Bursa’daki Kaçak ‘Suriyeli Okulu’ kapatıldı

Bursa’daki Kaçak ‘Suriyeli Okulu’ kapatıldı

Bursa Osmangazi’de Kayhan Mahallesi’nde bulunan Suriyeli Göçmenler Derneği’nde faaliyet gösterdiği ortaya çıkan kaçak okula, Vali Yakup Canbolat’ın talimatıyla kasım ayı başında inceleme başlatıldığı basına sızmış ancak işlemin sonucuna ilişkin Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapılmamıştı. Fikri takip yapan Yenidönem Gazetesi Yazarı Huriye Gül Kolaylı, Kayhan’ın 43 yıllık muhtarı İsmail Tamuroğlu’nun verdiği bilgiye dayanarak, okulun faaliyetini durdurduğunu kamuoyuna duyurdu. “Artık eskisi gibi sabah 08.00’de okula gelir gibi gelip derse giren çocuklar yok. Bitti.”
Okulun faaliyetini durdurduğu ortada ancak, Valilik ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ne tür bir işlem yaptığı, Suriyeli Göçmenler Derneği’ne para cezası dahil herhangi bir yaptırım uygulanıp uygulamadığı halen bilinmiyor.  Bu arada dernek kaçak okulculuk dışındaki diğer faaliyetlerini halen sürdürüyor.

ŞİKAYETLER GÖRMEZDEN GELİNMİŞTİ

Vatandaşlar tarafından şikayet edilmesine, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bir hafta önceki oturumunda  da dile getirilmiş olmasına rağmen Bursa Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün müdahale etmediği ve faaliyetine devam eden kaçak okul, konunun basında yer alması üzerine Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekiplerince incelemeye alınmıştı. Yaklaşık bir yıl önce faaliyete başlayan ancak bir aydır resmiyet kazanan Suriyeli Göçmenler Derneği’nin ‘yardımlaşma’ adı altında izinsiz eğitim faaliyeti yürüttüğünü, Olay gazetesinden Derya Demir Pınar kamuoyuna duyurmuştu.

Haberde ‘Merdiven altı’ olarak tabir edilen kaçak sınıflara her sabah saat 08.00’de yaklaşık 100 öğrenci okul servisleri aracılığıyla getirildiği ve içeride Suriyeli öğretmenler tarafından çocuklara Arapça dersler anlatıldığı aktarılıyordu… Üstelik imza kampanyası başlatan mahallelinin şikayet ve ihbarlarına rağmen hiçbir işlem de yapılmamıştı.

Kız-erkek karma eğitim istemeyen ya da çocuklarının Türkçe eksiği bulunan ailelerin, öğrencileri hiçbir yasal dayanağı olmayan bu okula gönderdikleri öğrenilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  SON DAKİKA! Selçuk Açıkladı: Okullar 30 Nisan'a kadar tatil

Konu Eğitim Radyosu’nda da detaylarıyla yer almış, özel okul, kurs gibi kamu hizmeti dışındaki eğitim-öğretim hizmetlerini düzenleyen 5580 sayılı kanun, özel okulların açılışını ve işletilmesini kurallara bağladığı, 5580 sayılı kanuna göre gerekli izinleri almaksızın bu faaliyeti yürütenlere para cezası uygulandığı gibi, kaçak kurumun da kapatıldığı vurgulanmıştı.

İLİŞKİLİ HABER
Basında çıkınca… Kaçak Suriyeli okulunda inceleme başladı

KOLAYLI: KAÇAK OKULUN AÇILDIĞI YER, BENİM DOĞUP BÜYÜDÜĞÜM SOKAK

Yenidönem Gazetesi’ndeki köşesinde son gelişmeleri kaleme alan Huriye Gül Kolaylı şunları yazdı:

H.Gül KOLAYLI

“…Yıldırım Belediyesi Bilim Merkezi’nden bozma sınıfların koridora açıldığı, kamu arşivi olarak kullanılan bodrum kattaki depolara pencere açılarak 5 adet sınıf oluşturulduğu ve anayol kenarında olduğundan bahçesine otomobilin bile uçtuğu ortaokulu yazmıştım… Yazı epeyce ses getirdi; bir sonuç alınır mı, orası belirsiz! O yazıyı okuyan bazı okurlar “Kayhan’daki kaçak Suriyeli Okulu ne oldu?” diye sordular…
Haberdar olmayanlar için bir hatırlatma yapayım… Kayhan Keresteciler Çıkmazı’nda, tam da benim doğup büyüdüğüm Kirişçi Kızı Çıkmazı’na açılan yerde Suriyeli Göçmenler Derneği faaliyet gösteriyor. İşte bu dernekte öğrenim çağındaki Suriyeli sığınmacı ailelerin küçük çocukları için kaçak / korsan bir okul oluşturulmuştu…
Mahalleli günün erken saatlerinden itibaren onlarca çocuğun derse girdiğine, yüksek sesle ve Arapça ders verildiğine tanık olmuştu. İmza toplayıp yetkili kurumlara başvurmuşlardı…
Aslında Bursa’da ve ülke genelinde Suriyeli çocuklar ücretsiz eğitim hakkına sahip. Yani Bursa’daki adrese kayıtlı sistem dâhilinde ilk, orta, lise hatta yüksek öğrenim kurumlarına gidebiliyorlar.
Niye oraya göndermezler de bu merdiven altı okullara gönderirler? Ya karma eğitim sistemine karşılar ya da çocukları kendi kültürlerinden kopmasınlar diye! Artık Türkiye’desiniz ve ülkenize dönseniz de dönmeyecekseniz de buranın kurallarına uymak ve entegre olmak zorundasınız!..
Yasaların da bu duruma dur demesi gerekiyordu. Nitekim, Bursa Valiliği duruma el koydu ve soruşturma başlattı. Soruşturmanın sonuçlarına dair bir açıklama yapılmadı.
Kayhan, doğup büyüdüğüm eski mahallem. Muhtarını çocukluktan beri tanırdım; Kayhan Çarşısı’nda süthanesi vardı; daha sonra Kapalıçarşı’da çeyizci dükkânı açmıştı. İsmail Tamuroğlu 1977 yılından beri mahallenin muhtarı. Aynı zamanda da 43 yıldır muhtarlık mührü elinde; dolayısıyla da Bursa’nın en kadim muhtarı… Aradım kendisini; “İsmail abi, şu kaçak Suriyeli okulu ne oldu?” diye sordum…
“Artık eskisi gibi sabah 08.00’de okula gelir gibi gelip derse giren çocuklar yok. Bitti” dedi.
Yeniden kurs adı altında açarlar mı, bilinmez. İddialar arasında bu kaçak okula devam eden çocuklardan 200 lira civarında ücret aldıkları da yer alıyor. İl Dernekler Müdürlüğü bu yönde bir soruşturma yapmış mıdır? Aslında derneğin Arapça müfredatı uygulamak yerine çocuklara ve ailelere en hızlı şekilde Türkçe öğretilmesine, meslek edindirme, kişisel gelişim, rehberlik gibi hizmetlere yoğunlaşması gerekirdi.”

Yazının tamamını okumak için BURAYA tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  MEB Nihayet, Siberzorbalık Konusunu Gündemine Aldı

Bunlar da ilginizi çekebilir:

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar