Bursa’dan yükselen ses: “Özkan Rona sahipsiz değil”

Bursa’dan yükselen ses: “Özkan Rona sahipsiz değil”

Eğitim-İş Bursa Şubesi Başkanı Özkan Rona’ya karşı girişilen saldırı, Bursa’da gerçekleştirilen toplantı ve basın açıklamasıyla kınandı.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ve Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım’ın da hazır bulunduğu basın açıklamasına CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Vildan Özkula, CHP’li İlçe Başkanları, Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Derya Şimşek Aksakal ve çok sayıda Eğitim-İş üyesi de destek verdi.

“BİZ BU FİLMİ DAHA ÖNCE İZLEDİK”

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunan Erdoğan Şahinoğlu İlkokulu’ndaki öğrencilere Ülkü Ocakları’nın yayımladığı kitapların dağıtılmasına tepki gösteren Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona’nın 25 Ekim 2019’da bir otoparkta kendilerini “ülkücü” diye tanımlayan vandal bir güruhun saldırısına maruz kaldığını hatırlatarak başladığı konuşmasında, “Özkan Rona, darp raporu almış ve saldırganlardan şikayetçi olmuştur. Türk Eğitim-Sen Bursa 1 No’lu Şube Başkanı Metin Öksüz de 24 Ekim 2019 tarihinde benzer bir vandallıkla karşı karşıya kalmıştır. Saldırıya uğrayan Öksüz hastaneye kaldırılarak tedavi görmüştür. Biz bu filmi daha önce izledik. 70’li yılların sonunda buna benzer saldırılar olmuş ve faşist saldırılarla demokratik kitle örgütleri susturulmaya,yıldırılmaya çalışılmıştı. Bu saldırı Özkan Rona’nın şahsında Atatürkçülere, Cumhuriyetçilere, Aydınlara ve tüm Eğitim İş ailesine yapılmıştır. Özkan Rona veya herhangi bir üyemiz nerede Atatürk karşıtı, nerede Cumhuriyet karşıtı, hukuka aykırı bir faaliyet gördüğünde tepki vermiştir, bundan sonra da korkmadan yılmadan tepki vermeye devam edecektir” dedi.

Eğitim-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu açıklamasını okuyan Yıldırım şunları söyledi:
“Kuşkusuz bu faşist saldırılar, sadece eğitimin yuvası olması gereken okullara siyasetin bulaştırılmasının da acı bir faturasıdır. Halihazırda neredeyse hiçbiri liyakatle atanmayan okul yöneticilerinin koltuklarını korumak için giderek partizanlaşması, son seçimlerde bazı okulların adeta seçim bürosu gibi kullanılmaya çalışılması, eğitimcilerin karşı çıktıkları etkinlikler üzerinden siyasi görüşlerine göre fişlenmesi gibi demokrasiyle yan yana gelemeyecek birçok etken, eğitim alanında iktidarın borazanı olmayan her kesimi güvenliğinden endişe eder hale getirmiştir.”

Sırf sendikacı olarak kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirdiği için hedef haline gelen Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona’ya düzenlenen bu faşist saldırıyı kınadığını belirten Yıldırım, “Bugüne dek birçok gerici uygulamayı deşifre etmiş, kamuoyuna duyurmuş, yargıya taşımış, yani Eğitim-İş’e yakışır bir nefer olan Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona’ya geçmiş olsun diyor, kaba kuvvetin hiçbir hakikati örtemeyeceğinin altını çiziyoruz. Eğitim-İş’in de, hiçbir üyesinin de bu baskılarla susturulamayacağını haykırıyor, konuya ilişkin adli sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar