Tayfun ÇAVUŞOĞLU
Tayfun  ÇAVUŞOĞLU
Belediyelerin TEOG-LGS-YKS kurslarının miadı dolmadı mı?
  • 18 Ağustos 2018 Cumartesi
  • +
  • -
  • Tayfun ÇAVUŞOĞLU /

Belediyelerin kamu yararı olan konularda piyasa şartlarına denge sağlamak üzere işletmecilik yapması ya da mal-hizmet üretmesine bir itirazım yok… Örneğin temel gıda maddesi olan ekmek üretimi bu alanlardan biri… Şehiriçi taşımacılığı ya da Bursa’da örneği görüldüğü üzere Bursa-İstanbul denizyolu yolcu taşımacılığı da öyle…

Peki! Soru şu:
Belediyelerin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tekelindeki eğitim alanında faaliyette bulunmasında bir kamu yararı var mı?

Bu soruya ilk bakışta “Evet, tabii ki kamu yararı var” cevabını vermek mümkün…

Bu cevap ilk anda doğru yaklaşım gibi gelebilir, ama (artık) doğru cevap değil…

Belediyelerin zaten “ücretsiz” olarak devlet tarafından verilen bir hizmeti ayrıca yeniden üstlenip, aynı hizmet için mükerrer harcama yapması doğru olamaz. Böyle bir durum sadece ve sadece “bütçenin doğru yönetilmediğine” örnek oluşturabilir.

Konuyu biraz özelleştirip, demek istediğimizi tam olarak aktaralım… Yasa maddelerine girip detaya boğmaya gerek yok… Kısaca şöyle diyelim:

Dershanelerin kapatılma sürecinde yasal düzenleme yapıldı ve belediyelere de örgün eğitim kursları düzenleme yetkisi verildi. Yani belediyeler Milli Eğitim il-ilçe müdürlükleriyle eşgüdüm halinde olmak koşuluyla, liselere giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilere, sınava hazırlık kursu verebileceklerdi. Nitekim birçok belediye bu konuda inisiyatif aldı ve ücretsiz kurslar açtı.

Aradan geçen süre zarfında Milli Eğitim Bakanlığı boş durmadı… Artık her okulda öğrencilere “ücretsiz” kurslar düzenleniyor. Öğrenciler, eksik kaldıklarını düşündükleri derslere ücretsiz takviye kursu alabiliyorlar. MEB’in bir başka hamlesi daha var. Kısa adı EBA olan Eğitim Bilişim Ağı inanılmaz güçlü bir portal. Öğrenciler internetten “ücretsiz” ulaşabiliyor. Tüm dersler konunun uzmanı öğretmenler tarafından ünite ünite anlatılıyor. Ortaokul öğrencilerine devletin sağladığı okul takviye kursları da, EBA da ücretsiz. Ayrıca hiçbir özel öğretim kursunun, kişisel gelişim kursunun ortaokul öğrencilerine ders verme yetkisi-hakkı yok. Ortaokul öğrencisini kapısından içeri sokan kurumlara “kapatma” dahil, birçok cezai yaptırım var. Üzerine bir de bu sene TEOG kaldırıldı ve adrese dayalı liselere yerleştirme sistemi getirildi ki, ortaokul öğrencilerine tüm hizmetler zaten kamu hizmeti çerçevesinde ve ücretsiz verildiği için zorunlu olmayan sınava gireceklere bile adil bir yarış ortamı sağlandığı söylenebilir.

Ortada bu tablo varken, belediyelerin hala ortaokul öğrencilerine dönük kurslara devam etmesinin mantığı nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı zaten ücretsiz kurs veriyor. Ücretsiz EBA portalı da varken… Özel sektöre (yani özel öğretim kursları, kişisel gelişim kursları ve diğerlerinin tümüne) ortaokul öğrencilerine yönelik TEOG-LGS vb sınavlar için örgün eğitim derslerini vermek zinhar yasakken… Belediyelerin o alanda ne işi var?
Hatta isim vererek soralım… BUSMEK’in bu alanda ne işi var? Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz mükerrer hizmet için harcayacak (daha doğrusu sokağa atacak) fazladan parası mı var? Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’ın bu soruların cevabını BUSMEK’teki ilgili birim amirlerinden mutlaka istemesi gerekir. Bu soru tüm il ve ilçelerdeki benzer belediye kursları için de geçerli ayrıca…

Ve fazladan şöyle bir detay da var…
Kamu okullarındaki kursları MEB mensubu öğretmenler veriyor. Yani diploma, donanım gibi konularda tartışılacak bir yönü yok. Ayrıca daha vahim bir durum: MEB’in belediye kurslarını denetleyecek müfettişi yok iyi mi? Şikayet olursa belki inceleme-soruşturma açılabilir ama şikayet yoksa, bu kursları denetleme yetkisine sahip bir yerel birimi de yok. Çünkü Bakanlık merkez teftiş kadrosu sadece yeni oluşturulmuş 500 kişiden ibaret… İllerdeki maarif müfettişlerinin denetim yetkisi ellerinden alınalı yıllar oldu. Eskiden 5.000 müfettişle bile yetersiz kalınan okul denetimleri bu 500 müfettişle iki yıldır zaten yapılamıyor bile. Bu ortamda MEB belediye kurslarından herhangi birini ne zaman denetleyecek, nasıl denetleyecek? Hiç denetlemiş mi?

Sayın Bakan Ziya Selçuk‘un hem belediyelerin örgün eğitim kursları hem de teftişle ilgili sıkıntılı duruma müdahale edeceğini düşünüyorum.

YKS KURSLARI KONUSU DA AYNI ÇERÇEVEDE

Lise öğrencilerinin üniversiteye giriş kurslarına hazırlıkları konusunda da yukarıda tablo aynen geçerli. MEB’in yukarıda sözünü ettiğimiz ücretsiz hizmetleri lise öğrencileri için de geçerli. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK)’in burada ne işi var? Zaten konuyla ilgili Bakanlığın ücretsiz hizmeti varken, BUSMEK’in de ücretsiz kurslarla ve mükerrer olarak bu alana girip misliyle masraf yapması, kamu yararına hizmeti mi gösterir, gereksiz bir savurganlığı mı? Kamu yararı BUSMEK’in mükerrer ücretsiz kurslarında mıdır? Yoksa bu kurslar ortadan kaldırılarak, oradan elde edilecek tasarrufun Belediye’nin diğer hizmetlerinin ikmalinde kullanılmasında mı?

Avatar

Tayfun ÇAVUŞOĞLU

Gazeteci / Yazar - Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Bölümü (1985) mezunu. 1983'ten itibaren yerel yayın organlarında muhabir, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi eski (1997-2001) başkanı. Bursa Ansiklopedisi'ne (Yılmaz Akkılıç, 2002, Burdef Yayınları) madde yazarlığı yaptı. E-Kitap Yayıncılık tarafından (Şubat 2018) epub formatında yayınlanan “Nutuk“ için editör olarak Atatürk ve Kurtuluş Savaşı kronolojisini hazırladı. Aynı zamanda Belgeseltarih.com kurucu ortağı ve yazarıdır. Yayınlanmış Kitapları: 1)“Çanakkale 1915 – İftiralar, Yalanlar, Polemikler“, 2014, Kastaş Yayınevi-İstanbul 2)"1915 - Çanakkale Savaşında Trakya", 2018, Haber Ajansı yayınları-İstanbul E-Posta:[email protected]

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

8 Kasım 2020, Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli için yorumlar kapalı
Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

7 Kasım 2020, Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık için yorumlar kapalı
BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

6 Kasım 2020, BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada için yorumlar kapalı
MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

5 Kasım 2020, MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak için yorumlar kapalı
MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

5 Kasım 2020, MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi için yorumlar kapalı
BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

5 Kasım 2020, BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti için yorumlar kapalı
Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

5 Kasım 2020, Mutlu çocuk mutlu birey oluyor için yorumlar kapalı
BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

5 Kasım 2020, BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi için yorumlar kapalı
‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

5 Kasım 2020, ‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’ için yorumlar kapalı
Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

31 Ekim 2020, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar