Tayfun ÇAVUŞOĞLU
Tayfun  ÇAVUŞOĞLU
Bakanlık koltuğu Prof. Dr. Ziya Selçuk için iğneli fıçı mı?
  • 12 Temmuz 2018 Perşembe
  • +
  • -
  • Tayfun ÇAVUŞOĞLU /

“Diyelim ki siz Milli Eğitim Bakanısınız” diye başlayan soruya verdiği “Allah korusun!” cevabı günlerdir sosyal medya başta olmak üzere her mecrada karşımıza çıkıyor. Tabii bu cevabı veren kişinin, aradan 3-4 yıl geçtikten sonra gerçekten de Milli Eğitim Bakanı olmasındaki müthiş ironinin yanı sıra hemen her kesimden neredeyse tam destek almasının da konunun bu denli medyatik olmasına katkı sağladığı önemli bir gerçek…

Bakan Selçuk’a duyulan güven tam, açılan kredi sonsuz ve konu da böylesine medyatik olunca, elbette haberlerde magazin yönü ön plana çıktı ama bir de o röportajın tümüne bakmak gerekiyordu… Röportajın tümünü okuyunca, liselere adrese dayalı yerleştirme sistemini de Ziya Selçuk’un önermiş olduğunu görüyoruz. (Bu konuda Eğitim Radyosu’ndaki haberimizi okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz)

Adrese dayalı yerleştirme bir bakıma eskiye dönüş demek… Çünkü 1990’ların başında Anadolu liseleri açılana kadarki süreçte uygulanan model zaten bu idi. Anadolu liseleri çok güçlü bir eğitim modeliyle ön plana çıkınca, sınavlar da inanılmaz ilgi gördü. Bugünlere gelene dek arada sürekli yaşanan sınav sistemi değişikliklerini saymaya gerek yok. Bütün liselerin tabelası kademeli olarak “Anadolu Lisesi”ne dönüştürüldü. Diğer okulların eğitim kalitesini Anadolu liseleri düzeyine çıkarmak yerine, o güçlü Anadolu liselerinin öğretmen kadroları dağıtıldı, bütün Anadolu liseleri mahalle lisesi düzeyine indi… Eğitim sisteminde imam hatip okullarının güçlendirilmesi adına yapılan değişiklikleri saymıyoruz bile…YENİ BAKAN’I BEKLEYEN SORUNLAR YUMAĞI
Milli Eğitim’in en önemli sorunlarının başında kuşkusuz öğretmen açığı var. Aslında zincirleme bir sorun. Bir yandan atama bekleyen yüzbinlerce öğretmen, bir yanda en az 100 bin öğretmen ihtiyacı, bir yanda sözleşmeli-ücretli öğretmen garabeti var. Devlet öğretmenine köle muamelesi yapar mı? Hiçbir sosyal hak tanımadan, ayda 300-400 liraya personel çalıştırır mı? Bence çözüm bekleyen 1 numaralı sorun budur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Özel Öğretim Kurum ve Kurslarında Tatile İlişkin Detaylar

Milli Eğitim’in vakıf-dernek adı altında faaliyet gösteren cemaat-tarikat gibi dini örgütlere olan mesafesinin ayarlanması bir başka önemli konu. Din eğitimi başka konu, tüm eğitimin dinselleştirilmesi ve bunun ne idüğü belirsiz cemat ve tarikatlar aracılığıyla yapılması başka konu. Milli Eğitim’e çökmüş bu yapıların sistem dışına çıkarılması, işbirliği protokollerinin derhal ve tek taraflı iptali, bence çözüm bekleyen 2 numaralı sorun…

Başka bir garabet özel öğretim kursları konusunda yaşanıyor. Dershanelerin kapatılmasının ardından yapılan yasal düzenlemelerle özel öğretim kurslarının sadece tek ders verebileceği öngörülmüştü. “Sadece tek ders veren” özel öğretim kursunu elinizde mercekle arasanız, bulmanız zor. Yasa delik deşik… Milli Eğitim bürokrasisi yasaların delik deşik edilmesine adeta göz yumuyor. Denetim hak getire. Teog dershaneleri tümden yasak. Yani liselere giriş sınavına hazırlık amacıyla hiçbir ortaokul öğrencisinin özel kurs kapısından içeri adım atabilmesi yasal olarak mümkün değil. Kağıt üzerinde böyle ama uygulama tam tersi… Kişisel gelişim kursu sayılarına bir bakın… Bunlar sadece sportif-kültürel, hobi kursları ise… Teog dershanesi olarak çalışmıyor, satranç-ebru sanatı, drama, bale kursu veriyorlar ise… Yaşasın! Ülkemiz sanatçı-sporcu kaynıyor diye övünüyor olurduk… Milli Eğitim’in özel öğretim kurumlarıyla (okullar değil, kurslar) ilişkisi yeniden düzenlenmelidir ki bana göre çözüm bekleyen 3 numaralı ana sorun da budur.

Üstelik bu özel öğretim kursları konusunun aciliyeti de var. Çünkü 2018 LGS’deki soruların zorluğu nedeniyle, 2019 sınavına hazırlık yapan öğrenci ve veliler özel kurs-kişisel gelişim kursu kapılarına yığılmış durumdalar… 7-8’nci sınıf velileri, liselere sınavla giriş için dershane arıyorlar… Çaldıkları kapıların neredeyse yarısından “artık 7-8’lere ders veremeyeceğiz” cevabı alıyorlar. Ama diğer yarısı yasalara aykırı da olsa ders vereceğini söylüyor, kayıt yapıyor, senetleri topluyor. Oysa bu kurumlar 7-8’lere ders verirken yakalandıklarında kurs kapatılacak, öğrenci-veli mağduriyeti inanılmaz boyutlara ulaşacak. Bakanlık bu konuda ne yapacağına acilen karar vermek durumundadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  MEB, EBA ders programını açıkladı

Sorunlar bu kadar olsaydı keşke!

Milli Eğitim’in bütçe sorunları var, eğitim yöntem sorunları var, meslek liselerinin gerçekten de memleket meselesi olup olmaması sorunu var. Altyapı sorunları var. Okullara hizmetli bile veremeyen, hijyen için tuvalet temizliği maddesi veremeyen, bu işler için okul aile birliklerini delege eden bir sistemden söz ediyoruz. İl Milli Eğitim müdürlükleri, veliler kayıtta bağış yapmaya zorlanamaz genelgeleri yayınlıyor ama “Tuvalet temizlik maddesini kim alacak, Bakanlık vermiyor, okullardaki güvenlik-temizlik hizmetindeki görevlilerin maaşları var, onu ne yapacağız” dayatmasıyla karşı karşıya kalan velinin eli-ayağı birbirine dolaşıyor. Tavşana kaç-tazıya tut modelinin önüne geçilmesi de gerek.

Daha eğitimin niteliği konusuna hiç gelemedik bile… “Ezberci eğitim”, “çağın dışında kalmış eğitim” tartışmalarına… PİSA’ya değinemedik..

Demem o ki! Milli Eğitim’in sorunları saymakla kolay bitmez…

Uygulamada göreceğiz. Bakanlık koltuğu Prof. Dr. Ziya Selçuk için iğneli fıçı mı? Yoksa müthiş bir başarı hikayesine mi tanıklık edeceğiz…

Avatar

Tayfun ÇAVUŞOĞLU

Gazeteci-Yazar, Uludağ Ün. Eğitim Fak. Alman Dili ve Edebiyatı (1985) mezunu. 1983'ten buyana çeşitli basın-yayın organlarında muhabir - yazı işleri müdürü - genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı. TC Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü (BYEGM) Sürekli Basın Kartı sahibi... Yayınlanmış Kitapları: (1)“Çanakkale 1915 – İftiralar, Yalanlar, Polemikler“, Şubat-2014, Kastaş Yayınevi; (2)"1915 - Çanakkale Savaşında Trakya", Eylül 2018, Haber Ajansı yayınları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Selçuk: Her şey yolunda giderse okullar 1 Haziran’da açılır

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber

23 Mayıs 2020, İşbaşı yaptırılmayan öğretmenler için müjdeli haber için yorumlar kapalı
2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

22 Mayıs 2020, 2020-2021 Öğretmen Kırtasiye Yardımı Ne Kadar? için yorumlar kapalı
Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek?

21 Mayıs 2020, Öğretmenlik Meslek Kanunu daha ne kadar bekleyecek? için yorumlar kapalı
Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz

21 Mayıs 2020, Eğitim-İş’in Anketi! Öğrencilerin yüzde 19.1’i internetsiz için yorumlar kapalı
Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın!

21 Mayıs 2020, Eğitim Sektöründe Yeni Mağdurlar Yaratılmasın! için yorumlar kapalı
Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı

19 Mayıs 2020, Kıraç ve Orkestra Şahinkaya’dan 19 Mayıs Marşı için yorumlar kapalı
‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın!

18 Mayıs 2020, ‘Gençlik’ Hedefimiz Lafta Kalmasın! için yorumlar kapalı
MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin

17 Mayıs 2020, MEB okul müdürlerine IBAN verdi: Maske ve dezenfektan bedelini ödeyin için yorumlar kapalı
Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor

Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor

16 Mayıs 2020, Okullar 1 Haziran’da dersbaşı için hazırlık yapıyor için yorumlar kapalı
Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten

15 Mayıs 2020, Açıköğretim Dönem Sonu Sınavları da İnternetten için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar