BTÜ’den Uzaktan Eğitim Atağı

BTÜ’den Uzaktan Eğitim Atağı

Bursa Teknik Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, zamandan ve mekândan tamamen bağımsız bir şekilde öğrenci ve öğretim elemanlarını dijital bir ortamda buluşturuyor. Bilgisayar teknolojileriyle sanal ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak derslerin işlendiği, BTÜ öğrencilerinin istediği zaman bunları tekrar izleyebileceği ve görüntüleyebileceği, günümüz şartlarında eğitim ve öğretimin hızla bilgisayar ortamında geçtiği akılcı, çağdaş, yenilikçi bir eğitim sistemi kuran Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 848 öğrenciye uzaktan eğitim veriyor. 14 Ekim 2019 tarihinde kurulmuş olan Merkez, ortak zorunlu 5ı derslerinden olan İngilizce I ve II (ENG 101-102) derslerini uzaktan eğitim sistemi ile öğrencilerine ulaştırmakta. Ayrıca uzaktan eğitim alan 848 öğrencinin yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışına lisansüstü eğitim almak üzere gönderilmesi planlanan ve BTÜ’den yabancı dil eğitimi alan bursiyerlere merkez tarafından bazı dersler de uzaktan eğitim yoluyla sunulabilmekte. Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin sağladığı uzaktan eğitim sisteminde sanal sınıf ortamında gerçekleştirilen derslerle akademisyen ve öğrenciler internet bağlantısı sağlanan her ortamdan sisteme bağlanarak sınıf ortamında derslere katılabilmekte.

Dersler Merkezde Hazırlanıyor

Ders içeriklerinde kullanılan tüm videolar, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinde hazırlanmakta olup, bunun dışında kurgusu, yayınlanması ve öğrenciye ulaştırılması gibi aşamalar da merkezde gerçekleştiriliyor. BTÜ’nün dijital ders içeriklerini ve canlı derslerini kendi sunucularında saklamakta olan merkez ayrıca dijital öğrenme ana portalı olarak http://ekampus.btu.edu.tr adresini kullanılırken, öğrenme ortamı olarak da http://moodle.btu.edu.tr adresini öğrencilerin hizmetine sunmuş durumda.  Kısa bir süre içerisinde; diğer Ortak Zorunlu 5ı derslerinden olan Türk Dili (TUD 101-102), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (AİT 101-102) ve İş Sağlığı ve Güvenliği (ISG 201-202) gibi dersleri ve bölümlerin talepleri doğrultusunda bazı dersleri, dijital ortamda BTÜ öğrencilerinin hizmetine sunma hedefinde olan merkez, Kasım 2019 tarihi itibari ile Yıldırım Yerleşkesi Eğitim Binası’nda oldukça donanımlı bir stüdyoda çeşitli eğitimsel yöntemler ve teknikler aracılığı ile zaman ve mekân ile bağlantılı sınırlamaları kaldırarak, eğitim faaliyetlerinin yürütülmesini sağlamakta. Özellikle bilgisayar teknolojisinin önderliğinde sunulan bu yöntem ile BTÜ öğrencileri, kendilerine uygun zamanlarda; istenilen sıklıkta ve mekândan bağımsız bir şekilde, sunulan dersleri takip edebilecek.

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar