Eğitim-İş uyardı: “Bursa’da 3.000 öğrenci liseye yerleşemedi”

Eğitim-İş uyardı: “Bursa’da 3.000 öğrenci liseye yerleşemedi”

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, “Bursa için alarm zilleri çalıyor, yetkililer kulaklarını tıkıyor dedi. Bugün açıklanan Adrese Dayalı Lise Yerleşme Sistemi 3. Nakil sonuçlarını değerlendiren Başkan Rona’nın açıklaması şöyle:

Özkan Rona

“Adrese Dayalı Lise Yerleşme Sistemi 3. Nakil sonuçları bu gün itibariyle açıklanmıştır. Bursa’da adres esaslı sistemle ilk yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir okula yerleşemeyen binlerce öğrenci için beklenen iyileşme sağlanamadı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencilerin taleplerini göz önünde bulundurmak yerine, kendi siyasal eğilimlerine göre kontenjan belirlediğinden, geride bıraktığımız 4 ayrı tercih süreci sonrasında bile 3.000’in üzerinde öğrencimiz herhangi bir liseye yerleştirilememiştir.

Okulların açılmasına 2 hafta süre kalmasına rağmen bu sayıda öğrencinin hala açıkta olmasının açıklanabilir hiçbir yanı yoktur.

3. Nakil sonuçlarına göre mevcut tablo şöyle oluşmuştur.

  • Anadolu Liseleri için açılan 253 kontenjandan 216’sı dolmuş 37’si (Orhaneli, Büyükorhan ve Keles İlçelerimizde) boş kalmıştır.
    İmam Hatip Liseleri için açılan 2091 boş kontenjan 2125 e yükselmiştir. (Yeni öğrenci kaydetme bir kenara dursun, mevcut öğrencilerden de ayrılanlar olmuştur).
  • Meslek Liseleri için açılan 4.543 boş kontenjan 4.576’ya yükselmiştir. (Bu okullardan da 33 öğrenci ayrılmıştır.)
  • İmam Hatip ve Meslek Liselerinde 6.500 kontenjan olmasına rağmen 3.000’in üzerinde öğrencinin açıkta olmasının temel sebebi, öğrencilerimizin bu okullarda eğitim görmek istememeleridir.
  • Milli eğitim müdürlüğü ise gençlerimizi istemedikleri okullara zorla kayıt etmekte ısrarlı görünüyorlar. Bu inatlaşmanın kentimizin eğitimine hiçbir katkısı yoktur. Bu zorlama bir çok gencimizi açık liseye ya da özel okullara mecbur bırakacaktır.

Sorunun çözümü açıktır: %50 ve üzeri oranda boş kontenjanı kalan İmam Hatip ve Meslek Liseleri öğrencilerin talepleri doğrultusunda Anadolu Lisesi’ne dönüştürülmelidir. Öğrencilerimiz bu hafta içinde son tercih haklarını kullandıktan sonra yerleşemeyen öğrenciler Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından boş kalan okullara yerleştirilecektir.

Yetkilileri son kez uyarıyoruz.
Bu inadınızdan vazgeçin, çocuklarımızın geleceğini karartmayın, onların okuldan uzaklaşmasına sebep olmayın.
Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri talep edilmeyen İmam Hatip Liselerini ve Meslek Liselerini zorla doldurmanın öğrencilerin eğitim yaşamlarına herhangi bir yararı olacağını düşünüyorlarsa, samimiyetlerini ortaya koymak için kendi çocuklarını bu okullara kayıt ettirmeli ve boşluğu doldurmalılar.
Kendi çocukları için doğru bulmadıklarını, halkın çocuklarına da reva görmemeliler.”

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar