‘Eğitimi Terk’ Oranında Yine Zirvedeyiz

‘Eğitimi Terk’ Oranında Yine Zirvedeyiz

Türkiye 28 Avrupa ülkesinin 18-24 yaş grubunun eğitimi terk etme oranına göre sıralandığı listede Avrupa’da ilk sırada yer aldı. Ülkemizde yüzde 31 oranıyla eğitim dışında kalınırken AB ortalamasının çok üstüne çıkıldı.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin‘in haberine göre; eğitime ilişkin hemen her konuda AB ortalamasının gerisinde kalan Türkiye’nin 18-24 yaş grubunun eğitimi terk etme oranı da yüzde 31 oldu. Gençlerin eğitimi terk etme oranında AB ortalaması ise yüzde 10,6 olarak gerçekleşti.
Avrupa Birliği İşgücü Anketi verilerine göre, Türkiye’nin 2018 yılında 18-24 yaş grubunun eğitimi terk etme oranı 27 Avrupa ülkesini solladı. Türkiye, gençlerin eğitimi terk etme oranında yüzde 31 ile ilk sırada yer alırken 18-24 yaş grubunun en çok okullaştığı ülkenin Hırvatistan olduğu bildirildi.

TÜRKİYE, İZLANDA VE MALTA İLK ÜÇTE

2018 yılında, Türkiye’nin ardından 18-24 yaş grubunun en fazla eğitimi terk ettiği ikinci ülkenin yüzde 21,5 oran ile İzlanda olduğu belirtildi. İzlanda’yı yüzde 17,9 ile İspanya izlerken Malta, yüzde 17,4’lük oran ile üçüncü sıraya yerleşti.

KADINLARDA SAYI DAHA YÜKSEK

Türkiye, kadın öğrencilerin eğitimi terk etme oranında da birinciliği kimseye bırakmadı. Türkiye’de 18-24 yaş grubundaki kadınların yüzde 31,6’sı, 2018 yılında örgün eğitimin dışında kaldı. Romanya, yüzde 16,1 ile 18-24 yaş grubundaki kadınların eğitimin dışında kalma oranında Türkiye’yi takip etti. Erkeklerde ise bu oran biraz daha geriledi. Buna göre, Türkiye’deki 18-24 yaş grubundaki erkeklerin yüzde 30,4’ü örgün eğitimi bırakmak zorunda kaldı. Kadınların en çok okullaştığı ilk üç ülkenin sırasıyla Litvanya, Hırvatistan ve Slovenya olduğu ifade edildi.
Türkiye’nin, 18-24 yaş grubunun okulu terk etme oranı yıllara göre şöyle:

  • 2015 yüzde 36,4
  • 2016 yüzde 34,3
  • 2017 yüzde 32,5
  • 2018 yüzde 31

MEB’İN MESLEK LİSELİLERE BAKIŞ AÇISI: HEPSİNİ OKUTAMAYIZ

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Numanoğlu, “Mevcut kapasiteyle 2,5 milyonun hepsini yükseköğretime alamayız. Belli oranlarda meslek sahibi olan nesillere de ihtiyaç duyuluyor” diye konuştu.
İktidarın okullaşma politikasında önemli bir rol verilen meslek liselerindeki akademik başarısızlık, resmen doğrulandı. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda konuşan MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Numanoğlu, “Ailelerin, meslek okullarındaki çocukların yükseköğretime geçme ihtimallerinin düşük olduğu varsayımları var. Bu doğru, oranlar gerçekten çok düşük” dedi.
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, meslek okullarındaki akademik başarısızlığı kabul etti. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda, öğrencilerin bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarına yönlendirilmesine ilişkin çalışmalar hakkında bilgi veren Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Numanoğlu, meslek liselerinden yükseköğretime geçişin düşük olduğunu ifade etti.

HER ÖĞRENCİYİ ÜNİVERSİTEYE ALAMAYIZ

Belli oranlarda meslek sahibi olan nesillere de ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Numanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çünkü ölçek itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na ait okul ve kurumlarda yaklaşık 18 milyon öğrenci var. Ortaöğretim kademesinde 5 milyondan fazla öğrenci var. Her yıl üniversite çağına yaklaşık 1 ila 1,1 milyon yeni öğrenci katılıyor. Türkiye’de Milli Eğitim okul ve kurumlarında her yaş grubunda kabaca 1 ya da 1,1 milyon öğrenci var. Her yıl yeni bir 1 milyon öğrenci sisteme giriyor. Bunun karşılığında yükseköğretim kurumlarımızın örgün lisans programlarının kapasitesi 380 bin ila 400 bin civarında. Yükseköğretim kurumlarının YKS sınavıyla ÖSYM sınavlarıyla yükseköğretim kurumları sınavının önüne toplanan öğrenci sayısı yaklaşık 2,5 milyon. Biz mevcut kapasitesiyle yani örgün kapasiteyle bu 2,5 milyonun hepsini yükseköğretime alma durumunda değiliz ne yazık ki.”
Toplumda, mesleki ortaöğretim kurumlarına yönelik olumsuz algı olduğunu anlatan Numanoğlu, “Bu olumsuz algının en başat rolü de çocuklarını meslek okullarına veren aileler için bu çocukların daha sonra yükseköğretime geçme ihtimallerinin düşük olduklarını varsaymaları, realitede böyle” diye konuştu.

SADECE YÜZDE 15’İ LİSANS OKUYABİLİYOR

MEB’in resmi verilerine göre, meslek liselerinden mezun olan ancak üniversiteye devam etmeyen öğrencilerin oranı yüzde 35 oldu. Mezunların yüzde 40’a yakını eğitim aldığı alanla ilgili iki yıllık yüksekokula sınavsız geçişle devam ederken dört yıllık bir öğretim programına girenlerin oranı sadece yüzde 15’te kaldı. (Birgün)

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar