AES: MEB’in atama ve yer değiştirme sistemi değişmeli

AES: MEB’in atama ve yer değiştirme sistemi değişmeli

  • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, öğretmenlerin yer değiştirmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bir çok sorunun temelinde yer değiştirme sisteminin olduğunu ifade eden Alper Öğretici atama ve yer değiştirme sisteminin değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Açıklamaları şöyle:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nda sözleşmeli öğretmenlikten norm fazlalığına, özür grubundan alan değişikliğine kadar öğretmenlerin yaşadığı bir çok sorunun temel sebebi atama ve yer değiştirme sistemidir.

Öğretmenlerimiz aynı öğretmenler odasında farklı statülerde çalışmakta, sözleşmeli öğretmenlerimiz aileleri ile buluşamamakta, isteğe bağlı yer değişikliklerinin büyük bir çoğunluğu gerçekleşmemekte, aynı ilde buluşabilen kadrolu öğretmenlerimiz günde yüzlerce km yol gitmektedir.

Her yer değiştirme döneminde yapılan farklı uygulamalar da başka sorunlara yol açmaktadır. Bu dönemlerde bazen iptal hakkı tanınırken bazen tanınmamakta, bazen ikinci il içi ve il dışı hakkı verilirken bazen verilmemekte, bazen il-ilçe emri uygulanırken bazen hiç biri uygulanmamakta kısacası her yer değiştirme döneminde uygulamalar farklılık göstermektedir.

Bu sorunların köklü çözümü atama ve yer değiştirme sistemimizi değiştirmekten geçmektedir. Öncelikle mevcut durumdaki hizmet puanları ve hizmet alanları değişmeli, çalışma güçlüğü çekilen bölgelerdeki öğretmenlere teşvik verilmeli, becayiş uygulaması tekrar hayata geçirilmeli ve adil, öngörülebilir bir yer değiştirme sistemi oluşturulmalıdır.”

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar