1 Haziran ‘da okullarda yüz yüze eğitim hedefi gerçekçi mi?

1 Haziran ‘da okullarda yüz yüze eğitim hedefi gerçekçi mi?

Eğitim-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, okulların 1 Haziran’da yüz yüze eğitime açılmasının mümkün olup olamayacağı konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Covid-19 salgını nedeniyle tatil edilen okulların 1 Haziran’da yeniden yüz yüze eğitime başlayabileceği yolundaki açıklamaları değerlendiren Rona, bursadabugun.com kamerasına şunları söyledi:

“Pandemi sürecini hafifletmiş ülkeler var, Çin bunlardan birisi. Ciddi önlemler alarak okullarını açtılar. Dezenfektan kullanımı, sınıfların yarı mevcuda indirilmesi, hem siperlik hem de bez maske kullanımı gibi önlemler aldılar. Bugün Bursa’da ya da Türkiye’de bu önlemleri alabilecek durumda mıyız diye sorarsak, pek mümkün görünmüyor. Belki dezenfektan gibi, maske gibi ihtiyaçlar giderilir ama sınıfları seyreltmek için mevcut sınıf sayımızın tam iki katı okul ve dersliğe ihtiyacımız var. Bunu bir anda yapma imkanı olmadığına göre, 40-45 kişilik sınıflarda eğitim gören okullarımız ve şubelerimiz var. Bu sınıfları bu haliyle eğitim-öğretime başlatamayacağımıza göre, o sınıf mevcutlarını 15-20’lere düşürebilmemiz için önümüzdeki süreçte, okulların 1 Haziran’da genel bir biçimde eğitim öğretime açılabileceğini açıkçası öngörmüyoruz.”

Rona, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınava hazırlanan 8 ve 12’nci sınıfları eğitim-öğretime alması duruunda da, hem sınava çok zaman kalmadığı hem de sağlık kaygıları nedeniyle veli ve öğrencilerin ilgi göstermemesi olasılığının da var olacağını kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kanun çıktı, yaz tatilinin kısalması gündemde

YAZAR HAKKINDA

Eğitim Radyosu Haber Merkezi Eğitim Radyosu Haber Merkezi Yayınlanmasını istediğiniz haber bültenleriniz & reklamlarınız için gönderilerinizi [email protected] eposta adresimize yönlendirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Özkan Rona

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar