Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nda Covid-19 salgını nedeniylezor bir dönem geçiren özel okulları zor günler bekliyor. 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı için kayıt almakta da zorlanan okullar çare arayışında. Olay gazetesinden Mustafa Özdal‘ın özel okul sahipleriyle yaptığı görüşmeler, sektörün içinde bulunduğu ortamı çok net ortaya koydu.

İşte o yazı:

***

Mustafa Özdal

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamasıyla, okulların açılacağı tarih de belli oldu.

Ancak hala belirsizlik var.

Özellikle özel okullar için.

Nitekim kayıt paralarıyla ayakta duran özel okulları zor günler bekliyor.

Salgın dolayısıyla bu yıl erken kaydın yok denecek kadar az olması, ekonomik koşullardan dolayı yeni öğrenci sorunu ve velilerin ödeme güçlüğü yaşayacak olmasının yanı sıra, sabit giderler ve öğretmen maaşını karşılayacak kaynak sorunu, özel okul sahiplerini çareler üretmeye itiyor.

Dün 3 özel okul sahibi ve yetkilisiyle görüşüp, mevcut tabloyla ilgili görüşlerini ve gelecek dönemle ilgili hazırlıklarını sordum.

Bakın neler söylediler:

“BİRÇOK OKUL AYAKTA DURAMAZ”

Gıyasettin Bingöl

Bursa Sınav Okulları Kurucusu Gıyasettin Bingöl:
“Salgın sürecinde okullar, uzaktan eğitim olmasına rağmen kira, elektrik, doğalgaz gibi maliyetleri karşılamak zorunda kaldılar. Ayrıca, yemek ve servis ücretlerini de velilere geri ödüyoruz. Personel maaşlarının bir bölümü kısa çalışma ödeneğinden faydalanılarak ödenebiliyor ama şartları tutan kaç eğitim çalışanı var, bu da ayrı bir konu. Tüm bu nedenler, özel eğitim kurumlarına maddi olarak çok ciddi darbe vurdu. Gelecek dönem, birçok özel eğitim kurumunun ayakta durması imkansız. Sadece kurumsal okullar ayakta kalabilirler.”

“ERKEN KAYIT YOK”

Bahçeşehir Koleji Kurucu Temsilcisi Mehmet Yıldız:

Mehmet Yıldız

“Süreç içinde uzaktan eğitimle günde yaklaşık 8 saat ders yaptık. Yani öğrencilerimiz müfredat anlamında eğitimde geri kalmadılar. Teknolojik alt yapımız yıllar öncesinden hazır olduğu için, uzaktan eğitim konusunda zorlanmadık. Velilerin yemek ve servis ücretlerini ödüyoruz. Gelecek eğitim-öğretim yılıyla ilgili öğrenci velilerinde kaygılar var. Özellikle devlet okulları için. Sınıf mevcudu fazla ve fiziki ortamı küçük olan dersliklerde sosyal mesafe kuralına nasıl uyulacağı henüz netleşmedi. Bu nedenle çocukları devlet okullarında okuyan veliler, kayıt için görüşmeler yapıyorlar. Bunun dışında, süreçle ilgili belirsizlik olduğu için erken kayıt yok denecek kadar az. Okullar, erken kayıttan gelen kaynakla harcamalarını yapıyordu. Bu nedenle bazı okullar eylül ayını göremeyecek. Sektörde yüzde 20 daralma bekliyorum.”

“İŞİ EĞİTİM OLAN KAZANIR”

TED Bursa Koleji Müdürü Ebru Bekil:

Ebru Bekil

“Kayıtlarımız, salgın sürecine rağmen devam ediyor. Öğrenciler, sınav nedeniyle biraz daha stresli. Salgın sürecini, uzaktan eğitim vererek atlattık. Kuşkusuz salgının yansımalarını önümüzdeki dönem hissedeceğiz. Ancak, eğitim işini layıkıyla yapan kurumlar, süreçten en az etkilenecektir.”

SONUÇ:

3 eğitim kurumunun temsilcisinin söylediklerinden anladıklarım:

Diğer sektörlerde olduğu gibi özel eğitim de süreçten olumsuz etkilendi.

Dayanacak gücü olanlar ayakta kalacak ancak sürece yatırımda yakalanan ve borcu olanların ayakta kalma şansları yok.

Veliler ise, kalabalık dersliklere çocuklarını göndermek istemeyebilir.

Eğer bir çözüm bulunmazsa, çok sayıda veli imkanlarını zorlayarak, özel okullara yönelebilir.

Bu da zaten LGS’deki düşük puanı nedeniyle çocuklarını imam-hatip okulları ve meslek liselerine göndermemek için maddi imkanlarını zorlayıp özel okullara yönelen mağdur ordusuna yenilerinin katılması demek.

Olay

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar