Prof. Eda ERDOĞAN
Prof. Eda  ERDOĞAN
Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık
  • 07 Kasım 2020 Cumartesi
  • +
  • -
  • Prof.Dr Eda Erdoğan /  

Sağlık bakanı Fahrettin Koca  her gün açıklama yapıyor, bizleri uyarıyor! Topluluk içine girmeyin, maske takın, hijyene dikkat edin. Seyahat etmeyin, risk gurubunda olanlar toplu taşıma kullanmayın, aranızda  en az 2metre mesafe bırakın, vaka sayıları artıyor, ağır hasta sayısı artıyor…. Bu sözleri hergün hepimiz okuyoruz!

Tam da bu sırada Avrupa’da neler oluyor ? Gelin çeşitli haber ajanslarının verdiği bilgilere bakalım;

Amerika’da salgında yaşamını yitirenlerin sayısı son  24 saatte 236 bini aştı. En çok vaka Teksas eyaletinde görülürken listeyi Kaliforniya ve Florida eyaletleri takip ediyor.

Avrupa’da, Fransa, Belçika, Almanya, İngiltere ve İspanya başta olmak üzere birçok ülkede sokağa çıkma, seyahat etme ve toplanma kısıtlamaları uygulanırken, mağazalar, alışveriş merkezleri, restoranlar da kapatıldı.

FRANSA GENELİNDE 30 EKİM’DEN İTİBAREN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

1 Aralık’a kadar sürecek sokağa çıkma kısıtlamasına göre, insanlar sadece işlerine ve sağlık kuruluşlarına gitmek, zaruri ihtiyaçlarını karşılamak, köpeklerini gezdirmek ve evlerinin yakınında yürüyüş yapmak için dışarı çıkabilecek.

İnsanlarda mümkünse işlerini evden takip etmeleri istenirken, Fransızların dışarı çıktıklarında İçişleri Bakanlığı sitesinden sağladıkları ve mazeretlerini bildiren belgeyi yanlarında bulundurmaları gerekecek.

İNGİLTERE’DE İKİNCİ KARANTİNA

Avrupa’da en çok ölümün görüldüğü İngiltere’de ikinci kez karantina kararı alınırken, 5 Kasım’da başlayacak karantina uygulaması en az 2 Aralık’a kadar sürecek.

Bu süre boyunca, insanların yalnızca eğitim, iş, yiyecek alışverişi ve egzersiz gibi belirli sebeplerle evlerinden çıkmalarına izin verilecek.

Ülkedeki restoran, bar ve kafeler sadece paket servisi yapabilecek, temel ürünlerin satıldığı marketler ve eczaneler hariç tüm perakende mağazalar kapatılacak.

Karantina kapsamında sokağa çıkmak yasak olduğundan gösteri yapılamayacak, farklı hanehalkları bir araya gelemeyecek.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’de karantina uygulamanın “alternatifi olmadığını” söyledi ve ülkedeki tüm şehirlerin test edilmesine dair planlarını açıkladı.

ALMANYA’DA KISITLAYICI TEDBİRLER YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Almanya’da 2 Kasım’dan itibaren uygulanan ek tedbirlere göre, kasım sonuna kadar tiyatro, sinema, opera ve konser salonlarının yanı sıra spor salonları, yüzme havuzları, eğlence alanları, masaj ve kozmetik salonları kapatıldı.

Restoran, bar ve gece kulüpleri gibi işletmelerin de kapalı olacağı ülkede, otellerin yalnızca iş seyahati gibi zorunlu seyahat yapanları kabul etmesine izin verilecek.

Amatör düzeydeki tüm takım sporları yasaklanırken, profesyonel spor müsabakalarına ise seyirci alınmayacak.

Mağazaların, 10 metrekareye 1 kişi alacak şekilde müşteri kabul edebileceği ülkede, temas kısıtlaması kapsamında en fazla iki ailenin bir araya gelmesine izin verilecek.

İTALYA’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ ÜLKE GENELİNE GENİŞLETİLMESİ GÜNDEMDE

İkinci dalgaya diğer Avrupa ülkelerine göre daha geç giren İtalya’da ise Roma, Napoli, Milano ve Torino gibi büyük şehirlerin olduğu bölgelerde 23.00-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanırken, bu yasağın ülke geneline genişletilmesi de gündemde.

Liselerden itibaren bu hafta uzaktan eğitime geçilecek İtalya’da, şehirler ya da bölgeler arası seyahat kısıtlaması henüz olmazken, yüksek yayılmanın görüldüğü bölgelerde giriş çıkışlara sınırlama getirileceği açıklandı.

Restoran, bar, kafe ve dondurmacıların saat 18.00 itibarıyla kapatıldığı İtalya’da, market ve mağazalarla ilgili henüz bir kısıtlama yok.

İtalya’da açık ve kapalı her yerde maske zorunluluğu bulunurken, profesyonel spor karşılaşmaları seyircisiz devam ediyor.

Halka dışarıda buluşacaklarsa 6 kişiden fazla olmamaları ve evlere misafir almamaları tavsiye ediliyor.

İSPANYA’NIN YÜZDE 70’İNDE SERBEST DOLAŞIMA KISITLAMA

İkinci dalganın en yoğun görüldüğü ülkelerden İspanya’da insanların serbest dolaşımını kısıtlayan katı tedbirler alındı.

Hükümetin 25 Ekim’de ilan ettiği olağanüstü hal (OHAL), Meclis kararıyla 9 Mayıs’a kadar uzatıldı.

Yeni OHAL kapsamında, gece sokağa çıkma yasağı ve toplanmaların 6 kişi ile sınırlandırılması ülke genelinde uygulanırken, diğer tedbirler salgının etkisine göre ülkedeki 17 özerk yönetimde değişiklik gösteriyor.

İspanya’da, ülkenin yüzde 70’ine denk gelecek şekilde 15 özerk yönetimdeki 2 binden fazla belediyede zorunlu olmadıkça giriş çıkışlar kapatıldı.

Kamusal alanda maske takmanın zorunlu olduğu ülkede, 23.00-06.00 saatlerinde (bazı yerlerde 22.00’dan itibaren) sokağa çıkma yasağı, aile veya arkadaş grupları arasındaki toplanmaların en fazla 6 kişiyle sınırlandırılması, eğlence yerlerinin kapatılması, bar, restoran, mağaza, dini ibadet yerlerinde doluluk kapasitesinin yüzde 50’ye indirilmesi, fuar, festival, konser gibi toplu etkinliklerin durdurulması, sporda tüm amatör branşlarda müsabakaların ertelenmesi, bazı yerlerde üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesi tedbirleri alındı.

ASYA ÜLKELERİ SALGIN KISITLAMALARINDA DAHA KONTROLLÜ İLERLİYOR

Buna ek olarak Asya’da, Hong Kong sosyal mesafe kurallarını bir hafta daha uzattı ve Malezya başbakanı, vakalardaki artışın yaşandığı ülke genelinde alınan önlemlerin tekrar gözden geçirilmesini istedi. Tayland, zorunlu karantina uygulamasını 10 güne indirmeyi düşünürken, Endonezya Ağustos ayından bu yana Koronavirüs kaynaklı en az yeni vaka sayısını bildirdi.

Diğer bir taraftan, Singapur ise okullarda öğrencilerden Aralık ayı başından itibaren hükümetin temas izleme mobil uygulamasını kullanmalarını zorunlu kıldı.( https://www.kibrispostasi.com/c37-DUNYA/n354396-avrupada-yeni-salgin-onlemleri-geliyor)

Peki tüm bu gelişmeler ışığında Milli Eğitim Bakanımız nasıl bir karar veriyor? Tüm okullarda ve tüm sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatıyor ! Hem de 5 gün ve günde 6-8 saat . Yanlış duymadınız ! Tüm dünya virüsle baş etmek için önlemlerini arttırıyor, sağlık bakanı  her yerde pandemi yayılıyor uyarıları yapıyor, ama Milli Eğitim Bakanımız okulları açıyor ! Üstelik önlemler ve kapalı mekanlar bu kadar  yetersizken! Ve bu şekilde binlerce öğrenci ve öğretmeni tehlikeye atıyor.

Kızımın okuduğu İstanbul’da bulunan okulundan hemen sıcak gelişmeleri paylaşayım sizlerle.

Sadece 7.sınıfların 5 gün boyunca  yüz yüze yapılan sınavları yüzünden okulda 2 öğretmene Covid -19 pozitif teşhisi kondu ve öğretmenlerden birinin     eşi hala hastanede yaşam mücadelesi veriyor! !Ve tüm bu yaşananların üstüne hafta sonu okuldan beni arayarak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yazı geldiği ve okulların yüz yüze eğitime başlayacağı söyleniyor ve kızım okula çağrılıyor! Ben Müdür Yardımcımıza da ilettim. “Asla düşünmüyorum, bu şartlar altında hocam lütfen sizler de kendinizi koruyun” dedim. Benim kızım Uzaktan eğitimle devam edecek çünkü sağlığı , sağlığımız her şeyden daha önemli.

Milli Eğitim Bakanlığı,  okulları ve öğretmenleri  çok zor durumda bırakmış ne yazık ki.

Hem bir Profesör olarak  hem de bir anne olarak söylüyorum! : “ Lütfen bu kadar önemli kararlar alırken, Bilim Kurulu’na kulak verin, orada konunun uzmanı Profesör Doktor öğretim üyeleri var , bu insanlar sürekli olarak bizleri  uyarıyorlar. Sağlık bakanı  her gün uyarıyor ! Eğer bunca uyarıya kulak asmazsanız , binlerce çocuğun ve öğretmenin   vebali boynunuza olur!”

Prof Dr Eda Erdoğan ayrıca instagram üzerinden soruları cevaplıyor.

Prof. Eda ERDOĞAN

Prof. Eda ERDOĞAN

İletişim Bilimleri ve Aile İçi İletişim Uzmanı | BLOG bilimgurusu.com | INSTAGRAM edahocaileegitim | TWITTER Edahocaileegitim | YOUTUBE edahocaileegitim | E-MAIL [email protected]

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

8 Kasım 2020, Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli için yorumlar kapalı
Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

7 Kasım 2020, Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık için yorumlar kapalı
BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

6 Kasım 2020, BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada için yorumlar kapalı
MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

5 Kasım 2020, MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak için yorumlar kapalı
MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

5 Kasım 2020, MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi için yorumlar kapalı
BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

5 Kasım 2020, BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti için yorumlar kapalı
Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

5 Kasım 2020, Mutlu çocuk mutlu birey oluyor için yorumlar kapalı
BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

5 Kasım 2020, BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi için yorumlar kapalı
‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

5 Kasım 2020, ‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’ için yorumlar kapalı
Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

31 Ekim 2020, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar