Eğitimci Gözüyle: Uzaktan Eğitim, Deneyimler, Gözlemler

Eğitimci Gözüyle: Uzaktan Eğitim, Deneyimler, Gözlemler

  • Kader POLAT

Ülkemizin ve dünyanın gündemini belirleyen pandemi sürecinin eğitime ve eğitimcilere dair özel bir gündem oluşturması (eğitim, öğretimin sorunlarının ve meslek olarak öğretmenliğin gündeme taşınmasını sağlaması) sürecin olumlu yanlarındandır.

Uzaktan eğitim deneyiminin mesleki açıdan bizleri farklılaşmak, kalıbın dışına çıkmak, daha pratik düşünebilmek açısından geliştireceğini düşünüyorum. Öğretme yöntemlerinde ‘en az materyalle en iyi nasıl öğretebilirim’ sorusunu daha sık sormamızı ve bu doğrultuda ders içerikleri hazırlamamızı sağladı. Zira çoğumuz okulda temin edebileceğimiz ders materyallerinden yoksunduk.

Kader Polat

Sınıf ortamında; dokunarak, göz teması kurarak materyal kullanarak dikkatini çekmekte zorlandığımız öğrencilerimizle bilgisayar ekranı üzerinden bu işi nasıl yapacağımız ilk günlerin yakıcı sorularıydı. Fakat avantajlı olduğumuz bir durum söz konusuydu. Bu işte, velilerin aşırı gönüllü olması (özellikle annelerin günde birkaç saatte olsa çocuklarının oyalanacağı bir şeylerin olmasını düşünmeleri) çocukları motive etmelerini sağladı. Öğrencilerimiz için ise yeniden bir arada olabilme arzusu ve bu birlikteliğin şekli heyecan yarattı.

Öncelikle bir sınıf öğretmeni olarak şunu belirtmeliyim ki bu iş okuldaki süreçten çok daha yorucu. Hem derse hazırlık hem de ödev kontrolünün zorluğu ve öğrenciyi ekran başında tutarken öğrenme heyecanı yaşatabilmek için harcanan emek çok fazla.

Bu süreç velilere, çocuklarının öğrenme ortamındaki tutum ve yaklaşımlarını gözlemleme fırsatı yarattı ilk günlerden sonra öğretmenlere ’hakkınız ödenmez’ ‘allah kolaylık versin’ vb mesajlar gelmeye başladı. Anne babaların ‘proje çocukları’ projenin eksik yanlarının görülmesini sağladı. Bu durum öğretmenlerin işlerini yaparken karşılaştıkları sorunlar hakkında velilerin daha objektif düşünmelerine yardımcı olacaktır (diye düşünmek istiyorum)

Sosyalleşme ve hareket ihtiyacında olan çocuklarımızın bu süreçte yalnız kalmamaları ekran üzerinden de olsa arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle iletişimi sürdürebilmeleri açısından uzaktan eğitimi çok yararlı buluyorum. Ne öğrendikleri ne kadar öğrendikleri sorgulanabilir ama önemli olan bu süreçte onlara okul ve sınıf aidiyet duygularını yaşatarak eğitim alma haklarının her koşulda önemsendiğini hissettirebilmek. Öğretmen olarak her sabah derse başlarken en çok ta bu hissi aktarabilmeyi istiyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  SON DAKİKA: Uzaktan Eğitim 31 Mayıs'a Kadar Uzatıldı

Öğrenme ortamımızın kurallarını çevrim içi sınıfa uyarlamaya çalıştık oldukça da iyi oldu. Sınıf nöbetçimiz dersin başlama, bitiş, teneffüs saatlerini bildiriyor. Kullanılacak ders araç gereçlerini söylüyor. Çevrim içi derrslerde sınıf rutinlerimizi devam ettiriyoruz selamlaşmak, vedalaşarak ayrılmak, güne dair sohbet etmek, bir önceki günün değerlendirmesini yapmak birbirimizi dinlemek vb.

Ben özel okulda çalışan bir öğretmenim sürece dair yazdıklarım çalıştığım kurumun öğretmen olarak bana sunduğu olumlu katkılarla gerçekleşmiştir dolayısıyla yazdıklarım genelleme içermemektedir.

Uzaktan eğitim süreci farklı çevrelere göre farklı nesnellikler içerir. Örneğin devlet okullarındaki öğrencilerimizin ve meslektaşlarımın sürece yansıyan internet ve bilgisayar yoksunluğu, özel okulda olup maaşları kesilen (ders saati ücretine geçirilen ki bu tamamen çalışma yasasına ve öğretmenlerin sözleşmelerine aykırıdır) öğretmenlerimizin sorunları, hem devlet hem özel okullarda sıkça karşılaşılan eğitimden anlamayan’ pazarlamacı yöneticilerin’ bu işten de kendi reklam ve pazar ağını yaratma eğilimi gibi bir çok sorundan söz edilebilir.

Bu süreç tüm öğretmenler için mesleki hakların korunması, geliştirilmesi ve ülkemiz çocuklarının daha kaliteli bir eğitime kavuşmaları için düşünme, sorgulama ortamı yaratmıştır. Öğretmenlerin sürece bu noktadan bakması ve dahil olması önemlidir.

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kader Polat

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar