Tayfun ÇAVUŞOĞLU
Tayfun  ÇAVUŞOĞLU
9. Sınıf Tekrarı Yapan Öğrenciler “Komisyona Havale” Değil, Gerçek “Nakil Hakkı” İstiyor
  • 08 Ağustos 2018 Çarşamba
  • +
  • -
  • Tayfun ÇAVUŞOĞLU /

Sorunu ilk gündeme getiren isimlerden biri Eğitim Radyosu yazarımız Sedat Değer olmuştu. Ardından düzenleme yapıldığı haberi gelince, “Her şey yoluna girdi” diye düşünmüştük…

Meğer acele etmişiz. Uygulama hiç de göründüğü gibi değil çünkü…

Önce bir bilgi notu…
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 26 Haziran 2018’de yayınlanan 2018 Yılı Ortaöğretime Geçiş Tercih Ve Yerleştirme Kılavuzu’nda, sınıf tekrarı yapanlarla ilgili hüküm şöyleydi:

“…b) Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler ile 2017/2018 eğitim-öğretim yılında sınıf tekrarına kalan 9’uncu sınıf öğrencileri, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.”

Bu hüküm, 9. sınıfta tekrara kalan öğrencilere “nakil” şansı tanıyor gibi görünüyor ama aslında 6 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında yapılacak 4 ayrı nakil işleminden de uzak tutuyor.

Bu durumdaki öğrencileri, tüm nakil işleri bittikten (ve imam hatip liseleri ile bazı meslek liseleri hariç, tüm kontenjanlar da neredeyse kapandıktan) sonra, 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde işlem yapacak nakil komisyonlarına mahkum ediyor.

Oysa… Sınıf tekrarı yapacak çocuklar da 9. sınıfta, adrese dayalı sisteme göre yerleştirilenler de 9. sınıfta…
9. sınıf öğrencilerinden sınıf tekrarına kalmış olanlar da, diğer 9. sınıflardaki akranlarının elde ettiği “en yakın okula kayıt veya nakil” şansının kendilerine de tanınmasını istiyor. Olay bundan ibaret…

10-14 Eylül’de Kurulacak nakil komisyonun bir kereye mahsus kontenjana bakılmaksızın veyahut nakil komisyonu olduğu günlerde okullara özellikle “Anadolu Lisesi” olan okullara ek kontenjan verilmelidir.

Veliler ve öğrenciler çok tedirgin bir bekleyiş içerisinde…

Madem 9. sınıfa 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nda başlayan öğrenciler yerel yerleştirme ile okuyacaklar, bunların bir bölümünün dışarıda tutulmasının mantığı ne olabilir?


Bu konuda lise müdürü bir okurumuzun paylaştığı bilgiyi aktarıyorum:

“Ben bir lise müdürüyüm ve sınıf tekrarı olan 9. sınıf öğrencileri gelip diyor ki; Hocam benim nakil haklarım niye yok? Niye yapamıyorum, son iş günü açıklanırdı diyor. Ben en sona bırakılmışım ve kontenjan olması durumunda diyorlar ama kontenjan kalmayacağı çok belli diyor. Benim verecek cevabım kalmıyor. Acilen çözüme kavuşturulması gerekli. Sınıf tekrarı 9. sınıf öğrenciler 10-14 Eylülde nakil komisyonunda ya direkt okullara yerleşmesi gerekli veya ek kontenjan verilmesi lazım. O günler içerisinde veyahut da bu aylarda da hakları olan nakilleri kullanabilmeliler.”

Bir öğretmen okurumuzun yazdığı da şöyle:

“Bir çok kişi bir konuda şikayetçi. Bu konunun duyurulmasını talep ediyoruz. Sınıf tekrarı olan 9. sınıfların 4 nakil hakları elinden alındı. 6 Ağustos ve 6 Eylül’e kadar olan nakil haklarından hiç birinden yararlanamıyorlar. Sadece 10-14 Eylül’de olan nakil komisyonu yerleştirmesinden yararlanıyorlar, o da boş kontenjan olması durumunda. Okullarda gördünüz zaten, kontenjan kalıp kalmadığını. Bu çocukları en sona bıraktılar ve ek kontenjan bile yapmıyorlar. Büyük bir haksızlık var bu konuda.”

Milli Eğitim Bakanlığı liselere merkezi ve yerel yerleştirmelere ilişkin hükümlerde “maç oynanırken kural değiştirdi” bir kez. Örneğin “okulda bulunma süresi” kuralı kaldırıldı. Demek ki, amaç sorun çözmek olunca, bu iş yapılabiliyor. Bu durumda; sınıf tekrarı yapan 9. sınıf çocuklar için de yapılabilecek bir şey mutlaka vardır, olmalıdır… Çünkü bu çocuklar da, 8. sınıfı bu yıl bitirip liseye geçen arkadaşlarıyla aynı koşullarda eğitim görecekler… Aynı koşullarda üniversite sınavına hazırlanacaklar.

Eşit hakların ayrım yapılmaksızın, ötekileştirilmeksizin, itilip kakılmaksızın, 9. sınıfta okuyacak çocukların tümüne birden sağlanması, adalet duygusunu güçlendirecek önemli bir adım olur…

Veliler, öğrenciler, okul yöneticileri, öğretmenler, bu konuda gelecek olumlu bir haberi heyecanla bekliyor.

Avatar

Tayfun ÇAVUŞOĞLU

Gazeteci / Yazar - Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Bölümü (1985) mezunu. 1983'ten itibaren yerel yayın organlarında muhabir, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi eski (1997-2001) başkanı. Bursa Ansiklopedisi'ne (Yılmaz Akkılıç, 2002, Burdef Yayınları) madde yazarlığı yaptı. E-Kitap Yayıncılık tarafından (Şubat 2018) epub formatında yayınlanan “Nutuk“ için editör olarak Atatürk ve Kurtuluş Savaşı kronolojisini hazırladı. Aynı zamanda Belgeseltarih.com kurucu ortağı ve yazarıdır. Yayınlanmış Kitapları: 1)“Çanakkale 1915 – İftiralar, Yalanlar, Polemikler“, 2014, Kastaş Yayınevi-İstanbul 2)"1915 - Çanakkale Savaşında Trakya", 2018, Haber Ajansı yayınları-İstanbul E-Posta:[email protected]

Sosyal Medyada Paylaşın:

  • YENİ
Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli

8 Kasım 2020, Geylan: 1709 şube müdürü ataması iptal edilmeli için yorumlar kapalı
Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık

7 Kasım 2020, Covid-19 Konusunda Kime İnanacağımızı Şaşırdık için yorumlar kapalı
BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada

6 Kasım 2020, BUÜ, girişimci ve yenilikçi üniversiteler arasında 19. sırada için yorumlar kapalı
MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak

5 Kasım 2020, MEB 2020 bütçesi sorunları çözmekten uzak için yorumlar kapalı
MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi

5 Kasım 2020, MEB Bütçesi TBMM’de Kabul Edildi için yorumlar kapalı
BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti

5 Kasım 2020, BUÜ’de ilk yapay kalp nakli başarıyla gerçekleşti için yorumlar kapalı
Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

Mutlu çocuk mutlu birey oluyor

5 Kasım 2020, Mutlu çocuk mutlu birey oluyor için yorumlar kapalı
BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi

5 Kasım 2020, BUÜ, Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 3 sıra birden yükseldi için yorumlar kapalı
‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’

5 Kasım 2020, ‘Bursa’da 50’nin üzerinde öğretmen koronaya yakalandı’ için yorumlar kapalı
Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası

31 Ekim 2020, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na Uludağ Üniversitesi İmzası için yorumlar kapalı
Sponsorlu Bağlantılar