Prof. Eda ERDOĞAN
Prof. Eda  ERDOĞAN
Çocuklarımızı sanal yaşamdan ve sanal tehlikelerden korumanın yolları
  • 05 Şubat 2019 Salı
  • +
  • -
  • Prof. Dr. Eda Balkaş ERDOĞAN

Son günlerde çocuklarımızı sanal yaşamlara hapsolduğunu görüyoruz. Saatlerini neredeyse günlerini ellerinde tabletler, akıllı telefonlar veya bilgisayar başında geçiriyorlar. Burada dikkat etmemiz gereken, internette karşılaşılacak tüm tehlikelerin aslında gerçek yaşamda da karşılaşılabilecek tehlikeler olduğunun bilinmesi. Yani gerçek yaşamdaki gibi koruyarak önceki yazılarımda da anlattığım gibi kurallar koymamız şart . Bunun için de ,  internet ve teknoloji kullanımı konusunda bilgilenmemiz şart. Biliyorsunuz, evde” güvenli internet “seçeneği  seçerek başlayabilirsiniz. Ayrıca filtre ve güvenlik duvarları da yardımcı olabilir.  Ancak her ne yaparsak yapalım, çocuklarımızı takip etmeli, onlarla zaman geçirmeli ve girdikleri siteler hakkında bilgi sahibi olmamız lazım. Bu arada Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK ) tarafından sunulan bir hizmet var. Bunu da tavsiye ediyorum. Güvenli İnternet Hizmetini istediğiniz bilgisayara yükleyerek, çocukları internetin olumsuz etkilerinden şiddet, uygunsuz içerik, ırkçılık ve nefret söylemleri ve ölüm saçan dijital oyun bağlantılarından koruyabilirsiniz. Bu hizmet talebe bağlı ve ücretsiz.

Çocuklarımızı ayrıca  sanal ortamda rahatsız eden kişi veya kişiler olduğunda bunu bize iletmelerini söylemek çok önemli. Asla korkmadan, çekinmeden hemen bize gelmeleri ve durumu anlatmaları hayat kurtarır . Bunun için de hep üzerinde durduğum, o sağlam ve güvene dayalı iletişimin kurulmuş olması gerekiyor.

Küçük yaş guruplarının bilgisayar, tablet kullanım süreleri en çok iki saat olmalı ve mutlaka  anne veya baba denetiminde olmalıdır.  İlköğretim çağındaki çocuklar içinse, bilgisayar mutlaka ailenin ortak kullanım alanında olmalı ve güvenli internet hizmeti kullanılmalıdır. Bu  yaş gurubu interneti daha yoğun kullanan , okul için de internet kullanan gurup olduğu için, daha çok dikkat isteyen bir yaş gurubudur. Burada da çocuklara kişisel bilgilerini vermemeleri söylenmeli,  takibi yapılmalı ve toplam geçireceği süre yine iki saati geçmemelidir. Bu yaş gurubunda yasaklar çekici olduğundan, anlaşmaya varılarak, sakıncalar anlatılarak çocuk ikna edilmelidir.


Aileler çocuklarına aile adına bir elektronik posta hesabı açarak, kontrolü sağlayabilirler. Çocukların yaşları büyüdükçe , internete düşkünlükleri ve sanal ortamda geçirdikleri zaman artar. Bu nedenle özellikle ergenlik öncesi dönem, en çok dikkat edilmesi gereken dönemlerdendir. Meraklı, özgürlüğüne düşkün, interneti kendi odasında isteyen bu yaş gurubu için, bilgisayarın ortak kullanım alanlarında kalması konusunda ısrar edilmesi gerekir. Bu yaş gurubunda da internet kullanımının 2-3 saati  aşmaması gereklidir. Bu yaş gurubu çocukların da anne ve babaya ait özel bilgileri vermemeleri gerektiği anlatılmalı çocuklar gerçek yaşamla sanal yaşamın farkı konusunda bilinçlendirilmelidir. Yine  görüldüğü gibi  asıl önemli olan , çocuklarımızla sağlam bağlar kurmaktır. Aile içi iletişimin temelleri sağlam atılmazsa, çocuk hem sanal yaşamda çok vakit geçirirken, bir yandan da anne ve babayı dinlemez ve hatta gizli saklı olarak teknolojinin içinde yaşar. İşte buna engel olmak için, çocuklarımızla önyargısız ve güvene dayalı iletişim kurmamız gereklidir. Onları anlamaya çalışmak, kurallar koyduğumuzda tüm ev halkının uymasını sağlamak , başta gelen kurallar olmalı. Bu şekilde hem onlar güvende olurlar, hem de merak ettikleri sanal ortamda zarar görmeden var olurlar.

http://www.bilimgurusu.com/

Prof. Eda ERDOĞAN

Prof. Eda ERDOĞAN

İletişim Bilimleri ve Aile İçi İletişim Uzmanı | BLOG bilimgurusu.com | INSTAGRAM edahocaileegitim | TWITTER Edahocaileegitim | YOUTUBE edahocaileegitim | E-MAIL [email protected]

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

8 Kasım 2020, Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli için yorumlar kapalı
Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

7 Kasım 2020, Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık için yorumlar kapalı
BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

6 Kasım 2020, BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada için yorumlar kapalı
MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

5 Kasım 2020, MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak için yorumlar kapalı
MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

5 Kasım 2020, MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi için yorumlar kapalı
BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

5 Kasım 2020, BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti için yorumlar kapalı
Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

5 Kasım 2020, Mutlu çocuk mutlu birey oluyor için yorumlar kapalı
BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

5 Kasım 2020, BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi için yorumlar kapalı
‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

5 Kasım 2020, ‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’ için yorumlar kapalı
Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

31 Ekim 2020, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar