Bursa’daki ‘Atatürk Kros Yarışı’ skandalına tepki artıyor

Bursa’daki ‘Atatürk Kros Yarışı’ skandalına tepki artıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Bursa’da düzenlenen Atatürk’ü Anma Kros Yarışı’na öğrencilerin katılmasına Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yasak getirilmesine sessiz kalmayı tercih etti ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 81’inci ölüm yıldönümü öncesi  yaşanan skandala tepkiler de giderek büyüyor. CHP’nin ardından eğitim sendikaları da Milli Eğitim’in bu yakışıksız kararına tepkilerini dile getirdi.

Uludağ Rotary Kulübü’nün düzenlediği 10 Kasım Atatürk’ü Anma Kros Yarışlarına Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ilk etapta olur vermesi, ancak daha sonra katılımı engellemesine eğitim sendikalarından da tepki gecikmedi.

Derya Şimşek Aksakal

Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Derya Şimşek Aksakal, enBursa.com’a yaptığı açıklamada, her şeyden önce bir spor etkinliği söz konusu ise Milli Eğitim’in teşvik edici olması gerektiğini belirterek, çocukların okullarda enerjilerini harcayacak yeterli alan ve zaman bulamadığını belirtti.
Aksakal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘ART NİYET ARIYORUZ’

“Keşke Milli Eğitim daha fazla okul ve öğrencinin katılımını sağlayan bir yol izleseydi. Devrimleri ile bize ışık olan Atatürk’e atfen düzenlenen bir spor müsabakasına katılımı engellemenin altında maalesef art niyet arıyoruz. Atatürk Haftası’nda düzenlenen bir spor etkinliğini desteklemenin Milli Eğitimin görevi ve sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz. Geldiğimiz süreçte bu ve benzeri kararların “eğitimci” bilinciyle alınmadığını görüyor ve Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu tutumunu doğru bulmadığımızı belirtiyoruz.”

‘TALİMAT TARİKATTAN’

Özkan Rona

Konuyla ilgili bir tepki de Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona’dan geldi.
Rona, “Ülkede eğitimi yönetenlerin dünden bu güne Atatürk ve onun yarattığı değerler ile sorunlu olduğunu biliyoruz. Bu yarışmaya dair engelleme çabalarının da altında yatan gerçek gerekçenin bu olduğu bizce çok açıktır.
Çeşitli kurum ve kuruluşlara dair engelleme çabası içine giren Ormangazi ilçe milli eğitim müdürlüğü, her türlü tarikat ve cemaat faaliyetleri için okul kapılarını sonuna kadar aralamaktan da geri durmuyor.
Osmangazi İlçe milli eğitim müdürlüğü son dakika yazısı için talimatı hangi tarikatten aldıysa kamuoyunun bunu bilmeye hakkı vardır. Sembolik olarak yönetici koltuğunda oturanlar gerçekte eğitimi kimlerin adına yönetiyorsa Atatürk’ü Anma koşusuna katılımı da aynı odaktan talimatla engellemişlerdir” ifadelerini kullandı.
enbursa.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Usta öğretici yetiştirmede yeni trend 'Uzaktan Eğitim'

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar