Sedat DEĞER
Sedat  DEĞER
Aynı ilçedeki farklı köylerde görev yapan öğretmen eşler, “Eş Özrü Ataması” isteyebilir mi?
  • 10 Nisan 2019 Çarşamba
  • +
  • -

Eğitimci Yazar ve “Öğretmen Hakları ve Hukuku 1” kitabının yazarı Sedat Değer kaleme aldığı yazısında eş özrü atamasında her ikisi de aynı ilçenin farklı köylerinde çalışan öğretmenlerin ilçe merkezine eş mazeretlerine bağlı olarak atamalarının yapılıp yapılamayacağım çalıştıkları ilin büyükşehir statüsünde olup olmadığı ayrımını yaparak açıkladı.

Eş Özrü atamalarında merak edilen konulardan biri de ikisi de aynı ilçenin farklı köylerinde çalışan evli öğretmenlerin ilçe merkezindeki okullara tayin olup olamayacağıdır. Bu durumu ayırt edebilmek için öncelikle öğretmenlerin çalıştığı ilin büyükşehir statüsünde olup olmadığına bakmak gerekir. Çünkü her ikisi de Büyükşehir statüsünde olan bir ildeki ilçenin köylerinde (mahalle olarak geçer) çalışan öğretmenler eş mazeret atamasına başvuramaz iken büyükşehir statüsünde olmayan bir ildeki ilçenin farklı köylerinde çalışan evli öğretmenler ise eş mazeretine başvurarak ilçe merkezindeki okulları da tercih ederek atanabiliyorlar. Şöyle ki:

İllerin Büyükşehir statüsünde olup olmaması mevzuata göre eş özrü ataması bakımından biraz daha farklı şekilde işlemektedir.

1)Her ikisi de Büyükşehir olmayan bir İlin aynı ilçenin farklı köylerinde çalışan öğretmenler eş mazeret atamasına başvurup ilçe merkezindeki okullara da tayin olabilirler

Büyükşehir statüsünde olmayan illerde yapılacak yer değişikliği işlemlerinde il merkezleri, ilçeler, beldeler ve köylerin her biri ayrı bir yerleşim veri olarak değerlendirildiği için bu yerleşim yerleri arasında da yer değişikliği başvuaısu yapılabilmektedir. Yani büyükşehir olmayan ildeki aynı ilçenin farklı köylerinde çalışan evli öğretmenler eş mazeret atamasına başvurabilir ve bu kapsamda o ilçenin merkezindeki okullara da tayin isteme ve atanma haklarına sahipler.

Yani büyükşehir olmayan illerde köyler de ayrı bir yerleşim yeri olarak değerlendirilir ve buna göre köy statüsündeki bir öğretmen aynı ilçede olsalar dahi özür durumu yer değiştirme isteğinde bulunabilir.

2)Her İkisi de Büyükşehir statüsünde olan bir İlin aynı ilçenin farklı köylerinde çalışan öğretmenler eş mazeret atamasına başvuramaz ve ilçe merkezindeki okullara tayin de olamaz.

Her ne kadar biiyükşehirlerde aynı ilçenin uzak mesafelerinde olan yerleşim yerlerine ( eski statüsü köy olan) bizler köy olarak adlandırsak da resmiyette mahalle olarak geçmektedir. Dolayısıyla ilçe merkezinden uzaktaki yerleşim yerinde görev yapan öğretmenler o ilçenin mahallesinde görev yapıyor olarak göründüğü için aynı ilçenin farklı mahallesinde (köy) görev yapan eşinden dolayı mazeret durumuna bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunma hakları da bulunmamaktadır. Çünkü Özür grubu atamalarına başvuru hakkı için farklı yerleşim yerlerinde görev yapıyor olunması gerekir ki il merkezleri, ilçeler, beldeler ve köylerin her biri ayrı bir yerleşim yeri olarak değerlendirilmekte olup mahalleler ayrı bir yerleşim yeri olarak değerlendirilmemektedir.

Yani büyükşehirlerde köyler(mahalle) ilçe ile bütün olarak değerlendirilerek mahalle olarak sayılmaktadır ve mevzuata göre de mahalleler arasında eş (mazeret) atamasına başvuru hakkı bulunmamaktadır. Dolayısıyla büyükşehirlerdeki aynı ilçenin farklı köylerinde (mahalle) çalışan öğretmenler de eş mazeret atamasına başvuramadıkları gibi hem eşlerinin çalıştığı köye (mahalle) hem de ilçe merkezindeki okullara da tayin olamıyorlar.

Sedat DEĞER

Sedat DEĞER

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı - Yayınlanmış kitabı: “Öğretmen Hakları ve Hukuku 1” - Resmi web sitesi: http://www.sedatdeger.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

8 Kasım 2020, Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli için yorumlar kapalı
Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

7 Kasım 2020, Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık için yorumlar kapalı
BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

6 Kasım 2020, BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada için yorumlar kapalı
MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

5 Kasım 2020, MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak için yorumlar kapalı
MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

5 Kasım 2020, MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi için yorumlar kapalı
BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

5 Kasım 2020, BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti için yorumlar kapalı
Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

5 Kasım 2020, Mutlu çocuk mutlu birey oluyor için yorumlar kapalı
BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

5 Kasım 2020, BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi için yorumlar kapalı
‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

5 Kasım 2020, ‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’ için yorumlar kapalı
Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

31 Ekim 2020, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar