Eğitim-İş’ten Bursa İl MEM’e eleştiri

Eğitim-İş’ten Bursa İl MEM’e eleştiri

Eğitim-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, Liselere Giriş 1. Nakil Başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından, adrese dayalı sistemdeki işleyişe ilişkin değerlendirme yaptı.

Özkan Rona

Rona’nın sosyal medyadan da paylaştığı açıklama şöyle:
“Liselere yerleştirme sisteminin yarattığı kaos yüzbinlerce veliyi ve öğrenciyi mağdur etmeye devam ediyor.
İlk yerleştirme sonuçlarına göre istediği okula yerleşemeyen binlerce öğrencinin umudu olan ek yerleştirmeler de fiyasko ile sonuçlandı.
Ek yerleştirme sonuçları bir kez daha göstermiştir ki öğrencilerimiz Anadolu Lisesi taleplerinde ısrarcı iken, Milli Eğitim Müdürlüğü ise bu talepleri görmezden gelmekte ısrarcı.
Bursa’da binlerce öğrencinin açıkta kalmasındaki temel etken kentin başarısız eğitim yöneticileridir. Türkiye genelinde nakil dönemi için Anadolu Liselerinde 58.000 ek kontenjan açılmış olmasına rağmen, Bursa sadece 297 ek kontenjan açmıştır.
Ülkedeki öğrencilerin %3.3’ü Bursada eğitim görmekte iken 58000 kontenjandan da en az bu oranda pay alarak 1900 Anadolu Lisesi kontenjanı açılması gerekmekteydi.
Öğrencilerin Anadolu Lisesi taleplerini görmek yerine onları zorla İmam Hatip Liselerine yerleştirmeyi hedefleyen Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin eğitime ideolojik bakışlarını bir kenara bırakmaları ve ortaya çıkan ihtiyaç oranında genel lise kontenjanı açmaları gerekiyor. Aksi halde öğrencileri mağdur etmeye devam edecekler.”

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar