Tayfun ÇAVUŞOĞLU
Tayfun  ÇAVUŞOĞLU
Eyvah eyvah! SRC-ODY-ÜDY kurslarına bir dokun, bin ah işit!
  • 12 Ağustos 2018 Pazar
  • +
  • -

Tayfun ÇAVUŞOĞLU /
Kamuoyunda çok geniş destek bulan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her attığı adımla gündemde en ön sıralarda yer alıyor. Sıcağı sıcağına çözüme yönelen ve ilk iş olarak LGS sistemi ve MEB’in iki ay içinde açıklayacağı 3 yıllık programa odaklanan Sayın Bakan’ı MEB’in arka koridorlarında bekleyen diğer sorunlar da çok derin, vahim…

Gelin, geçmişte Ulaştırma Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü bünyesinde ve Ulaştırma Bakanlığı Taşıma Yönetmeliği kapsamında SRC-ODY-ÜDY eğitimleri verirken, 2017 yılı başında MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü bünyesine devredilen mesleki yeterlilik kurslarının durumuna bir göz atalım.

Önce bir bilgi notu: Eski kurumlar Ulaştırma Bakanlığı’ndan Milli Eğitim’e devredilirken Fetö-PYD güvenlik soruşturması da yapılmadı. Yeni kurumlar açılırken bu soruşturma yapıldı. Eski kurumlar ise aynen devralındı.

O İKİ KURUM GÖKTEN ZENBİLLE Mİ İNDİ?

MEB’e devir kararı verilip, hakkında yönetmelik çıkarılarak kotalar belirlendiğinde, Türkiye’nin her yerinde bulunan toplam SRC-ODY-ÜDY mesleki yeterlilik kursunun sayısı 380…

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü bünyesine devredilen sayı 380 ama MEB’in açıkladığı kurum sayısı 382…

Evraklar yolda taşınırken mi torbaya atıverdiler iki dosyayı, taşıma işlemi bittikten sonra kimi milletvekili ve/veya hatırlı kişiler mi MEB koridorlarında araya girdi, nasıl arttı bu kurum sayısı, il ve ilçelerin nüfusuna göre kurs sayısını belirleyen o kota nasıl bertaraf edildi (Madem kota artacaktı, bunda başkalarının da hakkı yok muydu, kul hakkı yemeksizin adil dağıtılması gerekmez miydi?) bunları benim bilmem mümkün değil. Bilenler anlatırsa, biraz daha fazla detay öğreniriz, kamuoyuna da duyururuz. Ama bu işler olurken, MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü koltuğunda geçen hafta görevden alınan Kemal Şamlıoğlu oturuyordu. Belki o cevap verir, özel öğretim kurslarının yanı sıra mesleki yeterlilik kurslarında da çekilen bu ağır sancıların nedenini-nasılını hep birlikte öğrenme imkanı buluruz.

SRC-ODY-ÜDY eğitimlerinden söz ediyoruz. Yurtiçi yurtdışı yolcu-eşya-yük taşımacılığından, çocuklarımızın okul servis araçlarından, özel yetki belgesi gerektiren araçları kullanan şoför esnafımızın aldığı eğitim ve ehliyetlerden… Ticari sürücülerin aldığı trafik eğitiminden, hepimizin canından, yol güvenliğinden söz ediyoruz.BU İDDİA DOĞRUYSA DURUM VAHİM SAYILMAZ MI?

Bakan Ziya Selçuk’un MEB’in SRC-ODY-ÜDY mesleki yeterlilik kurslarıyla ilgili işleyişine de acilen el atması gerektiğini ortaya koyan şu bilgi ve iddiaları paylaşalım.
BİR ŞAŞIRTICI BİLGİ) Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeyken 40 TL olan sınav harcı, 2017’de MEB’e devredilince 80 TL’ye yükseltildi. Son 2 yıldır hiç yapılmayan denetimler gerekçe gösterilerek, her sınavda 2 katı harç alınıyor. (Bu denetim mevzusu sadece mesleki kurslarla değil, MEB’in tüm teşkilatı, okullar ve özel kurslarla da ilgili ve çok derin. Ayrı bir yazı konusu olabilir)

BİR İNANILMAZ İDDİA) MEB’in bu işlerle ilgili birimlerinde “Sorular zor olsun, ilk sınavda mesleki belgelerini alamasınlar” düşüncesi hakim. Tekrar tekrar sınava girenlerin yol açtığı yığılmalar nedeniyle sık sık sınav görevlendirmeleri yapılıyor, il-ilçe Milli Eğitim personeli hafta sonlarında hiç boş kalmıyor. Maaşlar bu sınav ücretleriyle katlanıyor. Hatta MEB’deki ilgili daire başkanı bile halen kendisine sınav görevi yazıp, sınav ücreti alıyor…

BİRKAÇ BASİT ÇÖZÜM ÖNERİSİ) Öne sürülen iddia “şuyuu vukuundan beter” bir görüntüye yol açıyor olmakla birlikte çözümü de bir o kadar basit olabilir. Geriye dönük kim ne yapmış-yapmamış bakmaya bile gerek kalmayabilir. MEB Bakanlık-Daire-Genel Müdürlük personeli, il-ilçe bürokrat ve memurlarına değil de, oluşturulacak özel bir havuzdaki öğretmenlere adilce sınav görevlendirmesi yapılsın, sorun çözülür. Bu iddianın tartışılacak hiç bir yanı kalmaz.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim.

Yetkileri ellerinden alınan maarif müfettişlerinin görevini de ‘bilaücret’ üstlenmek zorunda kalan şube müdürleri, muhakkik okul müdürleri, katlanan iş yükünden rahatsız. Doğaldır ki, sınav görevi ilave ücret nedeniyle cazip geliyor olabilir. Tahkikat-teftiş-denetleme görevi yapanlara “prim”, mutlaka gözden geçirilmesi gereken bir seçenek olarak önümüzde duruyor.

Avatar

Tayfun ÇAVUŞOĞLU

Gazeteci / Yazar - Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Bölümü (1985) mezunu. 1983'ten itibaren yerel yayın organlarında muhabir, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi eski (1997-2001) başkanı. Bursa Ansiklopedisi'ne (Yılmaz Akkılıç, 2002, Burdef Yayınları) madde yazarlığı yaptı. E-Kitap Yayıncılık tarafından (Şubat 2018) epub formatında yayınlanan “Nutuk“ için editör olarak Atatürk ve Kurtuluş Savaşı kronolojisini hazırladı. Aynı zamanda Belgeseltarih.com kurucu ortağı ve yazarıdır. Yayınlanmış Kitapları: 1)“Çanakkale 1915 – İftiralar, Yalanlar, Polemikler“, 2014, Kastaş Yayınevi-İstanbul 2)"1915 - Çanakkale Savaşında Trakya", 2018, Haber Ajansı yayınları-İstanbul E-Posta:[email protected]

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

8 Kasım 2020, Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli için yorumlar kapalı
Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

7 Kasım 2020, Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık için yorumlar kapalı
BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

6 Kasım 2020, BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada için yorumlar kapalı
MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

5 Kasım 2020, MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak için yorumlar kapalı
MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

5 Kasım 2020, MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi için yorumlar kapalı
BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

5 Kasım 2020, BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti için yorumlar kapalı
Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

5 Kasım 2020, Mutlu çocuk mutlu birey oluyor için yorumlar kapalı
BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

5 Kasım 2020, BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi için yorumlar kapalı
‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

5 Kasım 2020, ‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’ için yorumlar kapalı
Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

31 Ekim 2020, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar