Tayfun ÇAVUŞOĞLU
Tayfun  ÇAVUŞOĞLU
Aklımda deli deli sorular
  • 24 Mayıs 2018 Perşembe
  • +
  • -

Tayfun ÇAVUŞOĞLU /

Milli Eğitim Bakanlığı’na, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne, il-ilçe müdürlerine ve özel öğretim kurumlarından sorumlu il-ilçe müdür yardımcıları başta olmak üzere, MEB bürokrasisine eskiden adına “dershane” denilen özel öğretim kurslarıyla ilgili yöneltmek istediğim bazı sorular var.

Sözünü ettiğim bürokratların konuyla ilgili yasaları ezbere bildiğini farz etmek durumundayım, o nedenle tekrara girmeyeceğim. Geçmiş yazılarımda da tekrar tekrar yazdığım için, konuyu merak eden okurlar BURAYA tıklayarak o yazılara da göz atabilir.

MEB’den tamamen bağımsız “kaçak-korsan” kursları bir kenara bırakıyoruz, çünkü görüldükleri yerde defterlerinin dürüldüğüne ilişkin kayıt var. Aşağıdaki soruların konu aldığı kurslar ise kaçak-korsan değil, maalesef yasal anlamda MEB’e bağlı çalışan “resmi” kurslar…

Özel öğretim kurslarının tarif edilen yasal sınırlar içinde faaliyet göstermek zorunda olduğunu ve hiçbir esneklik tanımayan mevzuatın, sınırın aşılmasına asla imkan tanımadığını bir kenara not edip, sorulara geçelim…

1) MEBBİS ekranı özel öğretim kurumlarına yıllık müfredatta örneğin matematik bilim grubundan maksimum 216 saatlik programla ders verme imkanı tanıyor. Soru: Bir özel öğretim kursu, bu 216 saatlik yasal programdan hariç olarak, sömestre tatili veya yaz tatilinde “hızlandırma kursu” ya da “yaz kampı”, “kış kampı” adı altında program açabilir mi?

2) Herhangi bir kurs, MEBBİS ekranında da resmi tatil olarak görülen (ve bu çerçevede, faaliyet günü olarak ders gösterme imkanı bulunmayan) pazar günleri ders verebilir mi?

3) Özel öğretim kursları (pazar veya bayram gibi) resmi tatil günlerinde çalışabilir mi?

4) Özel öğretim kurslarına burs sınavları için tanınan süre (Milli Eğitim’den yazılı izin almış olmak kaydıyla) her yıl için 1 Ocak-31 Mart arasıdır. Peki bir özel kurs mayıs ayında bursluluk sınavı yapabilir mi? Diyelim ki, yaptı… Resmi tatil olan 19 Mayıs tarihinde bursluluk sınavı yapabilir mi?

5) Milli Eğitim Bakanlığı çalışanı bir öğretmen, boş vakitlerinde bir özel kursta ders verebilir mi?

6) MEB öğretmeni, bir özel öğretim kursuna ya da kişisel gelişim kursuna ortak olabilir mi?

7) MEB öğretmeni yasal olarak çeşitli konularda faaliyet gösteren anonim şirketlere hissedar olabilir. Peki aynı MEB öğretmeni, dershanede çalışma veya dershaneye sahip-ortak olma yasağını, yasanın izin verdiği anonim şirket ortaklığı (ve hatta yönetim kurulu üyeliği) ile arkasından dolanarak delebilir mi?

8) MEB öğretmeni, çalıştığı kamu okulundan servis kaldırıp, özel kursa öğrenci taşıyabilir mi?

9) Kamu okullarının dış duvarlarına, tel örgülerine isteyen herkes istediği brandayı, afişi asabilir mi?

10) Kamu okullarında özel kursların el ilanları, eşantiyonları dağıtılabilir mi?

11) Kamu okullarında, konferans salonu tahsis edilmek suretiyle, herhangi bir özel öğretim kursunun tanıtım semineri yapılabilir mi?

12) Kişisel gelişim kurslarında, örgün eğitimdeki dersler (matematik, Türkçe, fizik, kimya gibi) verilebilir mi?

13) Yasaya göre, bir özel öğretim ya da kişisel gelişim kursu ancak onay aldıktan sonra faaliyete geçebilir. Bu tarihten önce öğrenci kaydı bile yasaktır. Soru şu: Açılış başvurusu bile henüz MEB tarafından onaylanmamış bir kişisel gelişim kursu, salonlarını öğrenciyle doldurup herhangi bir konuda sınav yapabilir mi? Hatta daha net sorayım: MEB’den onaylı bile olsa… Kişisel gelişim kurslarında “sınav” uygulaması var mıdır?
14) TEOG sınavı -güya- kalktı ama yerine isteğe bağlı da olsa başka bir sınav geldiği için soruyu böyle soruyorum: Bir ortaokul öğrencisinin, liselere giriş sınavına hazırlık amacıyla bir özel öğretim kursunun kapısından içeri adım atması yasal olarak mümkün müdür?

15) Özel öğretim kursu, kişisel gelişim kursu ve KPSS kurslarında TEOG dersleri verilebilir mi?

16) MEB’e bağlı kurslar, afişlerinde “YKS”, “TYT”, “TEOG”, “Üniversiteye hazırlık” vb tanımlamaları kullanabilir mi?

17) MEB’e bağlı kursların tabelalarında, web sitelerinde, afişlerinde, medyada veya sosyal medyada, daha özeti her tür tanıtım materyalinde MEB karekodu kullanmaları zorunlu. Bu zorunluluğa uyulup uyulmadığı denetleniyor mu?

18) MEB muhakkik ve/veya müfettişlerinin, il-ilçe bürokrasisinin yasal düzenlemeleri sorgulama, yorumlama, (hatta) esnetme yetkisi var mıdır? “Ben istediğimi uygularım, istemediğimi görmezden gelirim” deme hakları var mıdır?  


TEK DERS KONUSU AYRI BİR FACİA
MEB’in ne çok derdi varmış, değil mi? Asıl konuya gelebilmek için tam 18 soruda sabrınızı test etmek zorunda kaldım.
Mevzuat; özel öğretim kurslarına ancak ve ancak “tek ders takviye kursu” olarak izin veriyor. Bu benim kişisel tercihim değil, MEB’in, Hükümetin kararı ve yasal düzenlemesi. Bana sorarsanız, bu tek ders zorunluluğunun kaldırılması daha doğru. Özel kurs sahiplerinin bu konuda beklentisi de var. Ama Hükümetin bu yönde ne niyeti var ne de hazırlığı… Hatta zaman zaman yapılan açıklamalarda, tek ders yasağının kalkmayacağı ısrarla vurgulanıyor. Bu konuda daha önce de yazdım. Arşive göz atabilirsiniz.

Gelelim tek ders sorularına:
19) Tek ders vermek üzere ruhsat almış özel öğretim kursları, diğer dersleri de verebilir mi?

20) Tek ders vermek üzere ruhsat almış ama her dersi veren kimi özel öğretim kurslarının, yasal duruma uyduramadığı ruhsat dışı derslerin öğretmenlerini “sigortasız” çalıştırması ya da “sekreter”, “şoför” vb görevli gösterip SGK’ya bildirmesi normal bir uygulama mıdır? Yasal mıdır?

21) Farklı bağımsız girişi olan (birbirine uzak ya da yakın) binalarda 3-5 ayrı ruhsat almış özel öğretim kursu, öğrencileri-öğretmenleri-derslikleri karma hale getirip, “Nasıl olsa 3-5 ruhsatım var” diyebilir mi? Tüm öğrencileri, farklı farklı branş öğretmenlerini tek binada toplayabilir mi?

22) MEBBİS’e bildirdiği listede sadece ve sadece 30-40 “kayıtlı öğrencisi” görünen, koca koca binaları kiralamış özel öğretim kurslarının, bu rakamlar gerçekten “gerçek” ise ayakta kalması mümkün müdür?

23) MEB bürokrasisinin, müfettiş ya da muhakkiklerinin denetim sırasında sadece müdür odasında kahve içip evrak üzerinde denetleme yapması normal midir? Görevin tanımı veya gereği bu mudur?

CEVAP ANAHTARINI DA AÇIKLIYORUM
Yukarıdaki soruların tümünde doğru cevap “hayır” şıkkı…
Eğer 12 sorudan daha fazla şıkta hayır diyenlerdenseniz, konuyu doğru anlama konusunda MEB bürokrasisinden daha iyi durumda olduğunuzu söyleyebilirim.
Bu sorun böyle devam edemez, etmemelidir. Milli Eğitim, böyle bir başıboş görüntü içinde olamaz, olmamalıdır.
Çözüm nedir diye sorarsanız, çözüm siyasi otoritenin yaklaşımına bağlı…
Ama bir noktada fikri sabit olmak lazım…
Cevap anahtarının altın kelimeleri “liyakat” ve “adalet”tir.

Avatar

Tayfun ÇAVUŞOĞLU

Gazeteci / Yazar - Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Bölümü (1985) mezunu. 1983'ten itibaren yerel yayın organlarında muhabir, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi eski (1997-2001) başkanı. Bursa Ansiklopedisi'ne (Yılmaz Akkılıç, 2002, Burdef Yayınları) madde yazarlığı yaptı. E-Kitap Yayıncılık tarafından (Şubat 2018) epub formatında yayınlanan “Nutuk“ için editör olarak Atatürk ve Kurtuluş Savaşı kronolojisini hazırladı. Aynı zamanda Belgeseltarih.com kurucu ortağı ve yazarıdır. Yayınlanmış Kitapları: 1)“Çanakkale 1915 – İftiralar, Yalanlar, Polemikler“, 2014, Kastaş Yayınevi-İstanbul 2)"1915 - Çanakkale Savaşında Trakya", 2018, Haber Ajansı yayınları-İstanbul E-Posta:[email protected]

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

8 Kasım 2020, Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli için yorumlar kapalı
Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

7 Kasım 2020, Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık için yorumlar kapalı
BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

6 Kasım 2020, BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada için yorumlar kapalı
MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

5 Kasım 2020, MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak için yorumlar kapalı
MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

5 Kasım 2020, MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi için yorumlar kapalı
BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

5 Kasım 2020, BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti için yorumlar kapalı
Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

5 Kasım 2020, Mutlu çocuk mutlu birey oluyor için yorumlar kapalı
BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

5 Kasım 2020, BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi için yorumlar kapalı
‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

5 Kasım 2020, ‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’ için yorumlar kapalı
Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

31 Ekim 2020, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar