Sedat DEĞER
Sedat  DEĞER
Büyükşehirlerde İkameti Farklı İlçede Olan Öğretmenler de Eş Özrüne Başvurabilir
  • 05 Ocak 2019 Cumartesi
  • +
  • -

“Öğretmen Hakları ve Hukuku 1” kitabı yazarı ve Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı Sedat DEGER kendisine gelen şikâyetler üzerine büyükşehirlerdeki okullarda görev yapan müdürlere çok kritik uyarı yaptı . Öğretmenlerin ikamet adresi farklı ilçede ise İkamet adreslerinin bulunduğu ilçelere de eş mazeretine bağlı atama talebinde bulunma haklarına sahip olduklarını mevzuat hükümlerini göstererek açıklık getirdi.Ve okul müdürlerinin bu şekilde olan öğretmenlerin başvurularını red etmemeleri gerektiğini ifade ederek onaylamaları gerektiğini söyledi.

Özellikle Büyükşehir Statüsündeki İllerde görev yapan öğretmenlerden ikamet adresi farklı ilçede olan öğretmenler EŞ MAZERET ATAMASINA BAŞVURABİLME hakkına sahipken bazı okul müdürünün ya duyuruyu okumamasından kaynaklı yada mevzuat yorumlama kabiliyetlerinin mevzuattaki verilmek istenen mesajı tam anlamaya izin vermemesinden kaynaklı olsa gerek öğretmenlerin eş mazeret atama başvurularını red ettiklerine dair şikayetler almaktayım. Bu yüzden ikamet adresi farklı ilçede olan büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenlerin ikamet adreslerine de eş mazeretine bağlı atama talebinde bulunacağına dair mevzuat hükümlerince açıklık getireceğim.

Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin “görev yaptıkları ilçe” ile “Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki” eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.Şöyle ki;

Bilindiği üzere 30 mart seçiminden sonra bazı iller büyükşehir statüsüne kapsamına alınmıştı. Dolayısıyla önceden köy olan yerleşim yerleri mahalle statüsü kazandığı için aynı ilçenin uzak mesafelerinde olan yerleşim yerlerinde ( eski statüsü köy olan) görev yapan öğretmenler aynı ilçe içinde mazeret durumuna bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaklar. Çünkü Özür grubu atamalarına başvuru hakkı için farklı yerleşim yerlerinde görev yapıyor olunması gerekir. Fakat bu kapsamda öğretmenlere ayrıca eşlerinin görev yaptığı ilçeye tayin isteme hakkının yanı sıra Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikamet ettikleri ilçeye de tayin isteme hakkı verilmektedir.

Eş Mazeretinde, Büyükşehirde Görev Yapan Öğretmenler Eşlerinin Çalıştığı İlçe İle Farklı İlçede Olan İkametlerinin Olduğu İlçeyi Tercih Edebilirler
2019 Yarıyıl Tatili Kadrolu Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme duyurusunun “2. Tercihler” başlığı altındaki B bendinde yazılı bulunan “Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin görev yaptıkları ilçe ile Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir. “ hükmüne göre Büyükşehirlerde görev yapan Öğretmenler ikametleri farklı ilçede ise ikametlerinin olduğu ilçeye de tayin isteme hakkına sahip oluyorlar. Dolayısıyla bu şekilde ikametleri farklı ilçede olan öğretmenlerin eş mazereti atama başvurularını okul müdürleri değerlendirirken eşleri ile aynı ilçede olup olmadıklarına bakmanın yanı sıra ayrıca AKS sistemine göre farklı ilçede ikamet edip etmediklerini de göz önünde bulundurarak onaylamaları gerekir.


MEBBİS Sistemi Zaten Öğretmenin Atama Hakkı Yoksa Baştan Tercihte Bulunmasına Engel Olmaktadır
Ayrıca okul müdürlerinin ve İl İle İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin gözden kaçırmaması gereken husus şu.MEBBİS başvuru sistemi eğer öğretmenin il içi mazeret durumuna dayalı atama isteğinde bulunduğunda başvuru hakkı yok ise zaten en baştan aşağıdaki ekran görüntüsü ile gösterdiğim gibi “ Eşinizle Aynı İlçede Çalıştığınız İçin Başvuru Yapamazsınız” diye uyarı ile başvuru dahi yapılmasına engel olur.
Eşi ile aynı ilçede görev yapan ve ikamet adresi de aynı ilçede olan büyükşehir statüsündeki il’de çalışan öğretmenin mazeret atama başvurusunu baştan engel olan MEBBİS ekran görüntüsü:

Ekran Görüntüsünden de anlaşılacağı üzere başvuru hakkı olmayan öğretmenin atama talebini MEBBİS en baştan zaten engel olmaktadır ki MEBBİS sistemi eşi ile hem aynı ilçede çalışan hemde ikameti aynı ilçede olan öğretmenlerin başvurularını baştan engel olmaktadır. Âmâ zaten ikameti farklı ilçede olan öğretmenin MEBBİS sistemi AKS sistemi otomatik olarak algıladığı için farklı ilçede olan ikamet adresinin olduğu ilçeye başvuru hakkı olduğu için otomatikman başvuru ekranı açılmaktadır.
Yani burada büyükşehirdeki okul müdürlerinin bakması gereken hususlar, öncelikle mebbis atama başvuru ekranı öğretmene açılıyorsa öğretmenin başvuru hakkına sahip olduğunu bilmek olmalı ve okul müdürü sadece öğretmenin sunacağı evrakların doğrulu ve geçerliliği ile eksikliklerini kontrol etmek olur ki eğer bu şekilde kontrollerinde herhangi bir eksiklik veya hata varsa o zaman başvurusunu ret edebilir. Âmâ belgeleri tam ve eksiksiz olan öğretmenlerin mebbis ekranı başvuru hakkı olduğu için açıldığı hususuna göre onaylaması gerekir.

Sedat DEĞER

Sedat DEĞER

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı - Yayınlanmış kitabı: “Öğretmen Hakları ve Hukuku 1” - Resmi web sitesi: http://www.sedatdeger.com

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Sedat Değer

  • YENİ
Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

8 Kasım 2020, Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli için yorumlar kapalı
Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

7 Kasım 2020, Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık için yorumlar kapalı
BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

6 Kasım 2020, BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada için yorumlar kapalı
MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

5 Kasım 2020, MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak için yorumlar kapalı
MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

5 Kasım 2020, MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi için yorumlar kapalı
BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

5 Kasım 2020, BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti için yorumlar kapalı
Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

5 Kasım 2020, Mutlu çocuk mutlu birey oluyor için yorumlar kapalı
BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

5 Kasım 2020, BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi için yorumlar kapalı
‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

5 Kasım 2020, ‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’ için yorumlar kapalı
Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

31 Ekim 2020, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar