BTÜ’den URAP Açıklaması ve Başarı Hatırlatması

BTÜ’den URAP Açıklaması ve Başarı Hatırlatması

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörlüğü son günlerde medyada yer bulan URAP tartışmalarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yerildi:

“URAP; kar amacı gütmeyen, Türkiye ve dünya üniversite sıralamalarını yapmayı toplumsal hizmet olarak gören bir kurumdur. URAP’ın amacı yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metotlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktır.

URAP, üniversite sıralamalarını yaparken birçok kriteri (makale, atıf, bilimsel doküman, doktora ve öğretim üyesi/öğrenci göstergeleri vs.) ele almaktadır. Genel sıralama yapılırken üniversitelerin eşit şartlarda değerlendirilmediği unutulmamalıdır. Örneğin yeni kurulan bir üniversitede doktora programları sayısı az olurken mezun öğrencisi olmayacaktır. Bu sebeplerden dolayı URAP, genel sıralama ile birlikte eşit şartlardaki üniversiteleri ele alan farklı sıralamalar da yapmaktadır.

URAP tarafından yayınlanan 2019-2020 listelerine bakıldığında Bursa Teknik Üniversitesi;

  • 2000 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler Genel Sıralamasında 95 üniversite içerisinde 12. Sırada
  • Tıp Fakültesi Olmayan Üniversiteler Genel Sıralamasında 87 üniversite arasında 14. Sırada
  • 6.000’den Az Öğrencisi Olan Üniversiteler Genel Sıralamasında 54 üniversite arasında 6. Sırada
  • Devlet Üniversiteleri Genel Sıralamasında 109 üniversite arasında 48. Sırada yer almaktadır.

Bu veriler ışığında, üniversitelerin sıralamaları ile ilgili haberler hazırlanırken gerçek verilere bakılarak bilimsel değerlendirmeler yapılmalıdır. Üniversitelere itibar düşürücü haberler yapmaktan sakınılmalıdır.

Bununla birlikte TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı Türkiye Birinciliğimiz ile TEKNOFEST kapsamında farklı kategorilerde birincilik de dâhil olmak üzere birçok derece alan Üniversitemizin bu haberlerinin basında yeterince yer almadığını üzülerek görmekteyiz. Üniversitemiz, yükseköğretim ve akademisyenlerimizin uzmanlık alanları ile ilgili haber çalışmalarınızda ihtiyaç duyduğunuz her an sağlam ve detaylı bilgi paylaşmaktan memnuniyet duyacağımızı bildirir, sizleri uygun zamanlarda misafir etmekten onur duyarız.”

 

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Arif Karademir BTÜ

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar