Basında çıkınca… Kaçak Suriyeli okulunda inceleme başladı

Basında çıkınca… Kaçak Suriyeli okulunda inceleme başladı

Bursa Kayhan Mahallesi’nde bulunan Suriyeli Göçmenler Derneği’nde faaliyet gösteren kaçak okula, Vali Yakup Canbolat’ın talimatıyla inceleme başlatıldı.

ŞİKAYETLER GÖRMEZDEN GELİNMİŞTİ
Vatandaşlar tarafından şikayet edilmesine, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bir hafta önceki oturumunda da dile getirilmiş olmasına rağmen Bursa Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün müdahale etmediği ve faaliyetine devam eden kaçak okul, konunun Olay Gazetesi’nin dünkü manşetinde yer alması üzerine Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekiplerince incelemeye alındı.

İZİNSİZ EĞİTİM…
Yaklaşık bir yıl önce faaliyete başlayan ancak bir aydır resmiyet kazanan Suriyeli Göçmenler Derneği’nin ‘yardımlaşma’ adı altında izinsiz eğitim faaliyeti yürüttüğünü, Olay gazetesinden Derya Demir Pınar kamuoyuna duyurmuştu. Haberde ‘Merdiven altı’ olarak tabir edilen kaçak sınıflara her sabah saat 08.00’de yaklaşık 100 öğrenci okul servisleri aracılığıyla getirildiği ve içeride Suriyeli öğretmenler tarafından çocuklara Arapça dersler anlatıldığı aktarılıyordu… Üstelik imza kampanyası başlatan mahallelinin şikayet ve ihbarlarına rağmen hiçbir işlem de yapılmamıştı.

Kız-erkek karma eğitim istemeyen ya da çocuklarının Türkçe eksiği bulunan ailelerin, öğrencileri hiçbir yasal dayanağı olmayan bu okula gönderdikleri öğrenildi. Özel okul, kurs gibi kamu hizmeti dışındaki eğitim-öğretim hizmetlerini düzenleyen 5580 sayılı kanun, özel okulların açılışını ve işletilmesini kurallara bağlıyor. 5580 sayılı kanuna göre gerekli izinleri almaksızın bu faaliyeti yürütenlere para cezası uygulandığı gibi, kaçak kurum da kapatılıyor. Kaçak kurumlar hakkındaki inceleme, Valilik koordinasyonunda Milli Eğitim, Maliye, Belediye başta olmak üzere kamu kurumlarından oluşturulan bir komisyon tarafından yapılıyor.

Konuyla İlgili Haber 
BURSA’DA KAÇAK OKUL ŞOKU! MEB SESSİZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İdari İzinde Hangi Ek Ders Ücretleri Ödenir?

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar