Bakan Ziya Selçuk’un Bursa gezisinin perde arkası

Bakan Ziya Selçuk’un Bursa gezisinin perde arkası

  • Tayfun ÇAVUŞOĞLU /

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Bursa programı, eğitim sendikası yöneticilerinin de güncel sorunları aktarmasına vesile oldu. Program arasında Bakan Selçuk ile görüşme imkanı bulan ve bir dizi sorunla ilgili bilgi aktarıp talepte bulunan Eğitim-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, Eğitim Radyosu’na görüşmeyle ilgili bilgi verdi.

Ayrıca sosyal medyadan da görüşmeye ilişkin izlenimlerini paylaşan Rona, 10 Kasım gösterisi nedeniyle hakkında soruşturma açılan öğretmenlerin kaygılarını ve yeniden yapılmak üzere yıkıldıktan sonra unutulan okulları gündeme getirdiğini belirtti.

SELÇUK: SORUŞTURMALAR KISA SÜREDE TAMAMLANACAK”

Rona, Atatürk ilkelerini sembolize eden 10 Kasım gösterisinin bir kısım medyada “Çocukları Atatürk’e secde ettirdiler” diye  lanse edilmesi üzerine hakkında soruşturma açılan öğretmenlerin kaygılarını Bakan Selçuk’a aktardığını vurgulayak şu bilgiyi paylaştı:

“10 Kasım da yapılan gösteri nedeniyle başlatılan soruşturmalar vardı. Müdürleri açığa aldılar, öğretmenlere de Bakanlık soruşturma açmıştı. Sayın Bakana o soruşturmaların bir an önce sonlandırılması gerektiğini aktardım. Çünkü öğretmenleri çok tedirgin ediyor. Bakan, öğretmen mutlu değilse eğitim başarısı olmaz diyor, onu hatırlattım, Siz de sürekli altını çiziyorsunuz, öğretmenin mutlu olmadığı yerde eğitim başarısı sağlanamaz diye. Soruşturma açılan okullarda öğretmenler çok tedirgin. Bu gösteriyi önceki yıllarda yapan öğretmenler de kendilerine soruşturma açılabileceği düşüncesiyle tedirgin. Bunu ortadan kaldırmak gerekiyor diye ifade ettim. Açıkçası, samimi bir şekilde, hiç merak etmeyin en kısa sürede tamamlanacak, rahat olsunlar dedi.”

Başkan Özkan Rona’nın dillendirmediği bir detayı ben aktarayım. Okullarda yıllardır yapılan bir gösteri bu ve haklarında soruşturma açılan öğretmenler de çeşitli sendikalara mensup. Fakat sendikaları yeteri kadar ilgilenmediğinden, konuyu Eğitim-İş takip ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklama da, bu anlamda büyük önem taşıyor elbette…

“YIKILAN OKULLAR YENİDEN YAPILACAK”

Özkan Rona – Ziya Selçuk

Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Özkan Rona, Bakan Selçuk’a Bursa’da depreme dayanıksızlık nedeniyle yıkılan ama yapılmayan okullar konusunu da ilettiğini belirterek, şunları söyledi:
“Bursada çok ciddi derslik ihtiyacımız var, sınıflar çok kalabalık fakat 2017 de yıkılan okul arazileri boş duruyor. Özellikle de Demirtaşpaşa Meslek Lisesi’nin koca arazisi boş duruyor, okul 3 ‘e bölündü, öğrenciler genel lise olarak inşa edilmiş okul binasında, sığınakları atölye olarak kullanmaya çalışıyorlar. Bunları anlattım.  Bakan Selçuk, bu konuyu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile daha bugün konuştuğunu ve okulların yapılacağını söyledi. Benim anladığım kadarıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi bu okulların yeniden yapılması işini üstlenmeyi kabul etmiş. Bu konuyu o sırada yanımızda bulunan Vali Bey de onayladı.”

MUSTAFA ÖZDAL’A GÖRE, “OKULLARI VATANDAŞ YAPACAK”

Öte yandan yıkılıp yenileri yapılamayan okul binalarıyla ilgili olarak Olay Gazetesi yazarı Mustafa Özdal da farklı bir bakış açısı ortaya koydu. İşte Özdal’ın Olay’daki yazısından bir bölüm:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bakan Selçuk'tan en çok sorulan 10 soruya yanıt

“…Selçuk’un tüm bu temasları sırasında Bursa eğitimi adına önemli bir gelişme yaşandı.

Selçuk, Valilik’te Vali Yakup CanbolatBursa Milletvekili Refik Özen, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Dülger, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve Yardımcısı Mustafa Sayılganla biraraya geldi. Görüşmede, yıllar önce depreme dayanıklı olmadığı için yıkılan ancak yerine yenisi inşa edilmeyen 4 okul gündeme geldi.

Bundan sonrasını konuyu Bakan Selçuk’a açan Refik Özen’den dinleyelim.

“Sayın Bakan’a, depreme dayanıklı olmadığı için yıkılan Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bisaş Ortaokulu, Yunuseli Hacı Naciye Kanalici Ortaokulu, Ergin Ağaç Ticaret Meslek Lisesi’nin ödenek bulunamadığı için yenilerinin yapılmadığı bilgisini verdim, destek istedim. Bakan Selçuk da, bir kısmı Dünya Bankası’nın ilgili fonlarından bulunacak kaynakla, bir kısmı da hayırseverlerin katkılarıyla bu okulları yapacaklarını söyledi. Konunun takipçisi olacağız. Bakan Selçuk’un da desteğiyle, yıkılan 4 okulun yerine yenileri inşa edilecek.”

Gelişme böyle.
Söz konusu okullar 2015’te yıkıldı. Yani aradan yaklaşık 4 yıl geçti. 4 yılda bu okulların inşaatına bile başlanamadı.
Bugün de yabancı kaynak arayışından ve hayırsever desteğinden söz ediliyor.
Umarız en kısa zamanda kaynak bulunur ve Bursa’nın en önemli eğitim kurumları yeniden inşa edilir.”

VALİLİK’TE ŞEREF DEFTERİNİ İMZALADI

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk bir dizi ziyaret yapmak üzere Bursa’ya geldi. Konuyla ilgili basın bülteninde Bakan Selçuk’un Bursa gezisine ilişkin şu bilgilere yer verildi.

…İlk ziyaretini Heykel’deki tarihi Valilik binasına yapan Selçuk, Valilik Şeref Defteri’ni imzalayarak yetkililerle toplantı yaptı.

Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerinden Ece Naz Sönmez ve Efe Nayman’ın çiçek sunumunun ardından Bakan Ziya Selçuk, öğrenci  Ece Naz Sönmez tarafından okunan Bayrak Şiirini dikkatle dinleyerek öğrencilere teşekkür etti ve günün anısına hediyelerini verdi. Basın mensuplarına Bursa ziyareti  ile ilgili kısa bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bursa’da bütün Türkiye’de olduğu gibi il değerlendirme çalışmaları yapacaklarını, eğitimle ilgili ihtiyaçlar gibi meseleleri ele alacaklarını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ek öğretmen atama branş ve kontenjan dağılımı

Bakan Selçuk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Münasebetiyle Merinos’ta düzenlenen 9. Geleneksel Sanata Engel Yok Sergisi; En Özel Öğrenciler, Eserler ve Etkinlik Programına katıldı. Törende Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ak Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, Bursa Protokolü, özel eğitim öğrencileri, aileleri ve öğretmenler yer aldı.

Törende konuşan Bursa Valisi Yakup Canbolat, özel bir günde özel bir program düzenlendiğini belirtti. Engelli vatandaşlara karşı yılın sadece bir günü değil her zaman farkındalık içerisinde olunması gerektiğini belirten Canbolat, “Engelsiz Bir Bursa” için her zaman göreve hazır olduklarını söyledi. Vali Canbolat, “Hepimiz şunun farkındayız ki, insanın gözünün görmemesi, kulağının duymaması bir eksiklik değil; asıl eksiklik vicdanlardaki eksikliktir. Sayın Bakanımıza ve programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sanata Engel Yok sergisinin açılışında konuşan Milli Eğitim Balanı Prof. Dr. Ziya Selçuk “Gençlerimizin yeteneklerinin ortaya çıkmasını önemsiyoruz ve onların kişisel, sosyal gelişimlerinin ileri gitmesi için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz” dedi.

Bakan Selçuk, “Saygı görme, değer verilme, özgüvenlerini artırma, toplumsal yaşama katılma gibi birçok hakkın engelli bireylerimiz için ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar anlama fırsatına sahibiz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz, nitelikli eğitim ortamları oluşturmaya çalışıyoruz. Özel eğitim okullarımızı, meslek odalarımızı, okullardaki çocuklarımızın materyallerini, hepsini daha fazla geliştirerek, daha fazla artırarak, katkı sağlamayı hedef haline getirdik. Bu bağlamda çocuklarımızın, gençlerimizin sahip oldukları yeteneklerin ortaya çıkmasını çok önemsiyoruz ve onların kişisel, sosyal gelişimlerinin ileri gitmesi için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Koronavirüse karşı tüm okullarda 'eş zamanlı hijyen' önlemi

‘SANATA ENGEL YOK, DEMEK İÇİN GELDİM’

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere ortam sağlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, “Açılacak sergiyle öğrencilerimiz, sanatın eğitimle eğitimin de sanatla kesiştiği noktada faaliyetler sergiliyor, renkli bir dünyayı bizimle paylaşıyor. Burada 200 eser sergileniyor. Öğrencilerimiz yeteneklerinin, becerilerinin ne kadar gelişmiş olduğunu ve potansiyellerinin ne kadar yüksek olduğunu görebilmemiz için bize imkan sağlıyor. Öğretmenlerimiz, sadece öğrencilerin bu yeteneklerini geliştirme konusunda destek olmuyorlar, göz bebeklerine bakarak, gülümseyerek, onları cesaretlendirmeye çalışıyor. Bu sebeple öğretmenlerimizin özel bir teşekkürü hak ettiğini düşünüyorum. Özellikle bu çocuklarımızın annelerine de çok teşekkür ediyorum; çünkü onların çabası, onların kucaklayışı, sıcaklığı olmasa bu çocuklarımız gelişemeyecek ve içlerindeki potansiyeli açığa çıkaramayacak. Annelerin cesareti ve desteğiyle öğretmenlerin beraberliğiyle bu çocukların gözlerindeki pırıltıyı hep beraber görme imkânımız artıyor. Bu çalışmalara katkısını esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle buraya gelmemin nedeni, ‘Sanata Engel Yok’ demeyi sizlerle birlikte haykırmak için” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Sanata Engel Yok” sergisinin açılışından sonra Bursalı hayırseverler, iş insanları ve STK’larla öğle yemeğinde buluştu. Yemek sonrası hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Selçuk ardından Şerife Bacı Özel Eğitim Anaokulunun açılışına katıldı.

Yoğun geçen Bursa programının sonlarına doğru Ziya Öğretmen, öğretmenlerle eğitim buluşmasında bir araya geldi. Selçuk, Bursa programını İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü İdarecilerinin katılımıyla gerçekleştirilen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı ile bitirdi.

Foto Galeri–>

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar