Bu okul uzay bilimlerinin eşiği olacak: Saatçilik Okulu açıldı

Bu okul uzay bilimlerinin eşiği olacak: Saatçilik Okulu açıldı

Ahmet Emin Yılmaz

Olay Gazetesi yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi bahçesindeki ek binanın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un direktifiyle Mikromekanik ve Saat Teknolojileri Bölümü olarak kullanılmak üzere tahsis edildiğini yazdı. MEB tarafından LGS’ye eklenen Mekanik Bölümü’nde 25 öğrenci Türkiye’nin ilk mikromekanik ve saatçilik eğitimini alacak.

İşte o yazı…

* * *

Aslında… Geçmişi meydan saatçiliği olan Türkiye’de modern saat teknolojisi için yeni ustalar yetiştirecek Saatçilik Okulu fikri ilk 1955’te konuşuldu.

Ne var ki…

Dünyada süreç mikromekanik alanını ortaya çıkardı. Uzay bilimlerinden tıp cerrahisine küçük ve hassas alet üretimi mikromekanik sanayi içinde gelişti.

Bu da, Saatçilik Okulu’nun tam da alanıydı.

2013 Aralık’ta yapılan ve kısa adı TÜSAD olan merkezi İstanbul’daki Tüm Saatçi İşadamları Derneği genel kurulunda başkanlığı Bursa’dan Pırlant Saatçilik Sahibi Hayrettin Akpınar seçildi.

Hayrettin Akpınar

Yönetim kurulu da ilk toplantısında ilk iş olarak Saatçilik Okulu kararı aldı.

Sonrasında…

TÜSAD Başkanı Hayrettin Akpınar’ın kolları sıvayıp Bursa’da başlattığı girişimlerin ilk sonuçlarını 6 Mart 2016 günü “Uzay teknolojisine ilk adım: Dünya saat devleri geliyor” başlığıyla duyurduk.

Yazıda…

Özel saatlerin bakım ya da onarım için İsviçre’ye gönderilmelerinin yüksek maliyeti nedeniyle “ünlü saat firmalarının, Batı OSB’de yüksek teknolojiyle kuracakları fabrikalarda dünyanın doğusu için bir çeşit servis merkezi oluşturacaklarını” ve yer için de TEKNOSAB’la görüşüldüğünü duyurduk.

Fabrikalarda çalışacak özel ustalar da Saatçilik Okulu’nda yetiştirilecekti.

Sonrasında…

Atılan pek çok adımın ardından gelişmeyi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından duyurdu, biz de 8 Aralık 2018 günü yer verdik.

“İleri teknolojinin temelini oluşturan mikromekanik alanında da istihdam garantili mesleki eğitime başlıyoruz. İlk pilot uygulamamız 150 yıllık Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lise’mizde olacak.”

Son durumu…

TÜSAD Başkanı Akpınar’dan dinlerken biz de heyecanlandık:

“Tophane Endüstri Meslek Lisesi bahçesindeki ek bina Sayın Bakan’ın direktifiyle tahsis edildi. Boş olan 5 derslikli binada Mikromekanik ve Saat Teknolojileri Bölümü açıldı.”

Şunu vurguladı:

“Milli Eğitim LGS’ye bizim bölümü ekledi. Mekanik Bölümü’nden 25 öğrenci Türkiye’nin ilk mikromekanik ve saatçilik eğitimini alacak.”

Mutluluğu şu:

“Uzay bilimlerinin kapısını 4 yıllık bu okul açacak, mikromekanik teknolojileri bu okul geliştirecek. Türkiye’ye hayırlı olsun.”

Uzun ince bir yol aşıldı

2013’deki TÜSAD kongresi sonrası alınan karar gereği Hayrettin Akpınar kolları Saatçilik Okulu için sıvadı.

İlk görüşmeleri…

BTSO Başkanı İbrahim Burkay’la yaptı, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’in büyük ilgisiyle karşılaştı.

Ardından…

AK Parti Bursa milletvekilleri Müfit Aydın ve Osman Mesten konuyu Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’e götürdüler. O da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a aktarınca Bakan yerinde inceleme için Bursa’ya geldi.

Akpınar destek olan herkese teşekkür etti.

Rolex’in kurucusunun vakfının yaptırdığı binada Saatçilik Okulu

Aslında… Türkiye’nin ilk Mikromekanik ve Saat Teknolojileri Bölümü için bizzat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından tahsis edilen binanın öyküsü çok özel.

Bina…

150 yıllık Tophane Endüstri Meslek Lisesi kampusundaki en küçük bina. Ana binanın arkasında, Onkoloji Hastanesi’nin karşısındaki tek katlı sarı bina 5 derslikten oluşuyor.

Fakat…

Duyan herkese “Tesadüfün bu kadarı olmaz” dedirten bir özelliği var.

Çünkü…

Binayı yıllar önce Hans Wilsdorf Vakfı yaptırıp hibe etmiş. Vakfın kurucusu ise, dünyaca ünlü Rolex saatlerinin kurucu sahibi Hans Wilsdorf’tan başkası değil.

Üstelik…

1881 doğumlu olan Wilsdorf, 1905’te kurduğu Rolex’in hisselerini 1945 yılında bu vakfa devretmiş.

İşte…

Dünya saat devinin vakfı tarafından yapılan 5 derslikli tek katlı bina, şimdi Türkiye’nin ilk Mikromekanik ve Saatçilik Okulu olarak saat ustaları yetiştirecek.

Öğrenciler de iş garantili okuldan mezun olacaklar.

Kaynak: Bu okul uzay bilimlerinin eşiği olacak: Saatçilik Okulu açıldı – Ahmet Emin Yılmaz

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar