştı. Öğretmen olmak istiyordu tıpkı öğretmeni gibi. Üniversiteyi de kazandı . Eğitimini başarıyla tamamlayıp çiçeği burnunda bir öğretmen olarak döndü memleketine. Evinden önce öğretmenini ziyarete gitti. Kapıyı açan öğretmenine sarılıp hıçkırarak ağladı.

-Bu günümü size borçluyum, bana öğretmen değil anne de oldunuz, siz beni görmemiş olsaydınız belki de… içi titredi, cümlesini tamamlayamadı.  Derin bir nefes aldı. Öğretmeninin gözlerine baktı.

-Artık ben de  görünmeyen tüm çocukları gören bir öğretmen olacağım, söz veriyorum öğretmenim” dedi.

Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN

Maarif Müfettişi - Yönetim Bilimi Uzmanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Selçuk açıkladı: Uzaktan eğitim konuları LGS'de sorulmayacak

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Doğan CEYLAN

  • YENİ
Uludağ Üniversitesi uzaktan eğitime uzak kaldı, eleştiri dizboyu

Uludağ Üniversitesi uzaktan eğitime uzak kaldı, eleştiri dizboyu

28 Mayıs 2020, Uludağ Üniversitesi uzaktan eğitime uzak kaldı, eleştiri dizboyu için yorumlar kapalı
ÖSYM 2020 Sınav Görevi Ücretleri belli oldu, gözetmene 184 TL

ÖSYM 2020 Sınav Görevi Ücretleri belli oldu, gözetmene 184 TL

27 Mayıs 2020, ÖSYM 2020 Sınav Görevi Ücretleri belli oldu, gözetmene 184 TL için yorumlar kapalı
9, 10, 11 ve 12. Sınıf 4. Tekrar Testleri Yayınlandı

9, 10, 11 ve 12. Sınıf 4. Tekrar Testleri Yayınlandı

27 Mayıs 2020, 9, 10, 11 ve 12. Sınıf 4. Tekrar Testleri Yayınlandı için yorumlar kapalı
İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

23 Mayıs 2020, İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber için yorumlar kapalı
2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

22 Mayıs 2020, 2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? için yorumlar kapalı
Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

21 Mayıs 2020, Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek? için yorumlar kapalı
Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

21 Mayıs 2020, Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz için yorumlar kapalı
Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

21 Mayıs 2020, Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın! için yorumlar kapalı
Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

19 Mayıs 2020, Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı için yorumlar kapalı
‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

18 Mayıs 2020, ‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın! için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar