Tayfun ÇAVUŞOĞLU
Tayfun  ÇAVUŞOĞLU
Gıyasettin Bingöl: “Özel okullar iflas tehlikesiyle karşı karşıya”
  • 12 Mayıs 2020 Salı
  • +
  • -
  • Tayfun ÇAVUŞOĞLU /

Covid-19 salgını ülkemizdeki birçok sektörü olumsuz etkilediği gibi, özellikle eğitimdeki tablo son dönemin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Peki özel okulların durumu nedir? Bu konudaki değerlendirmeleri işin uzmanından aldık…

Gıyasettin Bingöl bir eğitim yatırımcısı olarak özel okul sahibi olmakla birlikte, aynı zamanda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Komisyonu Başkanı ünvanını da taşıyor. Dolayısıyla Konsey Başkanı olarak söylediklerini sektörel, Sınav Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla söylediklerini de kurumsal değerlendirmeler olarak ele almakta yarar var.

Önce sektörel değerlendirmesine yer verelim. Çünkü, söyledikleri eğitim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin geleceği açısından çok karamsar bir tabloyu ortaya seriyor.

“OKULLAR MÜCBİR SEBEPTEN KAPANMADI, BU YÜZDEN DE DESTEK ALINAMADI”

Özel okulların kapanmasının “mücbir sebep ilanı nedeniyle olmadığının” altını çizen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Eğitim Konseyi Başkanı Gıyasettin Bingöl, bu nedenle de kısa çalışma ödeneği dışında hiçbir destek alınmadığının altını çizdi. Okullarda yüz yüze olmasa da eğitimin devam ettiğini, öğretmen ve personel maaşlarının da ödendiğini kaydeden Bingöl, şunları söyledi:

“Eğitim kurumlarının kapanması mücbir sebep olarak ilan edilmedi. Bu nedenle, kamuoyunda iddia edildiği gibi destekler almış değil okullar. Bir diğer konu da şu, telafi eğitimleri yapılacak, fazladan alınmış ödemeler varsa velilerle okular arasında bu konularda mahsuplaşmalar olacak. Fakat kamuoyunun şunu bilmesi lazım. Özel okulların yüzde 90’ı şu anda iflasla karşı karşıya. Mücbir sebepe girmeyen iki sektörden biri özel okullar, diğeri de özel hastaneler. Fakat öyle şeyler konuşuluyor ki, zannedersiniz özel okullar parayı bulmuş ama bizim haberimiz yok. Sektördeki herkes, özkaynaklarından harcayarak veya krediyle ayakta kalmaya çalışıyor. Ve eğer haziranda okullar açılmazsa, okulların yüzde 90’ını batmış olarak göreceksiniz. Bunu kesinlikle unutmamak lazım.”

Konu özel okullar olunca, akla gelen birçok soru oluyor elbette. Bunların başında da önkayıtlar konusu var. Bilinir ki, özel okullar erken kayıt dönemini bir anlamda finans operasyonu olarak görürler ve hem taze para hem de gelecek yılın planlaması açısından işletme için çok önemlidir. Mayıs ayına geldik, kayıtlar nasıl gidiyor? Asıl sormak gereken konulardan biri bu ama…

Yaşanan Covid-19 pandemisi sürecinde, “kim nasıl ayakta kalacak?” sorusunun cevabı netleş(e)meden, bu soru anlamsız olacak. Dolayısıyla bu konuyu daha sonraki yazılara bırakıp, Bingöl’ün kendi işletmeleriyle ilgili kurumsal değerlendirmesine geçelim…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Madalyonun öteki yüzü: Online ders anlatan öğretmenler

“EĞİTİM KURUMLARIMIZDA KİMSENİN HAKKI KALMAZ”

Sınav Eğitim Kurumları olarak da gereken her türlü tedbiri aldıklarını, personel eksiltmediklerini, tüm öğretmenlerle yola devam ettiklerini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Gıyasettin Bingöl, video kaydıyla velilere seslenerek, “Bayramdan sonra çok büyük bayram bir bayramımız gelecek, çocuklarımıza kavuşacağız. Bize güvenin. Sınav Eğitim kurumlarında hiç kimsenin hakkı kalmayacak. Bunu geçici bir trafik kazası olarak değerlendirebiliriz, geçici bir ara verme olarak değerlendirebiliriz, usta kaptan fırtınalı havada belli olur. Bu işi en güzel şekilde yürüteceğimize emin olun!” dedi.

“EĞİTİM SEKTÖRÜ, BU İŞTEN EN ÇOK ETKİLENENLERİN BAŞINDA”

2 aydır okulların kapalı olduğunu, uzaktan eğitim vererek hizmete devam ettiklerini vurgulayan Bingöl, “Biz çok büyük bir kurumuz. Velilerimizi, öğrencilerimizi mağdur edecek değiliz. Telafi konusunda da çok ciddi hazırlıklarımız var. 8’nci ve 12’nci sınıfların sınavları var. Bayramdan sonra sosyal mesafeyi korumak koşuluyla bu öğrencilerimizle bire bir dersler yapacağız ve çocuklarımızı sınava hazırlayacağız. Eğer 1’nci dönemden sorumlu olursa çocuklar 1. dönemin tamamının tekrarını yapacağız” diye konuştu.

“CORONA VİRÜS SALGINI SÜRECİNDE 3 AYRI VELİ TİPİ OLUŞTU”

Gıyasettin Bingöl

Corona virüs salgını ve okulların kapalı kaldığı süreçte 3 tip veli oluştuğunu kaydeden Bingöl, “Birinci gruptaki velilerimiz, hiçbirşey olmamış gibi ödemelerine devam ediyorlar. Zaten eğitim sürüyor, sınıf geçme olacak, karne olacak, yüz yüze gibi olmasa da uzaktan eğitim devam ediyor. İkinci bir veli grubumuz var, acaba kısmi mi ödesek diyorlar, servis var, yemek parası var, onu nasıl yaparız diyorlar. Üçüncü veli grubumuz ise sessiz bekliyorlar. Ama çoğunlukla Sınav Eğitim Kurumlarının velileri ödemelerini aksatmadan yapıyor” dedi.

Sınav Eğitim Kurumları’nın hiç kimseyi mağdur etmeyeceğinin altını çizen Bingöl, sözlerini şöyle tamamladı:

“Okul çalışma günleri 180 gündür. Servis ve yemek parası hesabı mutlaka yapılacak, ya önümüzdeki sene mahsup edilecek, ya yazın telafi edilecek, yaz okulları açılacak, anaokulu ve ilkokullarda yaz okullarına gelmek isteyenler olacak ya da mahsup edilecek. Kesinlikle rahat olun, huzurlu olun. Bizim onlara güvendiğimiz gibi velilerimiz de bize güvensin. Bu işin maddi tarafını da mutlaka bir biçimde çözeceğiz. Kimse mağdur olmayacak… Bunu bir yol kazası olarak kabul etmek gerek. Eğer daha büyük arıza olursa, ona göre de hazırlıklarımız var.”

Avatar

Tayfun ÇAVUŞOĞLU

Gazeteci / Yazar - Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Bölümü (1985) mezunu. 1983'ten itibaren yerel yayın organlarında muhabir, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi eski (1997-2001) başkanı. Bursa Ansiklopedisi'ne (Yılmaz Akkılıç, 2002, Burdef Yayınları) madde yazarlığı yaptı. E-Kitap Yayıncılık tarafından (Şubat 2018) epub formatında yayınlanan “Nutuk“ için editör olarak Atatürk ve Kurtuluş Savaşı kronolojisini hazırladı. Aynı zamanda Belgeseltarih.com kurucu ortağı ve yazarıdır. Yayınlanmış Kitapları: 1)“Çanakkale 1915 – İftiralar, Yalanlar, Polemikler“, 2014, Kastaş Yayınevi-İstanbul 2)"1915 - Çanakkale Savaşında Trakya", 2018, Haber Ajansı yayınları-İstanbul E-Posta:[email protected]

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
Türkiye Birinciliği tesadüf değil! BTÜ’den paydaşlara ziyaret

Türkiye Birinciliği tesadüf değil! BTÜ’den paydaşlara ziyaret

9 Ağustos 2020, Türkiye Birinciliği tesadüf değil! BTÜ’den paydaşlara ziyaret için yorumlar kapalı
Örnek uygulama Konya’dan: “Sabah diploma, öğleden sonra iş”

Örnek uygulama Konya’dan: “Sabah diploma, öğleden sonra iş”

9 Ağustos 2020, Örnek uygulama Konya’dan: “Sabah diploma, öğleden sonra iş” için yorumlar kapalı
Acar, okullardaki TYP – İşkur ve ödenek sorununa dikkat çekti

Acar, okullardaki TYP – İşkur ve ödenek sorununa dikkat çekti

9 Ağustos 2020, Acar, okullardaki TYP – İşkur ve ödenek sorununa dikkat çekti için yorumlar kapalı
2020 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklanıyor

2020 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklanıyor

9 Ağustos 2020, 2020 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklanıyor için yorumlar kapalı
İlkokul Öğrencilerine 2 Yeni Çalışma Seti

İlkokul Öğrencilerine 2 Yeni Çalışma Seti

9 Ağustos 2020, İlkokul Öğrencilerine 2 Yeni Çalışma Seti için yorumlar kapalı
Deniz Ticaret Odaları ile Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü

Deniz Ticaret Odaları ile Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü

9 Ağustos 2020, Deniz Ticaret Odaları ile Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü için yorumlar kapalı
Isparta eğitiminde büyük başarı! Dünya üçüncüsü oldu

Isparta eğitiminde büyük başarı! Dünya üçüncüsü oldu

8 Ağustos 2020, Isparta eğitiminde büyük başarı! Dünya üçüncüsü oldu için yorumlar kapalı
‘Edahocaileegitim’ 500 bin izlemeye ulaştı

‘Edahocaileegitim’ 500 bin izlemeye ulaştı

8 Ağustos 2020, ‘Edahocaileegitim’ 500 bin izlemeye ulaştı için yorumlar kapalı
Prof. Eda Erdoğan’dan Gençlere Tercih Danışmanlığı

Prof. Eda Erdoğan’dan Gençlere Tercih Danışmanlığı

8 Ağustos 2020, Prof. Eda Erdoğan’dan Gençlere Tercih Danışmanlığı için yorumlar kapalı
Eğitim-Sen: Öğretmenler Acil Özür Bekliyor

Eğitim-Sen: Öğretmenler Acil Özür Bekliyor

7 Ağustos 2020, Eğitim-Sen: Öğretmenler Acil Özür Bekliyor için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar